OK

OK Cancel

Thank you

Close

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Jaka jest tajemnica kremów z retinolem?

W tym miejscu wychodzi na pomoc kosmetologia. Witamina A wprowadzona jako składnik kosmetyczny pod postacią retinolu w latach 70. ubiegłego wieku stała się przedmiotem mnóstwa opracowań naukowych i badań. Dowodzą one niezbicie, że jest to związek o wielokierunkowej efektywności. Bowiem występujące w powierzchniowej warstwie skóry receptory, które subiektywnie wiążą cząsteczki witaminy A, pozwalają im bezpośrednio oddziaływać na komórki skóry. W konsekwencji retinol, jako czysta forma “witaminy młodości” został uznany za najskuteczniejszą substancję przeciwzmarszczkową i regulującą wykorzystywaną w kosmetyce. A kremy z retinolem zajęły kluczowe miejsce na półkach aptek i drogerii.

Co to jest retinol?

Retinol to inaczej czysta forma witaminy A o udowodnionym naukowo działaniu przeciwstarzeniowym, stymulującym komórki do odnowy. Jest jedną z najlepiej przebadanych substancji stosowanych w kosmetykach i charakteryzuje się wysoką skutecznością w anti-aging.

Retinol w kosmetykach - właściwości

Witamina A wytwarzana przez ludzki organizm z beta-karotenu pełni funkcję formowania i regulowania wzrostu komórek skóry. Innymi słowy, odpowiada w pewnym sensie za hamowanie procesu starzenia. Niestety ilość tej “witaminy młodości” w naszym organizmie spada. I jak się okazuje, jest jej mniej nie tylko z wiekiem, ale, co znaczące, również za sprawą szkodliwego wpływu promieniowania ultrafioletowego. Najgorzej na poziom Witaminy A oddziałuje promieniowanie UVA, które niezależnie od pory roku i stopnia nasłonecznienia, dociera do skóry non stop. A im mniej tej witaminy, tym gorszy wygląd skóry - i nie chodzi tu tylko o zmarszczki. Suchość, nadmierne łuszczenie się skóry i rogowacenie naskórka to pierwsze objawy jej niedoboru.
Ta cenna witamina idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry z przebarwieniami i nierównym kolorytem. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny w skórze, odpowiedni krem przywróci twarzy nawilżenie i ujędrnienie.

Retinol w kosmetykach - zastosowanie

Krem z retinolem przeznaczony jest dla osób o delikatnej, wrażliwej, suchej skórze, skłonnej do podrażnień i wczesnego tworzenia się zmarszczek. Jest także świetnym rozwiązaniem dla osób, których skóra ma niejednolity kolor lub występują na niej nieestetyczne przebarwienia.
Przede wszystkim jest on jednak wykorzystywany do terapii przeciwzmarszczkowej. W zależności od potrzeb i postępu procesu starzenia się skóry jest on stosowany w odpowiednim stężeniu.

Retinol na przebarwienia

Retinol świetnie nadaje się do skóry z przebarwieniami, ponieważ ma działanie złuszczające i hamujące aktywność malanocytów produkujących barwnik skóry odpowiedzialny za jej ciemniejszy kolor. Długotrwała terapia kremami z retinolem wpływa na wszystkie typy przebarwień, łącznie z przebarwieniami pozapalnymi, które powstają często na skórze trądzikowej. Początkowo złuszcza zrogowaciały naskórek, z czasem pogrubia go i poprawia ukrwienie skóry, która staje się lepiej dotleniona i wykazuje zwiększoną odporność na  efekty działania promieniowania ultrafioletowego.

Retinol - działanie

Jest przede wszystkim wielokierunkowe. Wraz z wiekiem organizm coraz gorzej radzi sobie z wytwarzaniem witaminy A z beta-karotenu dostępnego w pożywieniu. Włókna tkanki łącznej pod wpływem promieniowania UV oraz naturalnie zachodzących w niej procesów starzenia, tracą elastyczność. Naskórek staje się cieńszy i skłonny do wysuszania, ponieważ maleje zdolność do magazynowania wody. Pojawiają się zmarszczki. Retinol przyspiesza proces odnowy skóry, który spowalnia się wraz z wiekiem. Oddziałuje na skórę właściwą poprzez wspomaganie produkcji kolagenu. Retinol normalizuje także pracę gruczołów łojowych, dlatego kremy z retinolem sprawdzają się w pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej.

Retinol - skąd go brać?

Witamina A, dostarczana w naturalnych okolicznościach, dostarczana jest do organizmu wraz z pożywieniem w postaci dość znanego beta-karotenu. Niestety z biegiem czasu skóra człowieka staje się coraz słabsza, traci zdolności do magazynowania wody i potrzebnych składników odżywczych. Skóra staje się przesuszona, mniej elastyczna, bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Z pomocą przyszli specjaliści dermatologii i kosmetologii, którzy odkryli zbawienne działanie retinolu w kosmetyce i medycynie estetycznej.

Kiedy retinol jest skuteczny?

O skutecznej terapii kremami z retinolem można mówić, jeśli występuje on w stężeniu min. 0,3 % czystego retinolu w kremie do twarzy i niższym (od 0,1%-0,3%) w kremie pod oczy. Retinol jako czysta postać witaminy A jest substancją wrażliwą na działanie promieni słonecznych, dlatego ważne jest zarówno sposób, w jaki został „zamknięty” w kremie, jak i jego opakowanie oraz sposób przechowywania. W przypadku kremów z retinolem szczególnie powinnaś zwracać uwagę na sposób ich przechowywania  oraz termin przydatności po otwarciu opakowania.

Retinol w kosmetykach - dla kogo?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy zacząć używać kremów przeciwzmarszczkowych. Zapobieganie pojawieniu się oznak starzenia warto zacząć już po 25. roku życia. Retinol jest jednak przyjacielem kobiet, na których twarzach pojawiają się pierwsze zmarszczki oraz oznaki zmęczenia. Jest także niezwykle cenny dla kobiet dojrzałych, które pierwsze zmarszczki mają już za sobą.
Według ekspertów retinol Vichy może być stosowany nawet przez osoby z cerą wrażliwą.
Należy przy tym pamiętać, że kosmetyki z retinolem mają szerokie zastosowanie. Są opracowane z myślą o kobietach od 20. do 60. roku życia, a więc znajdują się w preparatach dla różnych grup wiekowych, dla osób z różnym typem skóry i różnymi problemami.
Najlepsze efekty stosowania czystej witaminy A osiągnie się oczywiście wówczas, gdy odpowiedni kosmetyk będzie stosowany do odpowiedniego rodzaju cery, bowiem wyłącznie dobrze dobrana kuracja przynosi dobre efekty.

Retinol w kosmetykach - jak stosować?

Przede wszystkim stosuj się do zaleceń i instrukcji zamieszczonych na opakowaniach przez producentów kosmetyków. Wybieraj kremy odpowiednie dla Twoich potrzeb i wieku. Zapytani o radę profesjonaliści Vichy przedstawili nam krem na noc Liftactiv Advanced Filler - który widocznie wygładza zmarszczki pionowe. Sprawia, że rysy twarzy stają się odmłodzone, a skóra odzyskuje naturalną promienność.

(Małe) minusy stosowania retinolu

Czego możesz się spodziewać zaczynając swoją przygodę z retinolem? Efektem ubocznym wysokiej aktywności retinolu może być podrażnienie skóry, dlatego zaleca się rozpoczęcie przygody z kosmetykami zawierającymi ten składnik od stosowania ich co 2-3 dni. Gdy skóra się przyzwyczai, można zwiększyć częstotliwość stosowania kremu i używać go nawet codziennie. Retinol na twarz stosuj zawsze na noc, ponieważ drugą charakterystyczną cechą retinolu są jego właściwości fotouczulające. Oznacza to, że kremy z tym składnikiem zwiększają reaktywność skóry na promieniowanie UV. Pielęgnację kremami z retinolem należy więc zawsze łączyć z ochroną przeciwsłoneczną w ciągu dnia. Na suchą skórę mogą działać przejściowo  wysuszająco, dlatego jeśli zdecydujesz się na krem z retinolem zaopatrz się również w skuteczny krem nawilżająco-łagodzący.

Czas na plusy

Stosowanie retinolu ma wpływ na wszystkie typy zmarszczek. Wygładzi, ujędrni, rozjaśni Twoją skórę, a efekt będzie długotrwały. Zadziała również zapobiegawczo, dlatego gdy często się opalasz i przekroczyłaś magiczną 30-stkę skład kremu przeciwzmarszczkowego powinien być oczywisty.  Kremy z retinolem powinny znaleźć się na Twojej liście „must have”.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top