OK

OK Cancel

Thank you

Close

Normalne wypadanie włosów, a może już powód do niepokoju?

  • favoris

Piętnaście, dwadzieścia dwa, czterdzieści sześć... gdy na poduszce lub w umywalce zostają włosy i gdy z dnia na dzień ich liczba wydaje się mnożyć… Wypadanie włosów staje się uciążlywm problemem, który może przynosić uciążliwe konsekwencje.

Ile dziennie wypada włosów z głowy?

Po pierwsze zastanówmy się nad tym, co oznacza „normalna” utrata włosów. Zwróciliśmy się z tym pytaniem do Pascale Mora, szefowej komunikacji naukowej w Vichy, aby przedstawiła nam tę kwestię od strony liczb. „W każdej chwili od 90 do 95 procent włosów na zdrowej skórze głowy człowieka jest w fazie wzrostu. Pozostałe 5 do 10 procent jest w fazie spoczynku - i włosy te są gotowe do wypadania”. Pascale jednak uspokaja: „Na szczęście każdy mieszek włosowy działa niezależnie, abyśmy nie stracili za dużo włosów na raz!”

A jednak mimo to wszyscy tracą trochę włosów każdego dnia. Na jaką utratę włosów możemy sobie pozwolić? Pascale Mora: „Od 50 do około 100 włosów dziennie to norma. Nie martw się, jeśli znajdziesz kilka włosów na swojej szczotce do włosów. Z drugiej strony, jeśli po przebudzeniu widzisz, że poduszka jest pokryta włosami lub jeśli widzisz garść włosów w odpływie prysznica, może to oznaczać nadmierne wypadanie włosów”.

Czy hormony mają wpływ na wypadanie włosów?

Ze względu na sezonową ekspozycję na słońce hormony steroidowe sprawiają, że wszystkie ssaki - w tym ludzie - zrzucają jesienią więcej włosów. A męski hormon testosteron, który sprawia, że ​​włosy mężczyzn rosną szybciej niż włosy kobiet, przyczynia się również do zwiększenia dziennej utraty włosów.

Wahania hormonalne wywołują znaczne wypadanie włosów, zwłaszcza u świeżo upieczonych matek. Włosy, które wypadłyby w ciągu poprzednich trzech kwartałów, są utrzymywane w miejscu przez hormony ciążowe. Kiedy poziom estrogenu wraca do normy po porodzie, te włosy tracą swoją hormonalną kotwicę i wypadają. Ta sytuacja jest tymczasowa i zwykle poprawia się w ciągu kilku miesięcy. Tym samym zmniejszając dzienną ilość włosów, które wypada.

Szok fizyczny lub emocjonalny - śmierć bliskiej osoby, rozwód, poważna operacja - może wywołać nagłą utratę włosów w trzy do czterech miesięcy po tym wydarzeniu. A winowajcą znów są tu hormony. Gdy ciało i umysł wrócą do równowagi, włosy również wracają do normalnego cyklu.

Utrata włosów - czy to normalne?

Nawet jeśli wydaje nam się, że tracimy dość dużo włosów, nie ma powodu do niepokoju, dopóki trwa zdrowy wzrost włosów, a ich gęstość pozostaje stabilna. Jednak zauważalne przerzedzenie włosów lub pojawiające się łyse miejsca są oznaką, że należy zasięgnąć porady farmaceuty. Jeśli wypadanie włosów pojawia się nagle lub jest wyjątkowo nasilone, niezbędna jest konsultacja z dermatologiem. Dermatolog może wykryć leżące u podstaw tej sytuacji problemy i zjawiska patologiczne związane z nadmiernym wypadaniem włosów - niedobór żelaza, problemy z tarczycą lub problemy hormonalne, skutki uboczne niektórych leków - które mogą przyczynić się do utraty włosów.

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

go to top