OK

OK Cancel

Thank you

Close

Elektrosmog – czym jest i jak wpływa na skórę?

Promieniowanie elektromagnetyczne emitowane m.in. przez komputery i urządzenia mobilne może mieć wpływ na przyspieszone starzenie się skóry. Jak działa elektrosmog i jak się uchronić przed jego negatywnym wpływem?

 • Elektrosmogiem określa się promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzanie służące do emisji danych, np. telefony komórkowe czy sieci internetowe.
 • Uważa się, że to czynnik zanieczyszczający nasze środowisko, który może mieć wpływ na ludzki organizm.
 • Nie dowiedziono rakotwórczego działania elektrosmogu, ale ciągle są prowadzone badania w tym zakresie.
 • Mówi się o tzw. nadwrażliwości elektromagnetycznej, która objawia się m.in. uczuciem osłabienia, zawrotami głowy, problemami z koncentracją oraz objawami dermatologicznymi.
 • Elektrosmog może też być odpowiedzialny za przyspieszone starzenie się skóry, dlatego w codziennej pielęgnacji tak ważne jest wzmacnianie jej funkcji ochronnych.
 • Warto też zmienić swoje nawyki w korzystaniu z urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne, np. nie trzymać komórki przy głowie podczas rozmawiania czy snu.

Źródłem elektrosmogu są trakcje wysokiego napięcia

Elektrosmog – co to jest?

Elektrosmog (smog elektromagnetyczny) to potoczne określenie promieniowania elektromagnetycznego (EM) o różnej częstotliwości, głównie odnoszące się do fal radiowych wykorzystywanych przez człowieka do przesyłania informacji, a więc emitowanych m.in. przez radio, TV, komórki czy internet bezprzewodowy. Ponieważ zaczęto podejrzewać, że wysokie natężenie tego promieniowania może tworzyć rodzaj zawiesiny – szkodliwej dla środowiska człowieka, zaczęto określać ją elektrosmogiem, analogicznie do smogu powstającego z obecnych w powietrzu pyłów, toksyn i zanieczyszczeń. Do elektrosmogu zalicza się też tzw. pola sieciowe 50Hz, których źródłem są wszystkie sprzęty zasilane prądem (suszarki, golarki, żelazka i inne). Każdy kraj ustala dopuszczalny normy natężenia sztucznego pola elektromagnetycznego (PEM).

Naturalne i sztuczne EM

Pole elektromagnetyczne jest nierozerwalnie związane ze wszechświatem i środowiskiem, w jakim żyje człowiek. Istniało, zanim pojawili się ludzie – a jego źródłem są Słońce, Ziemia i zjawiska atmosferyczne (np. wyładowania elektryczne). Występuje też w Kosmosie. W miarę rozwoju technologii obok naturalnego pola magnetycznego (EM) pojawiło się sztuczne, wytwarzane przez człowieka (PEM). Obecnie prowadzone są badania nad biologicznym wpływem sztucznego pola elektromagnetycznego na organizm ludzki, Rada Europejska wprowadziła również zalecenia dotyczące ochrony ludzi przed nadmierną ekspozycją nad PEM. Ustalono graniczne wartości, na jakie może być narażony człowiek, ale każdy kraj wprowadza własne dopuszczalne wartości w tym zakresie.

Elektrosmog – jak wpływa na człowieka?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), PEM są jednym z najbardziej powszechnych i najszybciej rozwijających się czynników zanieczyszczających nasze środowisko. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zaliczyła radiofalowe pola elektromagnetyczne do grupy substancji 2B, a więc możliwie (possibly) rakotwórczych. W grupie tej znajduje się wiele substancji stosowanych w codziennym życiu, takich jak ekstrakt z liści aloesu, piklowane warzywa czy talk do ciała. Co to oznacza? To, że dowody działania rakotwórczego są dla danej substancji ograniczone i konieczne jest prowadzenie dalszych badań. Nie ma natomiast dowodów, że substancje te są rakotwórcze. Wiadomo natomiast, że częsta ekspozycja na elektrosmog może być przyczyną złego samopoczucia – bólu i zawrotów głowy, zmęczenia, problemów z koncentracją i zasypianiem. Mogą też pojawić się dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, układu rozrodczego, a nawet trawiennego – jednak nie ma jednoznacznych badań, które by to potwierdzały. Generalnie elektrosmog oddziałuje na ludzki organizm na dwa sposoby:

 • Termiczny – przy dużej mocy PEM dochodzi do przegrzewania tkanek, w tym mózgu, co może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci (efekt termiczny jest odczuwany, gdy rozmawiasz np. przez komórkę trzymaną blisko ucha).
 • Nietermiczny – przy niedużej mocy PEM nie dochodzi do przegrzewania tkanek, ale mogą pojawić się zaburzenia na poziomie komórkowym, co może odbijać się niekorzystnie na zdrowiu człowieka. PEM wywołują też stres oksydacyjny, który leży u podłoża wielu zmian chorobowych (także nowotworowych) i przyspieszonego starzenia się skóry.

Elektrowrażliwość

W medycynie mówi się też o nadwrażliwości elektromagnetycznej (EHS – electromagnetic hypersensivity) – według WHO jest to schorzenie idiopatyczne (a więc takie, którego przyczyny nie są do końca znane), objawiające się różnorodnymi, niespecyficznymi syndromami, jakie dotykają osoby poddane ekspozycji na pole elektromagnetyczne. To przede wszystkim:

 • dolegliwości dermatologiczne (zaczerwienie skóry, pieczenie, mrowienie, swędzenie),
 • uczucie nasilonego zmęczenia i wyczerpania,
 • szumy w uszach,
 • trudności w koncentracji,
 • zawroty głowy, nudności,
 • kołatanie serca.

Elektrosmog – jak się przed nim chronić?

Szczególnie duże natężenie elektrosmogu występuje w pobliżu anten bazowych telefonii komórkowej, transformatorów, nadajników i trakcji energetycznej wysokich napięć. Dlatego zwróć uwagę, czy nie przebywasz zbyt długo w ich pobliżu, a już na pewno – czy nie mieszkasz tuż pod nimi! Warto też na co dzień kontrolować wpływ PEM poprzez zmianę nawyków w korzystaniu z urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne:

 • Staraj się ograniczać rozmowy przez telefon komórkowy. Jeśli możesz, w domu korzystaj z telefonu stacjonarnego.
 • Rozmawiaj przez słuchawki i zestawy głośnomówiące, tak aby nie trzymać komórki przy głowie.
 • Jeśli nie musisz, nie korzystaj z Wi-Fi i Bluetooth, wyłączaj je na noc.
 • Na noc włączaj na telefonie tryb samolotowy (budzik nadal zadziała), a najlepiej w ogóle pozbądź się urządzenia z sypialni.
 • Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z internetu przez kabel, a nie Wi-Fi.
 • Wyłączaj na noc urządzenia elektromagnetyczne. Tryb czuwania i wygaszacz nie chroni przed PEM.
 • Usuń z sypialni router, a najlepiej wszystkie urządzenia emitujące pole elektromagnetyczne.
 • Często wietrz pomieszczenia, w których znajduje się dużo urządzeń elektronicznych.
 • Wybieraj sprzęty domowe z certyfikatem. Oznaczenie CE wskazuje, że urządzenie wyprodukowano zgodnie z normami europejskimi i oceniono m.in. emitowane przez nie pole elektromagnetyczne (potwierdza to znak TCO).
 • Wymień kuchenkę mikrofalową na nowoczesną (zabezpieczoną przed wydostawaniem się pola elektromagnetycznego na zewnątrz), a najlepiej odejdź na bezpieczną odległość minimum 1 metra, gdy podgrzewasz w niej jedzenie.
 • Korzystając komputera czy oglądając telewizję, zachowaj minimalną odległość 50 cm. Obecnie stosuje się w nich ekrany ciekłokrystaliczne (płaskie), które wydzielają niewielkie pole elektromagnetyczne, ale im dalej usiądziesz, tym lepiej.

Elektrosmog – jak chronić przed nim skórę?

Uważa się, że pole elektromagnetyczne emitowane przez otaczające nas urządzenia może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie skóry. Dlatego tak ważna jest codzienna ochrona skóry i wzmacnianie jej funkcji obronnych poprzez odpowiednią pielęgnację. O czym szczególnie pamiętać?

 • Nawilżaj skórę (niezależnie od jej rodzaju) stosując kosmetyki uszczelniające barierę hydrolipidową – dzięki temu będzie lepiej chronić się przed wpływem czynników zewnętrznych.
 • Elektrosmog wywołuje wolne rodniki, dlatego wprowadź do codziennej pielęgnacji kosmetyki na bazie silnych antyoksydantów, np. witaminy C. Warto stosować ją zarówno rano (aby wspomóc skórę w ciągu dnia), jak i wieczorem (aby nocą mogła efektywnie naprawić szkody wyrządzone stresem oksydacyjnym).
 • Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu skóry – dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Może w tym przypadku trudno mówić o osadzaniu się cząsteczek elektrosmogu na skórze, ale na pewno gdy ją dobrze oczyścisz, lepiej przyjmie składniki zawarte w preparatach pielęgnacyjnych i przeciwstarzeniowych. Poza tym pamiętaj, że poza PEM na twoją skórę działają inne szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia. Prawidłowe oczyszczanie to podstawa!
 • Jeśli dużo korzystasz z urządzeń emitujących PEM, sięgaj po kosmetyki chroniące skórę przed negatywnym wpływem czynników ekspozomu, takie jak Booster Minéral 89 – wyjątkowe serum na bazie 89% wody termalnej Vichy i kwasu hialuronowego.
 • Aby złagodzić podrażnienie i zaczerwienie skóry, stosuj emolienty i dermokosmetyki o działaniu łagodzącym. Warto mieć pod ręką wodę termalną Vichy w spreju, którą można stosować w ciągu dnia nawet na makijaż.

go to top