OK

OK Cancel

Thank you

Close

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Retinol jest jednym z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych składników przeciwstarzeniowych. Jak wybierać i stosować kosmetyki z retinolem? Komu szczególnie są polecane?

 • Retinol jest bardzo skutecznym składnikiem przeciwstarzeniowym i przeciwzmarszczkowym, a jego działanie zostało dobrze przebadane. Jest to aktywna postać witaminy A, która pobudza produkcję kolagenu w skórze, delikatnie złuszcza, reguluje wydzielanie sebum, poprawia cykl odnowy komórkowej.
 • W efekcie skóra staje się gęstsza, bardziej jędrna, rozjaśniona, promienna, bez zaskórników, ma wypoczęty kolor iładne napięcie. Retinol redukuje też zmarszczki, nawet te głębsze!
 • W kremach do twarzy zwykle stosuje się 0,3-1 % retinolu.
 • Może mieć działanie drażniące i powodować zaczerwienienie, ale zwiększając stopniowo stężenie retinolu i częstotliwość jego stosowania można powoli przyzwyczaić skórę do jego działania.

Retinol jest polecany do pielęgnacji skóry z objawami starzenia

Retinol to najbardziej aktywna postać witaminy A, nazywanej witaminą młodości ze względu na wszechstronne działanie przeciwstarzeniowe. Witamina A została odkryta w latach 30. XX wieku, natomiast jako składnik kosmetyków wprowadzona w latach 80. Do jej popularności przyczyniły się badania prof. Alberta Kligmana, dermatologa, który w 1986 r. opisał wpływ retinoidów na skórę uszkodzoną słońcem. Retinol i retinoidy należą do najbardziej efektywnych form witaminy A o działaniu odmładzającym, są stosowane też w terapii trądziku i fotouszkodzeń skóry. Ich skuteczność jest potwierdzona wieloletnimi badaniami naukowymi i klinicznymi.

Witamina A – w organizmie

Witamina A nie może być syntetyzowana przez człowieka i musi być dostarczana z zewnątrz w pożywieniu. Retinol dostarczany jest do organizmu w postaci prowitaminy – beta-karotenu, który w jelitach ulega przemianie w witaminę A. Pełni ona ważną rolę w podziałach komórkowych (łącząc się z keratynocytami poprzez obecne w nich receptory wykazujące powinowactwo do retinolu), syntezie hormonów, w prawidłowym funkcjonowaniu nabłonków, procesach gojenia. Jest też składnikiem czerwieni wzrokowej. Charakterystycznym objawem niedoboru witaminy A jest tzw. kurza ślepota (ślepota zmierzchowa), pojawia się też wtedy suchość, nadmierne łuszczenie się i rogowacenie naskórka. Niestety, wraz z upływem czasu organizm coraz gorzej radzi sobie z wytwarzaniem witaminy A z dostarczanego w pożywieniu beta-karotenu, spada więc jej poziom, co odbija się na wyglądzie skóry. Proces ten przyspiesza też nadmierna ekspozycja na ekspozom, przede wszystkim promieniowanie UVA oraz silny stres oksydacyjny.

Retinol w kosmetykach – właściwości

W kosmetykach przeciwstarzeniowych stosuje się kilka rodzajów witaminy A, najczęściej to: retinol, palmitynian retinylu, retinaldehyd (retinal) i berta-karoten. W leczeniu trądziku – przede wszystkim kwas retinowy (tretynoina). Retinol wykorzystywany jest przede wszystkim w produktach przeciwzmarszczkowych ze względu na udowodnione właściwości odmładzające:

 • Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, poprawiając jędrność i gęstość skóry.
 • Zwiększa nie tylko aktywność, ale też ilość fibroblastów, zapobiega przyspieszonej degradacji kolagenu i elastyny, przywraca im prawidłowy splot.
 • Przyspiesza odnowę naskórka i reguluje podziały komórkowe, prowadząc do pogrubienia naskórka.
 • Delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, zapewniając skórze gładkość i promienny blask, zapobiegając jej szorstkości.
 • Poprawia strukturę warstwy rogowej, tym samym wzmacniając barierę ochronną skóry i zapobiegając nadmiernej ucieczce wilgoci.
 • Ma wpływ na lepsze ukrwienie skóry, pobudza powstawania nowych naczynek krwionośnych w warstwie brodawkowatej skóry właściwej (proces angiogenezy).
 • Ma działanie antyoksydacyjne, redukuje szkodliwy wpływ wolnych rodników.
 • Reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiega zaskórnikom i niedoskonałościom.
 • Likwiduje nie tylko drobne, ale również głębokie zmarszczki, zapewnia skórze gładkość, sprężystość, jędrność i elastyczność.
 • Rozjaśnia też przebarwienia – poprzez hamowanie aktywności tyrozynazy i nieprawidłowego gromadzenia się melanocytów.

Zobacz też, jak funkcjonuje nasza skóra

Retinol w niskich stężeniach od dawna jest stosowany w kosmetykach. Dzięki nowym formułom możliwa jest stabilizacja retinolu w nowych rodzajach podłoży, co pozwala uzyskać większe stężenia, mniej drażniące działanie na skórę i większą stabilność kosmetyków z tym składnikiem.

Kiedy retinol jest skuteczny?

W kremach do twarzy zwykle stosuje się 0,3-1 % retinolu, w kremach pod oczy stężenie jest niższe (zwykle ok. 0,1-0,3%). Retinol, aby mógł zadziałać w skórze, musi być przekształcony w kwas retinowy, który jako jedyny ma zdolność oddziaływania na komórki skóry. Dlatego tak ważna jest odpowiednia formuła tego składnika w kosmetyku, a także jego ochrona przed utlenianiem – jest to bowiem substancja bardzo niestabilna, która szybko ulega degradacji pod wpływem wolnych rodników, promieni UV i tlenu z powietrza (aby przedłużyć trwałość, czasami dodaje się do produktów z retinolem antyoksydanty, np. witaminy C i E). Ważne jest też opakowanie kremu z retinolem (bez dostępu światła) oraz sposób jego przechowywania.

Retinol w kosmetykach – dla kogo?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy zacząć używać kremów przeciwzmarszczkowych. Warto pamiętać, że proces starzenia się skóry zaczyna się już ok. 25. roku życia (wtedy zaczyna ubywać w skórze kolagenu), a jeśli lubisz wystawiać się na słońce – jeszcze szybciej. Po kosmetyki z retinolem mogą sięgnąć zarówno młodsze kobiety ok. 30. roku życia, aby spowolnić proces starzenia się skóry, jak i dojrzałe, których problemem jest ścieńczenie naskórka, nierównomierny koloryt, wiotkość skóry, przebarwienia i fotouszkodzenia. Ważne jest to, aby preparat był odpowiednio dobrany do potrzeb i rodzaju skóry. Retinol stosowany jest w kremach (głównie na noc), kremach pod oczach oraz intensywnych kuracjach (np. w formie płynnego serum).

Jak stosować kosmetyki z retinolem?

Retinol w kosmetykach – jak stosować?

 • Czego możesz się spodziewać zaczynając swoją przygodę z retinolem? Efektem ubocznym wysokiej aktywności retinolu może być podrażnienie i zaczerwienienie skóry, dlatego zaleca się rozpoczęcie przygody z kosmetykami zawierającymi ten składnik w niskim stężeniu (np. 0,1-0,3%) i od stosowania ich co 2-3 dni.
 • Możesz też stosować go naprzemiennie z kremami nawilżająco-łagodzącymi, aby ukoić podrażnioną skórę i wzmocnić barierę hydrolipidową.
 • Gdy skóra się przyzwyczai, można zwiększyć częstotliwość stosowania kremu z retinolem i używać go nawet codziennie. Możesz też z czasem sięgnąć po retinol w wyższym stężeniu.
 • Do skór wrażliwych polecane są kosmetyki na bazie łagodnych estrów retinolu, np. plamitynianu retinylu czy octanie reitnylu.
 • Retinol na twarz najlepiej stosować na noc, ponieważ ma on właściwości fotouczulające. W trakcie dnia zawsze jednak stosuj krem z wysokim filtrem SPF 30.

Kosmetyki z retinolem – efekty stosowania

 • Spłycenie zmarszczek – także głębokich i utrwalonych.
 • Pogrubienie naskórka, wyrównanie jego struktury.
 • Ujednolicenie kolorytu naskórka, rozjaśnienie przebarwień.
 • Zdrowy, promienny blask skóry.
 • Poprawa nawilżenia i elastyczności skóry.
 • Ujędrnienie skóry, jej zagęszczenie i odmłodzenie.

Efekty stosowania preparatów z retinolem zobaczysz po ok. 3 miesiącach systematycznej kuracji! Tak naprawdę jednak warto wprowadzić je na stałe do domowej pielęgnacji ze względu na wszechstronne i niezwykle skuteczne działanie odmładzające.

Retinol w pielęgnacji na noc

Retinol bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji na noc - to właśnie nocą zachodzą w naszym organizmie wszystkie procesy naprawcze i regenerujące, skóra może więc maksymalnie wykorzystać właściwości retinolu, dzięki czemu szybko zobaczysz efekty. Wieczorem warto sięgnąć po formułę o wyższym stężeniu tego niezwykle skutecznego i zalecanego przez dermatologów składnika przeciwzmarszczkowego.

Vichy Serum z retinolem na noc


Vichy Liftactiv Retinol Specialist Serum na noc zawiera aż 0,2% czystego Retinolu, a jego działanie wzmocnione zostało przez frakcje probiotyczne i biopeptydy.

 • Frakcje probiotyczne, pozyskiwane z bakterii Vitreoscilla filiformis w specjalnym procesie fermentacji w wodzie wulkanicznej Vichy, pomagają wzmacniać funkcje barierowe skóry. Działając synergicznie z retinolem pobudzają w skórze produkcję glikozaminoglikanów (GAG), takich jak kwas hialuronowy, będących ważnymi składnikami strukturalnymi macierzy pozakomórkowej (obok włókien kolagenu). Dzięki temu serum pomaga utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry i poprawia jej jakość.
 • Peptydy pobudzają w skórze produkcję kolagenu, przyczyniając się do ujędrnienia i zagęszczenia skóry oraz spłycenia zmarszczek.

Retinol jest składnikiem o dużej wrażliwości na wpływ czynników zewnętrznych (takich jak metale ciężkie, promienie UV czy oksydacja), dlatego w formule zastosowano opatentowaną technologię Retinol Guard™, która zapewnia jego stabilność dla najwyższej i długiej w czasie skuteczności działania. Serum nie zawiera substancji zapachowych.

Jakich efektów możesz się spodziewać? Już po pierwszej aplikacji serum skóra jest o +50%* bardziej sprężysta, a z czasem wszystkie rodzaje zmarszczek – nawet te głębokie, w formie fałd i bruzd – ulegają spłyceniu. Serum skutecznie redukuje zmarszczki u 100% kobiet**. Wyjątkowa skuteczność formuły potwierdzona została w 5-miesięcznym badaniu klinicznym.

Jak stosować serum na noc?
Nałóż 3-4 krople na czystą, suchą skórę wieczorem, przed kremem nawilżającym. Następnego dnia zastosuj krem z filtrem minimum SPF 30.

W jakim schemacie je stosować?
Pierwszy tydzień: Wieczorem 2 razy w tygodniu.
Drugi tydzień: Wieczorem co drugi dzień.
Trzeci tydzień: Wieczorem codziennie, zależnie od tolerancji skóry.

Skóra może potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do tak aktywnego składnika, dlatego ważne jest stopniowe zwiększanie częstotliwości aplikacji. W razie podrażnień stosuj serum rzadziej.

Podsumowując: retinol to dziś złoty standard w pielęgnacji przeciwstarzeniowej i profilaktyce przeciwzmarszczkowej – ten aktywny składnik działa zarówno w warstwie powierzchniowej skóry, jak i w skórze właściwej.
 
W naskórku:

 • przyspiesza podział keratynocytów, co prowadzi do pogrubienia i wzmocnienia naskórka,
 • reguluje odnowę komórkową i spowalnia różnicowanie keratynocytów w korneocyty (martwe komórki naskórka), zmniejszając w ten sposób grubość warstwy rogowej naskórka.

W skórze właściwej:

 • stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny,
 • pobudza produkcję endogennego kwasu hialuronowego.
Wszystko to ma wpływ na ujędrnienie i zagęszczenie skóry, wyraźne spłycenie zmarszczek, poprawę nawilżenia skóry, jej ładniejszy koloryt i promienny blask. Im dłużej stosujesz retinol, tym bardziej widać pozytywne zmiany na skórze.

* Badanie aparaturowe, 40 kobiet, 40-65 lat.
**Badanie kliniczne, 12 tygodni, kobiety 35-75, przy stosowaniu według zaleceń.

go to top