OK

OK Cancel

Thank you

Close

Opalanie twarzy - czy jest wskazane?

Można powiedzieć, że częste i długotrwałe opalanie się na słońcu jest przede wszystkim domeną kobiet. To właśnie paniom najbardziej zależy na tym, by poprzez opaleniznę nadać skórze swojej twarzy promiennego wyglądu i jednolitego kolorytu. Czy jednak opalanie twarzy jest w ogóle wskazane? Czy wiążą się z tym jakieś poważne konsekwencje? Podpowiadamy, kiedy szczególnie należy unikać słońca i jak się przed nim odpowiednio chronić!

Opalanie twarzy a proces starzenia się skóry

Opalając się na słońcu najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak zgubne konsekwencje może mieć to dla naszej skóry. Częsta i długotrwała ekspozycja na słońce może bowiem przyczynić się do szybkiego starzenia się skóry. Dzieje się tak w wyniku szkodliwego działania promieni UVA, które posiadają zdolność przenikania do głębokich warstw naszej skóry. Warto zaznaczyć, że wystarczy już 15-20 opalania się, by uruchomić enzymy odpowiedzialne właśnie za proces starzenia się skóry. Jednorazowe pobudzenie tych enzymów sprawia, że są one aktywne nawet przez 72 godziny, podczas których niszczą fibroblasty, włókna kolagenu i elastyny - czyli te komórki i białka, dzięki którym nasza skóra utrzymuje jędrność i elastyczność. Co więcej, szkodliwe promienie UVA są w stanie działać niekorzystnie na naszą skórę zarówno podczas opalania, jak i w zwykły pochmurny dzień, dlatego w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na stosowanie odpowiednich kremów do opalania twarzy, ale też preparatów pielęgnacyjnych na dzień z filtrami.

Sucha skóra i jasna karnacja a opalanie twarzy

Podczas ekspozycji twarzy na słońce szczególnie ostrożne muszą być posiadaczki suchej skóry twarzy, a także osoby z bardzo jasną karnacją. W tym przypadku słońce to czynnik, który może wyrządzić nam największą szkodę. Sucha skóra pod jego wpływem może ulec jeszcze większemu przesuszeniu, a co za tym idzie łuszczeniu się i jeszcze szybszemu starzeniu.

Pamiętajmy, też że opalanie twarzy z bardzo jasną karnacją jest najczęstszą przyczyną poparzeń słonecznych, które charakteryzują się nie tylko nieestetycznym wyglądem, ale też stanowią bardzo duży problem natury medycznej - promienie UV osłabiają mechanizmy odpornościowe skóry, podnosząc ryzyko powstawania różnych odmian nowotworów skóry. Jeżeli mamy do czynienia z bardzo jasnym kolorem skóry powinniśmy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, a dodatkowo chronić swoją skórę przy pomocy kremu do opalania twarzy z wysokim filtrem. W tym przypadku doskonałe rozwiązanie może stanowić spray optymalizujący opaleniznę Vichy Idéal Soleil, który zapewnia wysoką ochronę przed działaniem promieni UVA dzięki filtrom SPF 30, a jednocześnie zawiera specjalny aktywator melaniny, który pomoże nam uzyskać jednolitą, świetlistą i bezpieczną opaleniznę.

Jaki krem do opalania twarzy z niedoskonałościami?

Opalanie twarzy może też bardzo niekorzystnie wpłynąć na skórę, na której znajdują się niedoskonałości w postaci zmian trądzikowych czy zaskórników. Wbrew pozorom słońce nie pomoże nam wyleczyć trądziku - owszem początkowo może złagodzić jego objawy, ale w efekcie skóra stanie się przesuszona w związku z czym zacznie w końcu produkować sebum ze zdwojoną siłą i wzmagać problem trądziku. W tym przypadku najlepiej unikać częstego i długotrwałego opalania twarzy, a dodatkowo stosować specjalny krem do twarzy przeznaczony do opalania skóry tłustej lub trądzikowej. Nie zapominajmy o tym, że kosmetyki przeciwtrądzikowe, przeciwbakteryjne i antyseptyczne mogą wywoływać pewne zmiany słoneczne na skórze, dlatego możliwe metody korzystania z uroków słońca najlepiej w tym przypadku uzgodnić z dermatologiem.

Uważaj na plamy na twarzy po opalaniu!

Do opalania twarzy należy też bardzo ostrożnie podchodzić w przypadku, gdy na stałe przyjmujemy niektóre leki np. preparaty dermatologiczne, antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe i hormonalne czy tabletki antykoncepcyjne. Mogą one uwrażliwiać skórę na słońce i stać się przyczyną nierównej opalenizny, plam czy przebarwień posłonecznych. Pamiętajmy, że skóra może źle reagować na słońce również w przypadku, gdy stosujemy niektóre kosmetyki np. z retinolem lub kwasami owocowymi. Opalania twarzy powinny unikać kobiety w ciąży - to najczęstsza przyczyna ostudy, czyli rozległych i nieregularnych plam na twarzy o jasno- lub ciemnobrązowym odcieniu.

Zespół Vichy

go to top