OK

OK Cancel

Thank you

Close

Krem do opalania - jak go dostosować do rodzaju karnacji?

Krem do opalania to jeden ze skuteczniejszych kosmetyków do opalania, które skutecznie zapobiegają negatywnym skutkom promieni słonecznych. Sprawdź, jak dopasować ten środek do opalania do rodzaju swojej karnacji!

Krem do opalania - niezbędny na lato, konieczny na zimę

Kremy do opalania powinny obowiązkowo znaleźć się w zbiorze kosmetyków każdego z nas. Wiek, płeć, a nawet pora roku nie mają w tej kwestii żadnego znaczenia. Wynika to stąd, że każdy z nas jest narażony na negatywne skutki ekspozycji skóry na słońce. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z tego, że promienie słoneczne kierowane są względem skóry w ciągu całego roku. Nawet te delikatne promyki słońca, których w zimie jest tak niewiele, mogą powodować wiele chorób skóry, w tym przebarwienia, nowotwory oraz przyspieszać proces starzenia. Z tej racji, krem do opalania należy stosować w ciągu całego roku. Co istotne, środek do opalania nie może być przypadkowy, ale powinien być dobrze dopasowany. Tylko wtedy zyskamy skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Kosmetyki do opalania, a rodzaj karnacji i fototyp skóry

Środek do opalania nie może być kupiony przypadkowo i nierozsądnie. Jego skuteczności doznasz wówczas, gdy dopasujesz go pod kątem indywidualnych potrzeb, które wyrażają się m.in. w rodzaju karnacji, jaki posiada każdy z nas. Karnacja skóry jest określana na podstawie reakcji skóry względem 30 minutowej ekspozycji na słońce i ściśle łączy się z fototypem, czyli zbiorem cech charakterystycznych dla danego typu skóry, które określają jej wrażliwość względem promieni UV. Fototyp wpływa bowiem na ilość czasu, jaki można bezpiecznie, bez większych skutków ubocznych, spędzić eksponując skórę na słońce. To właśnie pod kątem rodzaju karnacji oraz fototypu, jaki posiadamy, należy dobierać kremy lub inne produkty czy środki  do opalania. Dowiedz się jak się opalić!

Kremy do opalania - jak wybrać dobry kosmetyk do opalania?

Typ I - Karnacja bardzo jasna
Ten rodzaj karnacji charakteryzuje się bardzo jasną skórą twarzy, niebieskimi oczami, rudymi lub blond włosami. Istotną zależnością przy tej karnacji jest to, że jest ona odporna na opalanie się, a podatna na poparzenia słoneczne. Wówczas zaleca się stosować filtry z wysokim faktorem, które wydłużą czas bezpiecznego przebywania na słońcu. Zaleca się kremy z faktorem od 20 do 50+. Przykładem kosmetyku do opalania z tak wysokim filtrem jest Ochronne mleczko do twarzy i ciała SPF 50 Vichy Idéal Soleil.

Typ II - Karnacja jasna
Osoby z tym typem karnacji mają umiarkowanie jasną skórę, niebieskie lub zielone oczy, a włosy w kolorze blond. Ten rodzaj skóry opala się bardzo stopniowo, a zanim opalenizna zbrązowieje, musi minąć czas, w ciągu którego jest czerwona. Osoby z jasną karnacją są podatne na poparzenia, jednak nie w tak dużym stopniu, co z karnacją bardzo jasną. Przy takim rodzaju karnacji najlepiej sprawdzą się kremy z umiarkowanym filtrem, które warto aplikować co kilka godzin, aby skóra cały czas była chroniona przed słońcem.

Typ III - Karnacja śniada
Osoby ze śniadą skórą posiadają najczęściej szare lub brązowe oczy, włosy w kolorze brązu lub ciemnego blondu. Dodatkowo dość szybko ,,łapią’’ promienie słoneczne i są odporne na poparzenia wskutek ekspozycji na słońce. Przy takiej specyfice dobrze sprawdzą się kosmetyki z filtrem w wysokości 15-20 SPF. Tak jak w przypadku powyższych rodzajów karnacji i środków do opalania dopasowanych pod ich kątem, należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu kosmetyku na skórze.

Typ IV - Karnacja oliwkowa
Ten rodzaj karnacji jest bardzo zbliżony do śniadej. Osoby z oliwkową skórę mają ciemne oczy i włosy, szybko się opalają i rzadko borykają się z poparzeniami skóry. Takim osobom zaleca się kosmetyki z faktorem 15. Może się wydawać, że jest on zbyt niski względem szybkości z jaką skóra oliwkowa pochłania słońce. Osoby z oliwkową - ciemną skórą posiadają dużo ciemnego barwnika, zatem opalają się na brązowo i są odporne na promienie słoneczne. Otóż u nich opalenizna, nawet gdy będzie mocna, nie będzie dostrzegalna tak bardzo, jak opalenizna u osoby z jasną karnacją. Nie znaczy to jednak, że aplikację środka do opalania trzeba całkowicie odpuścić. Warto postawić na mleczko lub krem z filtrem SPF 15, który ochroni skórę przed słońcem i zapobiegnie wysuszeniu się skóry, a na suchość podczas opalania, skóra jest bardzo narażona.

Rekomendowane produkty

 • Ochronne mleczko SPF 50, VICHY, IDEAL SOLEIL
 • Najczęściej czytane

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Słońce

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fotypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej. Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

  Przeczytaj artykuł

  Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

  Słońce

  Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

  Opalanie się w solarium jest dla wielu osób metodą na przygotowanie skóry do sezonu letniego, utrzymanie opalenizny po wakacjach, jak również nadanie skórze promiennego kolorytu podczas długiej zimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że solarium posiada równie niekorzystny wpływ na naszą skórę, co naturalnie promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem w solarium należy odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę właściwymi kosmetykami. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórę, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie na solarium!

  Przeczytaj artykuł

  Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

  Słońce

  Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

  Oparzenia słoneczne to dolegliwość typowa dla sezonu wakacyjnego. Wynika ona przede wszystkim z długotrwałego i intensywnego opalania się, a przy tym niewystarczającej ochrony przed promieniami UVB. Jak skutecznie leczyć oparzenia słoneczne? Domowymi sposobami czy przy pomocy specjalistycznych preparatów? Podpowiadamy, co stosować na oparzenia po słońcu!

  Przeczytaj artykuł

  Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

  Pielęgnacja twarzy

  Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

  Nieskazitelnie gładka skóra o równomiernym kolorycie występuje niebywale rzadko. Piegi, plamy i przebarwienia to dziś problem wielu osób. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości cery? Czy krem redukujący przebarwienia faktycznie działa? A może pozostaje nam tylko maskowanie nieestetycznych plam?

  Przeczytaj artykuł

  go to top