OK

OK Cancel

Thank you

Close

Methylparaben - co to takiego?

Methylparaben jest składnikiem kosmetyków, które stosujemy każdego dnia. Dowiedz się więcej na temat methylparabenu, aby mieć świadomość, z czym skóra ma styczność. Sprawdź również, czy składnik ten jest bezpieczny i nieszkodliwy dla skóry!

czym jest methylparaben

Methylparaben - chemia w kosmetykach?

W celu zrozumienia właściwości i zastosowania methylparabenu, ważne jest, aby mieć świadomość, czym jest ten składnik w ujęciu chemicznym. Methylparaben (4-hydroksybenzoesan metylu, ester kwasu p-hydroksybenzoesowego) to substancja chemiczna, którą można znaleźć w wielu produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Methylparaben obecny w kosmetykach najczęściej znajduje się w towarzystwie innych składników, należących do tzw. rodziny parabenów. Opisywany składnik (mimo że jest syntetyczną substancją chemiczną) naturalnie występuje głównie w pestkach z owocu grejpfruta, a także w borówce amerykańskiej.

Methylparaben - konserwant kosmetyczny

Głównym działaniem methylparabenu, który znajduje się w kosmetykach jest konserwacja, działanie antymikrobowe i bakteriobójcze (bakteriocyd). Otóż methylparaben odpowiada za konserwowanie produktu, aby zapobiec rozwojowi w nim szkodliwych mikroorganizmów. Mogłoby się wydawać, że kompozycja składników w danym kremie czy balsamie jest opracowana tak, że jego stosowanie jest nieustannie bezpieczne. Niestety, aby tak było, niezbędne są różnego rodzaju konserwanty, a przykładem jednego z nich jest właśnie methylparaben.

Jego główne zastosowanie, działanie i funkcja w kosmetykach to:

  • uniemożliwienie rozwoju i przetrwania mikroorganizmów, co może nastąpić podczas zwykłego przechowywania produktu;
  • zapobieganie wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu, co jest wręcz nieuniknione podczas codziennego stosowania kosmetyku - aplikując np. krem palcem, przenosimy zarazki ze środowiska zewnętrznego do środka produktu;
  • konserwacja kosmetyku i ochrona przed rozwojem, głównie gronkowca złocistego, który jest bardzo szkodliwym drobnoustrojem.

Czy methylparaben jest bezpieczny?

Korzystnego działania methylparabenu nie można podważyć. Należy mieć jednak świadomość, jego wpływu na zdrowie skóry i całego organizmu, które rozpatruje się w dwóch kategoriach.

Methylparaben jest konserwantem, który został bardzo dobrze przebadany, a na jego temat jest ogrom różnorodnych informacji. Z tego względu jest bezpiecznym składnikiem, który skutecznie spełnia swoje funkcje. Stosuje się go nie tylko w kosmetykach, dodatkowo ma zastosowanie podczas produkcji żywności i leków. Potwierdzeniem tego są dwa oświadczenia, wydane przez organy zajmujące się m.in. analizą składników kosmetycznych. Otóż Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich wielokrotnie potwierdził, że methylparaben ,stosowany w produktach pielęgnacyjnych, jest jak najbardziej bezpieczny. Opinię tę potwierdza Amerykańska Agencja FDA.

Z drugiej jednak strony, methylparaben jest traktowany jako jedna z substancji alergennych; został on bowiem sklasyfikowany jako potencjalny alergen. Z tego względu nie zaleca się stosować go przez kobiety w ciąży lub osoby z wrażliwą i podatną na alergie skórą. Szczególną ostrożność należy również zachować podczas pielęgnacji dzieci, warto wyeliminować produkty, które posiadają methylparaben w składzie.

W jakich kosmetykach można znaleźć methylparaben?

Methylparaben znajduje się głównie w produktach pielęgnacyjnych, które aplikujemy bezpośrednio na skórę przy pomocy dłoni. Wcale nie musi być to produkt pozbawiony pompki czy innego dozownika. W składzie tego typu kosmetyków również można znaleźć methylparaben. Dodatkowo warto wiedzieć, że ten konserwant kosmetyczny musi występować w odpowiednim stężeniu, ponieważ tylko wtedy będzie on prawidłowo spełniał swoje funkcje i nie zaszkodzi skórze. Otóż dopuszczalne stężenie methylparabenu (w przeliczeniu na kwas benzoesowy) powinno wynosić nie więcej jak 0.4% dla metyloparabenu oraz do 0.8% dla mieszaniny innych parabenów, estrów oraz soli. Co istotne, warto szukać tego składnika w kosmetykach, ponieważ świadczy to o ich bezpiecznym stosowaniu (jeśli nie posiadamy wrażliwej skóry i nie oczekujemy dziecka). Przykładem kosmetyka, który jest bezpieczny pod tym względem jest np. liftingujący krem na noc Liftactiv Vichy, zapewniający kompleksową przeciwzmarszczkową pielęgnację skóry twarzy.

go to top