OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zapalenie mieszków włosowych – objawy, przyczyny i skuteczna pielęgnacja

Po depilacji nóg, pach czy goleniu brody możesz zaobserwować na skórze niewielkie, czerwonawe krostki? Może to mieć związek z zapaleniem mieszka włosowego. To niestety bardzo częsty problem dermatologiczny, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć zdecydowanie najczęściej zmagają się z nim właśnie dorośli mężczyźni. Stan zapalny mieszka włosowego zwykle wiąże się nie tylko z nieestetycznym wyglądem skóry, ale też z dużym dyskomfortem. Właściwa pielęgnacja, stosowana regularnie, to jedno z kluczowych działań, jakie możemy podjąć, aby skóra odzyskała równowagę. Co na zapalenie mieszków włosowych będzie najlepsze? Skąd właściwie bierze się zapalenie okołomieszkowe?

Mężczyzna sprawdzający czy ma objawy zapalenia mieszków włosowych

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Zdarza się, że zapalenie mieszków włosowych bywa także nazywane zapaleniem cebulek włosowych, jednak są to nieco inne części włosa. Jego korzeń jest zakończony opuszką, czyli właśnie cebulką, natomiast cały włos wyrasta z mieszka włosowego. U ludzi mieszki włosowe są rozmieszczone na całym ciele z wyjątkiem kilku miejsc w tym m.in. dłoni i stóp. Duże ich zagęszczenie występuje na głowie, jednak sporo znajdziemy także w pachwinach, na klatce piersiowej czy na nogach i ramionach.

Zapalenie mieszka włosowego to stan o podłożu infekcyjnym, najczęściej bakteryjnym bądź wirusowym. Może być również spowodowane przez drożdżaki i grzyby. Z reguły jest wywołany przez zakażenie gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus) lub paciorkowcem ropnym (Streptococcus pyogenes). W wielu przypadkach ten problem ma bardzo łagodny przebieg, co niestety prowadzi do tego, że możemy zignorować niepokojące sygnały na skórze. Może to prowadzić m.in. do ropnego zapalenia mieszka włosowego, co jest znacznie trudniejsze do wyciszenia. Warto zadziałać jak najszybciej, aby uniknąć nasilenia się dyskomfortu.

Z wirusowym albo bakteryjnym zapaleniem mieszków włosowych borykają się kobiety i mężczyźni bez względu na wiek, choć większość osób mających do czynienia z tym problemem stanowią mężczyźni powyżej 18. roku życia. Warto przy tym pamiętać, że zapalenie mieszków włosowych na głowie to nie jedyna forma tej przypadłości. Równie częste jest zapalenie mieszków włosowych na nogach, plecach, klatce piersiowej czy nawet twarzy.

Oprócz tego warto wspomnieć o jeszcze jednym pojęciu, jakim jest rogowacenie mieszkowe nazywane również rogowaceniem okołomieszkowym. Zapalenie mieszków włosowych może się pojawić na skutek tego pierwszego zjawiska, które polega na nadmiernym odkładaniu się keratyny właśnie w mieszkach włosowych. Prowadzi to do powstawania tzw. czopów rogowych, które nie są mocno widoczne, jednak z czasem może pojawić się zaczerwienienie, a więc charakterystyczna oznaka stanu zapalnego.

Grafika przedstawiająca zdrowy włos i zapalenie mieszka włosowego

Zapalenie mieszka włosowego – jakie formy przyjmuje?

Mieszki włosowe są rozmieszczone niemal na całym ciele człowieka. Tym samym w każdym z tych miejsc może dojść do stanu zapalnego mieszków włosowych. Zmiany są często ulokowane zarówno na nogach i rękach, jak i na tułowiu oraz w miejscach intymnych. Nierzadko dotyczy to także twarzy, gdzie może wystąpić np. zapalenie mieszków włosowych na owłosionej skórze brody, czyli tzw. figówka gronkowcowa. Zapalenie mieszków włosowych na głowie również dotyczy bardzo wielu przypadków.

Warto nadmienić, że początkowo, poza niewielkim zaczerwienieniem w obrębie zmian na skórze, możemy w ogóle nie zauważyć ani nie odczuć żadnych innych niepokojących objawów. Niestety z czasem, gdy dochodzi do przewlekłego zapalenia mieszków włosowych, na skórze mogą pojawić się także czyraki. Takie ropne zapalenie mieszków włosowych będzie wymagało opieki profesjonalisty w celu uniknięcia dalszego rozwoju stanu zapalnego, a co za tym idzie – kolejnych dolegliwości, które mogłyby wpłynąć na samopoczucie i jakość życia.

Kobieta depilująca nogi maszynką

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

O tym, że zapalenie mieszka włosowego jest wywołane infekcją – bakteryjną, wirusową, a czasem też grzybiczą – już wiemy. Warto wskazać także inne czynniki, które w dużej mierze przyczyniają się do występowania stanu zapalnego w obrębie mieszków włosowych.

Nie bez powodu tak często spotykane jest zapalenie mieszków włosowych na nogach oraz pod pachami. To miejsca, które zazwyczaj depilujemy lub golimy. Niestety błędy popełniane w trakcie tych zabiegów mogą silnie podrażniać skórę. Dzieje się tak m.in. wówczas, gdy używamy nieodpowiednich narzędzi. W żadnym wypadku nie powinniśmy stosować jednorazowych maszynek więcej niż raz, a w przypadku wielorazowych – konieczna jest ich dokładna dezynfekcja. To samo tyczy się innych akcesoriów. Ponadto depilacji lub golenia nie warto przeprowadzać na sucho, bo może to naruszyć barierę hydrolipidową skóry. Należy odpowiednio ją nawilżyć i zapewnić sobie poślizg, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko urazów mechanicznych.

zapalenia_mieszkow_tresc3-min.jpg

Takie uszkodzenia na skórze są też wywoływane przez inne czynniki. Nawet noszenie bardzo obcisłych i wykonanych z szorstkich materiałów ubrań może być powodem podrażnień.

Dużą rolę w przypadku kondycji naszej skóry odgrywa też oczywiście świadoma i odpowiednio dopasowana pielęgnacja. Nie tylko takie substancje, jak smary i oleje, z którymi mają kontakt niektóre grupy zawodowe, mogą silnie wysuszać i naruszać barierę ochronną skóry. Podobnie dzieje się z nieumiejętnie dobranymi kosmetykami, szczególnie tymi z dużą ilością alkoholu etylowego (w składzie kosmetyku znajdziesz go pod nazwą Alcohol denat.) i innych substancji, które działają ściągająco i wysuszająco. Stan zapalny mieszka włosowego to bardzo często wynik niewłaściwych produktów, które nieświadomie nakładamy na skórę nawet codziennie.

Zapalenie mieszków włosowych na głowie i ciele – objawy

Jak wygląda zapalenie mieszków włosowych? Objawy są dość łatwe do rozpoznania, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się swojej skórze. W pierwszej kolejności zapalenie mieszków włosowych na plecach, jak i na innych częściach ciała, objawia się poprzez występowanie niewielkich żółtawych krostek, zwykle przebitych przez włos. Wokół nich pojawia się nieduże zaczerwienienie. Takie zmiany mogą być widoczne pojedynczo, ale też zbijać się w skupiska – tak się dzieje m.in. w przypadku zapalenia mieszków włosowych na brodzie oraz pod pachami.

Jeśli poza tymi drobnymi krostkami nie występują żadne inne symptomy, prawdopodobne jest to łagodna forma zapalenia mieszka włosowego. Objawy mogą się jednak nasilić, co wywołuje m.in. powstawanie czyraków. W takim przypadku pojawia się również bardzo uciążliwe swędzenie, a nierzadko także ból i silne zaczerwienienie w obrębie zmian skórnych.

Zapalenie mieszków włosowych głowy – szampon i odpowiednia pielęgnacja

Wiedząc już, jak wygląda zapalenie mieszka włosowego, skupmy się na części ciała, na której ta przypadłość występuje dość często. Jest to owłosiona skóra głowy. Stan zapalny mieszków włosowych na głowie bywa niestety niezwykle uciążliwy. Krostki mogą nie być zauważalne od razu, zwłaszcza jeśli posiadamy gęste i bujne włosy. Jednak z czasem, jeśli ten problem się pogłębi i dojdzie np. do powstania zmian ropnych, może pojawić się duży dyskomfort wynikający ze swędzenia, a nawet bólu. Co więcej – włos wyrastający z mieszka włosowego objętego zapaleniem jest wrażliwszy, a przez to podatniejszy na wypadanie.

Może dojść również do tzw. łojotokowego zapalenia mieszków włosowych na głowie. Dzieje się tak wówczas, gdy stan zapalny powoduje występowanie łojotoku, a więc nasilonej produkcji sebum. Tym samym włosy i skóra głowy znacznie szybciej się przetłuszczają, a częstotliwość mycia nie ma na to wpływu.

Zatem co na zapalenie mieszków włosowych na głowie stosować, aby zmniejszyć dyskomfort? Pielęgnacja jest bardzo istotna, jeśli chcemy utrzymać skórę w doskonałej kondycji. W przypadku skóry głowy zdecydowanie najważniejszym kosmetykiem jest szampon. Zapalenie mieszków włosowych wymaga dużej ostrożności i starannego dobrania produktów, aby nie pogłębić problemów wynikających ze stanu zapalnego.

Vichy Dercos szampon ultrakojący do włosów suchych

Nadwrażliwa skóra głowy oraz towarzyszący jej świąd to częste zjawisko wywołane nie tylko zapaleniem mieszków włosowych. Szampon ultrakojący do włosów suchych Vichy Dercos to propozycja dla osób, które posiadają wrażliwą skórę głowy. Natychmiast koi i redukuje uczucie swędzenia, zapewniając nawet 48 godzin komfortu. Co więcej, przyczynia się do wzmocnienia włókna włosa. Jeśli zatem Twoja skóra głowy jest reaktywna, a włosy stają się przez to wyraźnie słabsze, być może warto wprowadzić ten produkt do swojej rutyny.

Vichy Dercos szampon ultrakojący do włosów normalnych i przetłuszczających się

Jedną z dolegliwości, która może się pojawić, jest silne przetłuszczanie się włosów i skalpu, co często towarzyszy łojotokowemu zapaleniu mieszków włosowych na głowie. Szampon powinien zatem dobrze oczyszczać, a jednocześnie wykazywać delikatne działanie. Tak jest w przypadku Ultrakojącego szamponu do włosów normalnych i przetłuszczających się Dercos od Vichy. Działa już od pierwszego użycia, zmniejszając uczucie swędzenia,i łagodząc skórę głowy. Odświeżająca żelowa formuła doskonale radzi sobie z zanieczyszczeniami. Produkt, podobnie jak inne z gamy Dercos, jest hipoalergiczny.

Vichy Dercos szampon wzmacniający Energy+

W przypadku zapalenia mieszków włosowych pojawia się również zwiększone wypadanie włosów. Szampon zapobiegający wypadaniu powinien być wzbogacony o składniki, dzięki którym włosy będą silniejsze. Naszą propozycją jest Szampon wzmacniający Energy+ Dercos. W jego składzie znalazł się Aminexil, czyli cząsteczka referencyjna, która zapobiega wypadaniu włosów.

Zapalenie mieszków włosowych – jak zapobiegać?

Profilaktyka jest bardzo istotna, jeśli chcemy uniknąć nawracania zapalenia mieszków włosowych. Domowe sposoby zapobiegające powstawaniu niepokojących zmian na skórze powinny koncentrować się m.in. na stosowaniu właściwej pielęgnacji. Pamiętaj o regularnym nawilżaniu skóry. Unikaj produktów na bazie alkoholu etylowego, i innych substancji, które mogą działać drażniąco. Mowa tu zarówno o kosmetykach oczyszczających, jak i o wszelkich kremach czy balsamach. Potrzebny jest także odpowiedni szampon – zapalenie mieszków włosowych na głowie również wymaga opieki w postaci pielęgnacji.

Produkty nawilżające, natłuszczające i odżywcze powinny gościć w naszej rutynie pielęgnacyjnej nie tylko wtedy, gdy na skórze pojawią się krostki, lecz na co dzień, dzięki czemu skóra będzie w doskonałej kondycji przez cały czas.

Zachowanie zasad higieny jest tak samo istotne. Pamiętajmy o dezynfekcji narzędzi, które wykorzystujemy do golenia bądź depilacji – możemy to robić np. przy pomocy wody utlenionej. Nigdy też nie wykonujmy żadnych zabiegów na skórze bez upewnienia się, że nasze dłonie są czyste.

Aby zapobiec występowaniu różnych problemów skórnych, w tym zapalenia mieszka włosowego, ważne jest też zachowywanie zdrowej diety i regularne picie wody. Jadłospis dostarczający naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów ma ogromne znaczenie w kontekście stanu naszej skóry, włosów i paznokci.

Zapalenie mieszków włosowych – podsumowanie

Zapalenie mieszka włosowego to bardzo częsty problem dermatologiczny, który początkowo może pozostać niemal niezauważony, jednak z czasem daje się we znaki. Dobrze jest zatem monitorować kondycję naszej skóry i zwracać uwagę na wszelkie zmiany, które stanowią odstępstwo od normy. Domowe sposoby na zapalenie mieszków włosowych, w tym oczywiście odpowiednia pielęgnacja, to skuteczna metoda zapobiegania występowaniu niepokojących objawów.

go to top