OK

OK Cancel

Thank you

Close

Masz przykry zapach potu? Sprawdź jakie są jego przyczyny!

Nadmierna potliwość pod pachami i przykry zapach potu to bardzo krępująca dolegliwość, która może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Z czego wynika problem nieprzyjemnego zapachu pod pachami? I jak skutecznie z nim walczyć? Podpowiadamy, jak pielęgnować ciało przy nadmiernym poceniu się!

Przyczyny przykrego zapachu potu

Z czego bierze się nieprzyjemny zapach potu?

Na samym początku warto sobie uświadomić, że sam pot jest całkowicie bezwonny, a jego intensywny i nieprzyjemny zapach produkują bakterie, które osiadają na naszej skórze i włosach. Pod pachami i w okolicy pachwin znajdują się gruczoły apokrynowe, które uaktywniają się w okresie dojrzewania i reagują głównie na bodźce hormonalne i emocjonalne. Pot, wydzielany przez gruczoły potowe, zawiera w sobie niewielkie ilości składników tłuszczowych, w związku z czym jest doskonałą pożywką dla rozwoju bakterii, które są właśnie źródłem brzydkiego zapachu potu.

Jak walczyć z poceniem pod pachami i przykrym zapachem potu?

Walkę z intensywnym zapachem potu oraz nadmierną potliwością pod pachami warto rozpocząć od prawidłowego sposobu oczyszczania ciała oraz doboru odpowiedniego antyperspirantu.

* Skórę pod pachami najlepiej przemywać przy pomocy kwaśnego żelu (z pH poniżej 7), gdyż bakterie znacznie gorzej rozwijają się w kwaśnym środowisku.
* Przy problemie nadmiernej potliwości warto też sięgnąć po mydło z chlorheksydyną lub innym środkiem bakteriobójczym, które doskonale neutralizują przykry zapach potu.
* Należy też zadbać o regularną depilację pach, gdyż włosy pod pachami stanowią bardzo przyjazne środowisko dla rozwoju bakterii.
* Do codziennej pielęgnacji skóry pod pachami najlepiej wybrać antyperspirant, który nie tuszuje przykrego zapachu potu, zaś trafia w źródło problemu, zmniejszając wydzielanie potu i neutralizując jego intensywny zapach, np. antyperspirant w kulce Vichy Homme.
* W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się preparaty w kremie lub żelu, które mają rzadszą konsystencję, łatwo się rozprowadzają i szybko przynoszą uczucie świeżości.
* Jeżeli posiadamy wrażliwą skórę pod pachami, wybierajmy antyperspiranty o łagodnym składzie bez alkoholu, zaś z dodatkiem odpowiednich substancji przeciw podrażnieniom.

Nieprzyjemny zapach ciała i nadmierne pocenie - co jeszcze pomoże?

Jeżeli odpowiednie zabiegi higieniczne i stosowanie antyperspirantu nie przyniosło oczekiwanych efektów, z nadpotliwością i przykrym zapachem potu warto zgłosić się do lekarza, który zaproponuje nam inne skuteczne metody leczenia tego problemu. Specjalista może nam zaproponować m. in.:

* stosowanie leków doustnych,
* kremy ze środkiem bakteriostatycznym,
* spożywanie odpowiednich ziół, np. naparu lub nalewki z szałwii, pokrzyku czy porostu islandzkiego,
* jonoforezę, to znaczy zabieg z użyciem prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu, który przepuszcza się przez nadmiernie potliwy obszar ciała,
* smarowanie pach specjalnym roztworem chlorku aluminium i okrywanie pach na noc plastikowym plastrem,
* ostrzykiwanie botoksem, czyli zabieg, który całkowicie hamuje wydzielanie potu na kilka miesięcy, a nawet rok.

Nadmierna potliwość i przykry zapach potu to bardzo dokuczliwa i krępująca dolegliwość, z którą jednak można walczyć na wiele różnych sposobów. Nie warto z jej powodu rezygnować z codziennych aktywności i życia towarzyskiego, warto natomiast spróbować wszystkiego, co pozwoli nam funkcjonować normalnie.

Zespół Vichy

go to top