OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Czy siwe włosy częściej wypadają?

Dlaczego włosy siwieją ?

J-F. M.: Podczas fazy anagenu (wzrostu) mieszek włosowy wytwarza napigmentowany trzon (składający się z kilku pasm włosów) dzięki wyspecjalizowanym komórkom zwanym melanocytami. Może on mieć kolor blond, czarny, czerwony lub brązowy – jest to uzależnione od genetyki. Wzrost i pigmentacja trwają od trzech do czterech lat, po czym włosy wypadają – i rozpoczyna się nowy cykl życia włosa.

Aby rozpocząć nową fazę wzrostu, mieszek włosowy, z którego wyrastają włosy, musi się „naładować” obecnymi w naturalnym rezerwuarze komórkami macierzystymi (niezbędnymi do wzrostu włosa) oraz prekursorami melanocytów (nadającymi włosom lub skórze kolor ). Kiedy proces ten przebiega prawidłowo, wówczas powstają nowe zabarwione włosy.

Jednak wraz z wiekiem proces ten pogarsza się i pojawiają się siwe, a potem białe włosy, ponieważ zapasy melanocytów w „zbiorniku” stopniowo się zmniejszają, aż w końcu się wyczerpią. W ten sposób z każdym nowym cyklem wzrostu włosa mieszek włosowy doładowuje się coraz mniejszą liczbą melanocytów. Włosy stopniowo tracą pigmentację, aż staną się całkowicie białe.

Predyspozycje genetyczne, starzenie się, ale także stres samych melanocytów są czynnikami, które prowadzą do zmniejszenia liczebności tych komórek, a tym samym pojawienia się siwych włosów. Rzeczywiście, znane są przypadki gwałtownego osiwienia, jak ten, że włosy Marii Antoniny stały się całkowicie białe w noc poprzedzającą jej ścięcie. Ta historia może być apokryficzna, ale szybkie siwienie włosów jest obecnie powszechnie określane jako zespół Marii Antoniny. Zakłada się, że jedną z przyczyn może być nadmierny stres. Oprócz starzenia się i stresu istnieją inne czynniki, które mogą prowadzić do przedwczesnego siwienia, w tym niedobory dietetyczne czy zaburzenia takie jak łysienie plackowate lub bielactwo.

Czym charakteryzują się siwe włosy?

J-F. M.: Siwe włosy mają takie same cechy fizyczne jak włosy napigmentowane, ponieważ pochodzą z tego samego mieszka włosowego. Jedyna różnica polega na tym, że siwe włosy zawierają tylko niewielką ilość pigmentu lub są go pozbawione. Popularnym błędem jest przekonanie, że siwe włosy odrastają grubsze niż włosy z pigmentem. Wszystkie dotychczasowe eksperymenty laboratoryjne potwierdziły, że białe włosy rosną z taką samą prędkością jak włosy napigmentowane i mają taką samą średnicę. Inny mit głosi, że jeśli wyrwiesz jeden biały włos, w jego miejsce odrośnie kilka, co niestety nie jest prawdą.

Czy istnieje związek między siwizną a wypadaniem włosów?

J-F. M.: Nie jest znany związek między siwizną a wypadaniem włosów. Włosy mogą stać się białe, ale to nie depigmentacja prowadzi do przedwczesnego wypadania włosów. Rzeczywiście, podczas gdy populacja melanocytów (odpowiedzialnych za pigmentację) zmniejsza się w rezerwuarze, który umożliwia naładowanie mieszka włosowego przed nową fazą wzrostu włosa, populacja komórek macierzystych (odpowiedzialnych za wzrost włosa) może pozostać stabilna. Dzięki temu włosy rosną w takim samym tempie i tej samej grubości – nawet jeśli są białe. Jedynym łącznikiem jest oczywiście wiek, który nie tylko powoduje bielsze włosy, ale także nasila wypadanie włosów. Te dwa zjawiska są jednak od siebie niezależne.

Wywiad z
Jean-François Michelet, szefem działu badań naukowych grupy L’Oréal.