OK

OK Cancel

Thank you

Close

Masz przykry zapach potu? Sprawdź jakie są jego przyczyny!

Nadmierna potliwość pod pachami i przykry zapach potu to bardzo krępująca dolegliwość, która może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Z czego wynika problem nieprzyjemnego zapachu pod pachami? I jak skutecznie z nim walczyć? Podpowiadamy, jak pielęgnować ciało przy nadmiernym poceniu się!

Z czego bierze się nieprzyjemny zapach potu?

Na samym początku warto sobie uświadomić, że sam pot jest całkowicie bezwonny, a jego intensywny i nieprzyjemny zapach produkują bakterie, które osiadają na naszej skórze i włosach. Pod pachami i w okolicy pachwin znajdują się gruczoły apokrynowe, które uaktywniają się w okresie dojrzewania i reagują głównie na bodźce hormonalne i emocjonalne. Pot, wydzielany przez gruczoły potowe, zawiera w sobie niewielkie ilości składników tłuszczowych, w związku z czym jest doskonałą pożywką dla rozwoju bakterii, które są właśnie źródłem brzydkiego zapachu potu.

Jak walczyć z poceniem pod pachami i przykrym zapachem potu?

Walkę z intensywnym zapachem potu oraz nadmierną potliwością pod pachami warto rozpocząć od prawidłowego sposobu oczyszczania ciała oraz doboru odpowiedniego antyperspirantu.

* Skórę pod pachami najlepiej przemywać przy pomocy kwaśnego żelu (z pH poniżej 7), gdyż bakterie znacznie gorzej rozwijają się w kwaśnym środowisku.
* Przy problemie nadmiernej potliwości warto też sięgnąć po mydło z chlorheksydyną lub innym środkiem bakteriobójczym, które doskonale neutralizują przykry zapach potu.
* Należy też zadbać o regularną depilację pach, gdyż włosy pod pachami stanowią bardzo przyjazne środowisko dla rozwoju bakterii.
* Do codziennej pielęgnacji skóry pod pachami najlepiej wybrać antyperspirant, który nie tuszuje przykrego zapachu potu, zaś trafia w źródło problemu, zmniejszając wydzielanie potu i neutralizując jego intensywny zapach, np. antyperspirant w kulce Vichy Homme.
* W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się preparaty w kremie lub żelu, które mają rzadszą konsystencję, łatwo się rozprowadzają i szybko przynoszą uczucie świeżości.
* Jeżeli posiadamy wrażliwą skórę pod pachami, wybierajmy antyperspiranty o łagodnym składzie bez alkoholu, zaś z dodatkiem odpowiednich substancji przeciw podrażnieniom.

Nieprzyjemny zapach ciała i nadmierne pocenie - co jeszcze pomoże?

Jeżeli odpowiednie zabiegi higieniczne i stosowanie antyperspirantu nie przyniosło oczekiwanych efektów, z nadpotliwością i przykrym zapachem potu warto zgłosić się do lekarza, który zaproponuje nam inne skuteczne metody leczenia tego problemu. Specjalista może nam zaproponować m. in.:

* stosowanie leków doustnych,
* kremy ze środkiem bakteriostatycznym,
* spożywanie odpowiednich ziół, np. naparu lub nalewki z szałwii, pokrzyku czy porostu islandzkiego,
* jonoforezę, to znaczy zabieg z użyciem prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu, który przepuszcza się przez nadmiernie potliwy obszar ciała,
* smarowanie pach specjalnym roztworem chlorku aluminium i okrywanie pach na noc plastikowym plastrem,
* ostrzykiwanie botoksem, czyli zabieg, który całkowicie hamuje wydzielanie potu na kilka miesięcy, a nawet rok.

Nadmierna potliwość i przykry zapach potu to bardzo dokuczliwa i krępująca dolegliwość, z którą jednak można walczyć na wiele różnych sposobów. Nie warto z jej powodu rezygnować z codziennych aktywności i życia towarzyskiego, warto natomiast spróbować wszystkiego, co pozwoli nam funkcjonować normalnie.

Rekomendowane produkty

 • Dezodorant w kulce 48-godzinna ochrona przed poceniem do skóry wrażliwej VICHY HOMME
 • Najczęściej czytane

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Składniki dermokosmetyków

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Pielęgnacja ciała

  10 zastosowań olejku herbacianego

  Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

  Przeczytaj artykuł

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Pielęgnacja ciała

  Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

  Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

  Przeczytaj artykuł

  go to top