OK

OK Cancel

Thank you

Close

Uczulenie na słońce – sprawdź, jak zapobiegać jego objawom!

Wiosna w pełni. Za oknem coraz więcej słońca, a na skórze, zwłaszcza na dekolcie, może pojawić się charakterystyczna pokrzywka słoneczna. To nic innego niż tzw. alergia na słońce – pod określeniem tym kryją się różne rodzaje fotodermatoz. Jak je skutecznie leczyć? Wyjaśniamy!

  • Pod nazwą: uczulenie/alergia na słońce kryje się wiele różnych fotodermatoz będących objawem niepożądanej reakcji skóry na słońce.
  • Najczęściej są to tzw. wielopostaciowe osutki świetlne, objawiające się swędzącymi grudkami, rumieniem i pęcherzykami zlokalizowanymi w miejscach odsłoniętych, które pojawiają się w miejscach odsłoniętych, np. na dekolcie.
  • Alergia na słońce najczęściej występuje przy pierwszym kontakcie ze słońcem, np. wiosną.
  • Objawy uczulenia na słońce mogą też być rezultatem reakcji skóry na kontakt z substancją fotouczulającą bądź fototoksyczną.
  • Można je złagodzić stosując leki antyhistaminowe, bezwzględnie też trzeba chronić skórę przed słońcem!

Uczulenie na słońce najczęściej objawia się wiosną

Czym jest alergia na słońce?

Jest to reakcja skóry na słońce, związana z jej nadwrażliwością na promieniowanie ultrafioletowe, co objawia się najczęściej zaczerwienieniem, swędzącą wysypką (czasami z drobnymi bąblami), obrzękiem lub pokrzywką. Zwykle uczulenie pojawia się po pierwszym od dłuższego czasu kontakcie skóry ze słońcem bądź gdy nagle nasłonecznienie przybiera na sile (przede wszystkim wiosną, na samym początku lata, w trakcie wyjazdów do ciepłych krajów). Fotodermatozy to grupa bardzo różnych schorzeń skóry związanych z nadwrażliwością na promienie UV. Alergia na słońce należy do fotodermatoz idiopatycznych – samoistnych. Wyróżnia się wśród nich:

  • wielopostaciowe osutki świetlne (PLE – polymorphic light eruption),
  • pokrzywkę słoneczną,
  • przewlekłe zmiany posłoneczne.

Wielopostaciowe osutki świetlne to najczęściej występująca fotodermatoza, która może przybierać różne postaci, przede wszystkim takie jak:

  • świerzbiączka letnia – zwykle rozpoczyna się w dzieciństwie lub we wczesnej młodości, częściej dotyczy kobiet. Swędzące zmiany rumieniowe, grudki i pęcherzyki zlokalizowane są głównie w miejscach odsłoniętych, np. na dekolcie. Pojawiają się wiosną, w ciągu kilku, kilkudziesięciu godzin po ekspozycji na słońce;
  • opryszczka ospówkowata – dużo rzadsza postać PLE, o cięższym przebiegu. Zlokalizowane w odsłoniętych miejscach wykwity pęcherzykowe, często z wtórną infekcją, ustępując pozostawiają blizny. Niekiedy zmianom skórnym towarzyszą zapalenie spojówek bądź rogówki, a także gorączka.

Najczęściej czytane

Jaki jest Twój fototyp skóry?

Słońce

Jaki jest Twój fototyp skóry?

Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fotypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej. Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

Przeczytaj artykuł

Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

Słońce

Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

Opalanie się w solarium jest dla wielu osób metodą na przygotowanie skóry do sezonu letniego, utrzymanie opalenizny po wakacjach, jak również nadanie skórze promiennego kolorytu podczas długiej zimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że solarium posiada równie niekorzystny wpływ na naszą skórę, co naturalnie promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem w solarium należy odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę właściwymi kosmetykami. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórę, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie na solarium!

Przeczytaj artykuł

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Pielęgnacja twarzy

Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

Nieskazitelnie gładka skóra o równomiernym kolorycie występuje niebywale rzadko. Piegi, plamy i przebarwienia to dziś problem wielu osób. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości cery? Czy krem redukujący przebarwienia faktycznie działa? A może pozostaje nam tylko maskowanie nieestetycznych plam?

Przeczytaj artykuł

Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

Słońce

Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

Oparzenia słoneczne to dolegliwość typowa dla sezonu wakacyjnego. Wynika ona przede wszystkim z długotrwałego i intensywnego opalania się, a przy tym niewystarczającej ochrony przed promieniami UVB. Jak skutecznie leczyć oparzenia słoneczne? Domowymi sposobami czy przy pomocy specjalistycznych preparatów? Podpowiadamy, co stosować na oparzenia po słońcu!

Przeczytaj artykuł

go to top