OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Czy skóra głowy jest chroniona przed promieniami UV?

Nawet zdrowa, owłosiona skóra głowy nie jest całkowicie chroniona przed promieniowaniem UV, mimo fizycznej osłony, jaką dają jej włosy. W zależności od grubości, koloru i gęstości włosy zapewniają „filtr” na poziomie 70–99%, nie są jednak w stanie całkowicie pochłaniać szkodliwego promieniowania UV. W warunkach silnego nasłonecznienia może nawet dochodzić do poparzeń słonecznych na owłosionej skórze głowy, choć zdarza się to rzadziej niż na skórze twarzy, pleców czy ramion. Oczywiście osoby łysiejące i pozbawione włosów powinny chronić skórę głowy podobnie jak resztę ciała – stosując na nią kremy ochronne z wysokimi filtrami.

Skutki ekspozycji słonecznej na skórę głowy

Promienie UV są najważniejszym czynnikiem środowiskowym wpływającym na fizjologię skóry, a skutki ich działania są zarówno krótko-, jak i długoterminowe. To przede wszystkim:

 • rumień i oparzenia słoneczne,
 • fotostarzenie, przyspieszona degradacja kolagenu,
 • zaburzenie bariery ochronnej skóry, przesuszenie,
 • zwiększenie wrażliwości skóry, nasilenie stanów zapalnych i dermatoz,
 • uszkodzenia DNA komórek skóry,
 • przebarwienia i plamy pigmentacyjne,
 • elastoza słoneczna,
 • spadek odporności skóry,
 • wywołanie stresu oksydacyjnego,
 • uszkodzenie naczyń włosowatych i zaburzenie ukrwienia skóry,
 • nowotwory skóry.

W przypadku skóry głowy można zaobserwować wskutek nadmiernej ekspozycji słonecznej występowanie przebarwień i plam między mieszkami włosowymi, a także pojawienie się małych guzków i zgrubień. Gorsze ukrwienie i dotlenienie skóry może prowadzić do osłabienia i niedożywienia mieszków włosowych oraz nadmiernego wypadania włosów. Na skórze głowy, między włosami, może też rozwinąć się najgroźniejszy nowotwór skóry – czerniak. Ryzyko jego pojawienia się jest większe u osób korzystających ze słońca bez ochrony, a także u tych, u których doszło do poparzenia skóry w dzieciństwie. Ze względu na lokalizację trudniej zauważyć czerniaka na głowie niż na nieowłosionej skórze twarzy czy ciała, dlatego zwykle rak w tym miejscu jest wykrywany w bardziej zaawansowanym stadium, co niestety zmniejsza szanse na pełne wyleczenie. Dlatego osoby mające tę chorobę w rodzinie powinny regularnie badać skórę głowy u dermatologa. Każda niepokojąca zmiana na głowie powinna też być pokazana lekarzowi.

Wpływ słońca na włosy

Promienie UV mają też niekorzystny wpływ na włosy, choć tutaj skutki mają jedynie wpływ na estetykę i wygląd fryzury – ze względu na nieustającą wymianę owłosienia na głowie związaną z powtarzającym się cyklem życia włosa. Przede wszystkim prowadzą do degradacji keratynowej osłonki włosa i rozkładu aminokwasów będących głównym budulcem włosa, a także do utleniania lipidów scalających łuski, dzięki którym włosy są błyszczące, gładkie i łatwo się rozczesują. Pod wpływem słońca włosy stają się szorstkie, matowe i przesuszone, zwiększa się też ich łamliwość – co może być odbierane jako nadmierne wypadanie włosów. Ich kolor może też blaknąć lub ulegać „utlenieniu” i rozjaśnieniu. Włosy mocno napigmentowane są bardziej odporne na działanie promieni UV i stanowią lepszą ochronę dla skóry, ponieważ zawarta w nich melanina – podobnie jak barwnik w skórze – stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny.

Jak chronić skórę głowy i włosy przed promieniami UV?

Klasyczne i skuteczne metody to noszenie czapki lub kapelusza. Dostępne są również spreje z filtrami przeciwsłonecznymi, które aplikuje się jednak bardziej na włosy niż na skórę głowy. Poza tym zastosowane w skutecznych, zalecanych dawkach, zwykle zostawiają na włosach tłusty, oleisty film, sprawiając, że włosy są postrzegane jako brudne i przetłuszczone, dlatego nie wszystkie osoby są skłonne je stosować. Ochrona skóry głowy i włosów przed słońcem to nadal otwarta ścieżka do innowacji, która wymaga zastosowania różnych pigmentów pochłaniających promieniowanie UV, tak by jednocześnie zatrzymywać i pochłaniać promieniowanie oraz zapewniać włosom świeży, estetyczny wygląd.

Włosy stanowią naturalną ochronę skóry głowy przed promieniami UV, nie są one jednak w stanie całkowicie ich pochłaniać. Czym to grozi i dlaczego warto dodatkowo osłaniać skórę głowy i włosy przed słońcem?

HUB_CONTENT_DHSC_CONTENT_55_SCALP_A_UV_PROTECTED_SKIN.jpg