OK

OK Cancel

Thank you

Close

Opalanie twarzy - czy jest wskazane?

Można powiedzieć, że częste i długotrwałe opalanie się na słońcu jest przede wszystkim domeną kobiet. To właśnie paniom najbardziej zależy na tym, by poprzez opaleniznę nadać skórze swojej twarzy promiennego wyglądu i jednolitego kolorytu. Czy jednak opalanie twarzy jest w ogóle wskazane? Czy wiążą się z tym jakieś poważne konsekwencje? Podpowiadamy, kiedy szczególnie należy unikać słońca i jak się przed nim odpowiednio chronić!

Opalanie twarzy a proces starzenia się skóry

Opalając się na słońcu najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak zgubne konsekwencje może mieć to dla naszej skóry. Częsta i długotrwała ekspozycja na słońce może bowiem przyczynić się do szybkiego starzenia się skóry. Dzieje się tak w wyniku szkodliwego działania promieni UVA, które posiadają zdolność przenikania do głębokich warstw naszej skóry. Warto zaznaczyć, że wystarczy już 15-20 opalania się, by uruchomić enzymy odpowiedzialne właśnie za proces starzenia się skóry. Jednorazowe pobudzenie tych enzymów sprawia, że są one aktywne nawet przez 72 godziny, podczas których niszczą fibroblasty, włókna kolagenu i elastyny - czyli te komórki i białka, dzięki którym nasza skóra utrzymuje jędrność i elastyczność. Co więcej, szkodliwe promienie UVA są w stanie działać niekorzystnie na naszą skórę zarówno podczas opalania, jak i w zwykły pochmurny dzień, dlatego w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na stosowanie odpowiednich kremów do opalania twarzy, ale też preparatów pielęgnacyjnych na dzień z filtrami.

Sucha skóra i jasna karnacja a opalanie twarzy

Podczas ekspozycji twarzy na słońce szczególnie ostrożne muszą być posiadaczki suchej skóry twarzy, a także osoby z bardzo jasną karnacją. W tym przypadku słońce to czynnik, który może wyrządzić nam największą szkodę. Sucha skóra pod jego wpływem może ulec jeszcze większemu przesuszeniu, a co za tym idzie łuszczeniu się i jeszcze szybszemu starzeniu.

Pamiętajmy, też że opalanie twarzy z bardzo jasną karnacją jest najczęstszą przyczyną poparzeń słonecznych, które charakteryzują się nie tylko nieestetycznym wyglądem, ale też stanowią bardzo duży problem natury medycznej - promienie UV osłabiają mechanizmy odpornościowe skóry, podnosząc ryzyko powstawania różnych odmian nowotworów skóry. Jeżeli mamy do czynienia z bardzo jasnym kolorem skóry powinniśmy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, a dodatkowo chronić swoją skórę przy pomocy kremu do opalania twarzy z wysokim filtrem. W tym przypadku doskonałe rozwiązanie może stanowić spray optymalizujący opaleniznę Vichy Idéal Soleil, który zapewnia wysoką ochronę przed działaniem promieni UVA dzięki filtrom SPF 30, a jednocześnie zawiera specjalny aktywator melaniny, który pomoże nam uzyskać jednolitą, świetlistą i bezpieczną opaleniznę.

Jaki krem do opalania twarzy z niedoskonałościami?

Opalanie twarzy może też bardzo niekorzystnie wpłynąć na skórę, na której znajdują się niedoskonałości w postaci zmian trądzikowych czy zaskórników. Wbrew pozorom słońce nie pomoże nam wyleczyć trądziku - owszem początkowo może złagodzić jego objawy, ale w efekcie skóra stanie się przesuszona w związku z czym zacznie w końcu produkować sebum ze zdwojoną siłą i wzmagać problem trądziku. W tym przypadku najlepiej unikać częstego i długotrwałego opalania twarzy, a dodatkowo stosować specjalny krem do twarzy przeznaczony do opalania skóry tłustej lub trądzikowej. Nie zapominajmy o tym, że kosmetyki przeciwtrądzikowe, przeciwbakteryjne i antyseptyczne mogą wywoływać pewne zmiany słoneczne na skórze, dlatego możliwe metody korzystania z uroków słońca najlepiej w tym przypadku uzgodnić z dermatologiem.

Uważaj na plamy na twarzy po opalaniu!

Do opalania twarzy należy też bardzo ostrożnie podchodzić w przypadku, gdy na stałe przyjmujemy niektóre leki np. preparaty dermatologiczne, antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe i hormonalne czy tabletki antykoncepcyjne. Mogą one uwrażliwiać skórę na słońce i stać się przyczyną nierównej opalenizny, plam czy przebarwień posłonecznych. Pamiętajmy, że skóra może źle reagować na słońce również w przypadku, gdy stosujemy niektóre kosmetyki np. z retinolem lub kwasami owocowymi. Opalania twarzy powinny unikać kobiety w ciąży - to najczęstsza przyczyna ostudy, czyli rozległych i nieregularnych plam na twarzy o jasno- lub ciemnobrązowym odcieniu.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top