OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Łupież suchy – czym różni się od tłustego?

Skąd się bierze i jak skutecznie się go pozbyć?

 • Łupież suchy objawia się sypiącymi się ze skóry głowy białymi płatkami.
 • Nie towarzyszy mu nadmierny łojotok, łuski nie są posklejane.
 • Najszybciej pozbyć się go stosując szampon przeciwłupieżowy. Ważne, aby nie tylko działał przeciwgrzybiczo, ale też nawilżająco i kojąco na skórę głowy.

Łupież suchy (inaczej łupież zwykły) to najczęstsza i najłatwiejsza w leczeniu postać łupieżu z charakterystycznym białym „pyłem” i drobymi płatkami sypiącymi się ze skóry głowy samoistnie bądź podczas czesania włosów. Łupieżowi suchemu – w przeciwieństwie do łupieżu tłustego (mokrego) – nie towarzyszy nadmierny łojotok skóry głowy. Może pojawić się na skórze normalnej i suchej. Zmiany lokalizują się głównie na owłosionej skórze głowy, rzadziej na brwiach czy rzęsach.

Objawy łupieżu suchego

Do najbardziej i łatwo rozpoznawalnych objawów łupieżu suchego należą:

 • drobnopłatkowe złuszczanie się naskórka na powierzchni całej skóry głowy lub tylko jej części (głównie na szczycie),
 • płatki są suche, lekkie i łatwo osypują się ze skóry głowy (co widać zwłaszcza na ciemnych ubraniach), mają biały bądź srebrzystobiały kolor,
 • włosy są suche, matowe, mogą stać się bardziej łamliwe (ale rzadko wypadają),
 • skóra głowy też jest zwykle sucha i skłonna do podrażnień,
 • łupieżowi suchemu może też towarzyszyć świąd.

Łupież suchy często rozpoczyna się w okresie przed pokwitaniem, występuje też często u tzw. młodych dorosłych.

Przyczyny łupieżu suchego

Występowanie łupieżu – niezależnie od jego rodzaju – związane jest z namnażaniem się grzybów z rodziny Malassezia, które naturalnie występują w ludzkim mikrobiomie. Żywią się one tłuszczami – dlatego jeśli na skórze głowy pojawią się odpowiednie warunki do ich wzrostu (np. nasilony łojotok), zaczynają się problemy. Wytwarzane przez nie metabolity drażnią skórę i nasilają reakcję zapalną. Dochodzi wtedy do przyspieszenia rogowacenia naskórka – w normalnych warunkach cykl odnowy komórkowej trwa 28 dni. Na skórze objętej łupieżem skraca się o kilka czy nawet kilkanaście dni – martwe komórki zostają „masowo” i przedwcześnie wypychane przez młode, narastające keratynocyty, co obserwujemy właśnie jako łupież.

Skoro grzyby Malassezia lubią łój, dlaczego łupież pojawia się też na suchej skórze głowy? Dlatego, że drugim istotnym czynnikiem w rozwoju tego schorzenia jest upośledzona funkcja bariery naskórkowej. Warstwa rogowa jest najbardziej zewnętrzną warstwą naskórka, która chroni skórę głowy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz zatrzymuje w niej odpowiedni poziom nawilżenia. Tworzą ją korneocyty, połączone ze sobą cementem międzykomórkowym, złożonym z lipidów. Nieprawidłowo działająca funkcja bariery ochronnej powoduje zaburzenie procesu odnowy komórkowej, poza tym skóra staje się bardziej podatna na działanie drobnoustrojów: bakterii i grzybów oraz pojawienie się stanu zapalnego. Ponadto przesuszanie skóry (np. zbyt gorącym powietrzem suszarki) powoduje – w reakcji obronnej – wzmożoną produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Co ważne, następstwem nieleczonego łupieżu suchego może być rozwój łupieżu tłustego o cięższym przebiegu.

Jakie czynniki nasilają objawy łupieżu suchego?

Przede wszystkim wszystko to, co nasila przesuszenie skóry głowy i osłabia barierę ochronną skóry, a więc:

 • Przegrzewanie skóry głowy (np. zbyt wysoka temperatura podczas suszenia, stosowanie prostownic, lokówek, gorące kąpiele, noszenie czapki).
 • Nieodpowiednia pielęgnacja – używanie silnych detergentów, które naruszają warstwę ochronną skóry i powodują jej przesuszenie.
 • Objawy łupieżu suchego mogą też pojawić się w trakcie kuracji izotretinoiną, która powoduje suchość skóry.
 • Przebywanie w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach.
 • Objawy częściej pojawiają się zimą niż latem.
 • Łupieżowi sprzyjają też silny stres, dieta uboga w witaminy (zwłaszcza z grupy B, A oraz E), przewlekłe zmęczenie. Dbaj o zdrowy styl życia, a zdrowsza będzie skóra twojej głowy!
 • Generalnie umiarkowana ekspozycja na promienie UV może poprawić stan skóry z łupieżem – jednak nadmierne korzystanie ze słońca może dodatkowo przesuszyć skórę i nasilić w niej stany zapalne.
 • Czasami pojawienie się łupieżu może być reakcją na drażniące składniki i alergeny zawarte w kosmetykach – co daje podobne objawy. W takim przypadku najczęściej wystarczy je odstawić, aby zobaczyć poprawę.

Wpływ na powstawanie łupieżu mają także zanieczyszczenia środowiska.

Badania prowadzone przez naukowców z L’Oréal wykazały, że ozon, promienie UVA i dym z papierosów to czynniki silnie utleniające skwalen, który stanowi 15 proc. składu skóry – pełni ważną funkcję ochronną, ma właściwości regenerujące, antybakteryjne i dotleniające. Jego oksydacja przyczynia się do stanu zapalnego skóry, do nasilenia objawów trądziku i łupieżu. Oksydowany skwalen jest więc markerem zanieczyszczonego środowiska.   

Dowiedz się więcej, jak zanieczyszczenia środowiska wpływają na skórę.

Jak leczyć łupież suchy?

Jak leczyć łupież suchy? Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry głowy i łagodzenie objawów przesuszenia i podrażnienia przy jednoczesnym działaniu przeciwgrzybiczym. Wybieraj szampony przeciwłupieżowe o takim działaniu, np. Dercos DS Szampon przeciwłupieżowy do włosów suchych, który:

 • eliminuje do 100% łupieżu suchego1,
 • zmniejsza swędzenie i dyskomfort,
 • skutecznie oczyszcza skórę głowy,
 • nawilża włosy i skórę głowy,
 • zapobiega nawrotom łupieżu do 6 tygodni po zakończeniu stosowania2.

Po zakończeniu kuracji (która zwykle trwa ok. 3-4 tygodni) nie rezygnuj ze stosowania szamponu przeciwłupieżowego – używaj go regularnie np. 1-2 razy na miesiąc, aby podtrzymać uzyskane efekty i zapobiec ponownemu wystąpieniu łupieżu. Warto też zmienić swoje nawyki związane z pielęgnacją skóry głowy i włosów, np. ograniczyć zabiegi z wykorzystaniem wysokiej temperatury czy agresywne farbowanie bądź stylizację. Pij też dużo wody, aby zapobiec przesuszeniu skóry.

Domowe sposoby na łupież suchy

Jest wiele prostych domowych metod, które – choć nie zastąpią specjalistycznej formuły szamponu przeciwłupieżowego – mogą przyczynić się do poprawy wyglądu skóry i zapobiec nasileniu objawów łupieżu. Preparaty domowej roboty zwykle należy nakładać na suchą skórę głowy i pozostawić na 5-15 minut. Po ich spłukaniu należy umyć głowę szamponem i ciepłą wodą. Do najpopularniejszych domowych metod walki z łupieżem należą:

 • płukanki z soku z cytryny bądź suszonych liści pokrzywy,
 • płukanka z octu jabłkowego,
 • kompresy z oliwy z oliwek lub olejku rycynowego,
 • maseczka z zielonej glinki,
 • maseczka z żółtka jajka kurzego wymieszanego z oliwą,
 • peeling z octu jabłkowego i sody oczyszczonej,
 • kompresy z olejku herbacianego (można też dodać kilka jego kropel do szamponu).

Dowiedz się również o innych sposobach na łupież.


Źródła:
1 Test konsumencki na 262 konsumentach - po regularnych stosowaniu przez 2 tygodnie, Włochy.
2 Badanie kliniczne z udziałem 45 pacjentów, po 4 tygodniach leczenia.

Łupież suchy to najłagodniejsza i najbardziej popularna forma łupieżu, objawiająca się drobnopłatkowym złuszczaniem skóry głowy, przypominającym sypanie płatków śniegu.

suszenie-glowy--main