OK

OK Cancel

Thank you

Close

Normalne wypadanie włosów, a może już powód do niepokoju?

Piętnaście, dwadzieścia dwa, czterdzieści sześć... gdy na poduszce lub w umywalce zostają włosy i gdy z dnia na dzień ich liczba wydaje się mnożyć… Wypadanie włosów staje się uciążlywm problemem, który może przynosić uciążliwe konsekwencje.

Ile dziennie wypada włosów z głowy?

Po pierwsze zastanówmy się nad tym, co oznacza „normalna” utrata włosów. Zwróciliśmy się z tym pytaniem do Pascale Mora, szefowej komunikacji naukowej w Vichy, aby przedstawiła nam tę kwestię od strony liczb. „W każdej chwili od 90 do 95 procent włosów na zdrowej skórze głowy człowieka jest w fazie wzrostu. Pozostałe 5 do 10 procent jest w fazie spoczynku - i włosy te są gotowe do wypadania”. Pascale jednak uspokaja: „Na szczęście każdy mieszek włosowy działa niezależnie, abyśmy nie stracili za dużo włosów na raz!”

A jednak mimo to wszyscy tracą trochę włosów każdego dnia. Na jaką utratę włosów możemy sobie pozwolić? Pascale Mora: „Od 50 do około 100 włosów dziennie to norma. Nie martw się, jeśli znajdziesz kilka włosów na swojej szczotce do włosów. Z drugiej strony, jeśli po przebudzeniu widzisz, że poduszka jest pokryta włosami lub jeśli widzisz garść włosów w odpływie prysznica, może to oznaczać nadmierne wypadanie włosów”.

Czy hormony mają wpływ na wypadanie włosów?

Ze względu na sezonową ekspozycję na słońce hormony steroidowe sprawiają, że wszystkie ssaki - w tym ludzie - zrzucają jesienią więcej włosów. A męski hormon testosteron, który sprawia, że ​​włosy mężczyzn rosną szybciej niż włosy kobiet, przyczynia się również do zwiększenia dziennej utraty włosów.

Wahania hormonalne wywołują znaczne wypadanie włosów, zwłaszcza u świeżo upieczonych matek. Włosy, które wypadłyby w ciągu poprzednich trzech kwartałów, są utrzymywane w miejscu przez hormony ciążowe. Kiedy poziom estrogenu wraca do normy po porodzie, te włosy tracą swoją hormonalną kotwicę i wypadają. Ta sytuacja jest tymczasowa i zwykle poprawia się w ciągu kilku miesięcy. Tym samym zmniejszając dzienną ilość włosów, które wypada.

Szok fizyczny lub emocjonalny - śmierć bliskiej osoby, rozwód, poważna operacja - może wywołać nagłą utratę włosów w trzy do czterech miesięcy po tym wydarzeniu. A winowajcą znów są tu hormony. Gdy ciało i umysł wrócą do równowagi, włosy również wracają do normalnego cyklu.

Utrata włosów - czy to normalne?

Nawet jeśli wydaje nam się, że tracimy dość dużo włosów, nie ma powodu do niepokoju, dopóki trwa zdrowy wzrost włosów, a ich gęstość pozostaje stabilna. Jednak zauważalne przerzedzenie włosów lub pojawiające się łyse miejsca są oznaką, że należy zasięgnąć porady farmaceuty. Jeśli wypadanie włosów pojawia się nagle lub jest wyjątkowo nasilone, niezbędna jest konsultacja z dermatologiem. Dermatolog może wykryć leżące u podstaw tej sytuacji problemy i zjawiska patologiczne związane z nadmiernym wypadaniem włosów - niedobór żelaza, problemy z tarczycą lub problemy hormonalne, skutki uboczne niektórych leków - które mogą przyczynić się do utraty włosów.

Najczęściej czytane

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

Witaminy na porost włosów - czyli co jeść, żeby zachwycać bujnymi włosami?

Pielęgnacja włosów

Witaminy na porost włosów - czyli co jeść, żeby zachwycać bujnymi włosami?


Kobiety pragnące cieszyć się zachwycającymi, gęstymi włosami, zadają sobie jedno podstawowe pytanie - co przyspieszy porost włosów?  W poszukiwaniu odpowiedzi można natknąć się na bardzo wiele porad i środków, wykorzystywanych na różne sposoby. Wcierki, preparaty, kosmetyki, tabletki, pigułki, diety.
Istnieje wiele różnych metod na porost włosów. Co jednak zrobić, by nasze starania stały się skuteczne? Jak przyspieszyć porost włosów? Czy witaminy na porost włosów są efektywne? A jeśli tak, to jakie? Poznaj sprawdzone sposoby na porost włosów.

Przeczytaj artykuł

Estrogen a wypadanie włosów — czyli cała prawda o hormonach

Pielęgnacja włosów

Estrogen a wypadanie włosów — czyli cała prawda o hormonach

Okrutna prawda o współczesnym świecie jest taka, że nadmierne wypadanie włosów dotyka coraz częściej nie tylko mężczyzn, ale także kobiety. Na wypadanie włosów może składać się wiele czynników, jednak wszystkie te czynniki spotęgowane są współczesnym sposobem życia. Ciągły stres, żywność faszerowana hormonami, przepisywanie tabletek antykoncepcyjnych bez precyzyjnych badań, zła dieta, papierosy, wszystko to sprawia, że wypadanie włosów staje się coraz większym problemem. We wszystko to wplątany jest dodatkowo tajemniczy estrogen, odpowiedzialny za dobrą kondycję włosów. Co zrobić, kiedy włosy lecą z głowy w zbyt dużych ilościach? Czy same tabletki na wypadanie włosów pomogą? Sprawdźmy, jak poziom estrogenu wpływa na włosy oraz co zrobić z ich nadmiernym wypadaniem!

Przeczytaj artykuł

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pielęgnacja włosów

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pomimo dokładnej pielęgnacji włosów masz suche końcówki, które łatwo się rozdwajają i negatywnie wpływają na wygląd Twojej fryzury? Być może winna jest twarda woda, w której je myjesz. Osad z „kranówki” niestety bardzo negatywnie wpływa na włosy, dosłownie je oblepia, przez co stają się matowe i szorstkie. Rozwiązaniem jest chelatowanie, czyli wypłukiwanie z nich osadzających się składników mineralnych, jakie znajdują się w twardej wodzie. Zobacz jak uratować zniszczone końcówki włosów.

Przeczytaj artykuł

go to top