OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Metody leczenia wypadania włosów

Jaki jest mechanizm działania terapii hamujących wypadanie włosów?

J-F. M.: Istnieje wiele sposobów leczenia wypadania włosów, ale nie wszystkie działają w ten sam sposób. Przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem w celu uzyskania dokładnej diagnozy i ustalenia najlepszej strategii, jaką należy zastosować w zależności od przyczyny i nasilenia problemu. 

W przypadku najczęstszej postaci łysienia – łysienia androgenowego – dostępnych jest kilka opcji – od chirurgii i leczenia farmakologicznego po rozwiązania kosmetyczne. Najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym jest przeszczep włosów. Jest to inwazyjna i kosztowna procedura, jednak zdarza się – w zależności od stopnia nasilenia objawów łysienia – że musi być powtarzana kilkakrotnie, tak aby pokryć wszystkie obszary skóry głowy dotknięte utratą włosów i uzyskać satysfakcjonujący wynik. 

Innym rozwiązaniem jest ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym PRP. Osocze pozyskiwane jest z własnej krwi pacjenta, pobranej przed zabiegiem, a następnie wstrzykiwane bezpośrednio w skórę głowy metodą mezoterapii. Zawarte w osoczu płytki krwi są bogate w czynniki wzrostu, które hamują wypadanie włosów i stymulują pracę mieszków włosowych. Wyniki mogą się jednak różnić w zależności od osoby, a procedura nie jest porównywalna z przeszczepem włosów. Zabiegi z wykorzystaniem PRP są częściej proponowane w przypadku rozproszonego łysienia. Nie mogą być stosowane u osób z chorobami autoimmunologicznymi. 

W przypadku łysienia androgenowego stosowane są głównie dwa dobrze poznane sposoby leczenia, które pozwalają na zauważalny odrost włosów. (zobacz kolejne pytanie) 

Na rynku dostępna jest również szeroka gama preparatów kosmetycznych zawierających skuteczne składniki aktywne. Produkty te spowalniają procesy prowadzące do miniaturyzacji mieszków włosowych i wypadania włosów oraz pobudzają w nich procesy regeneracji.

Jakie zatem dokładnie metody są stosowane w leczeniu łysienia androgenowego?

J-F. M.: W łysieniu androgenowym, które dotyka ponad połowę mężczyzn w ciągu całego ich życia oraz dużą liczbę kobiet po menopauzie, istnieją dwie metody leczenia, które stymulują odrastanie włosów, chociaż niektóre osoby nie są na nie podatne.

Po pierwsze to finasteryd, który jest przyjmowany doustnie. Pierwotnie lek ten był stosowany w leczeniu raka prostaty, ale wielu pacjentów zgłaszało nieoczekiwany efekt uboczny: odrastanie włosów. W rzeczywistości finasteryd działa poprzez hamowanie enzymu aktywującego androgeny – hormony odpowiedzialne za wypadanie włosów w łysieniu androgenowym.

Drugą metodą jest minoksydyl, który również pozwala na odrastanie włosów, a jego działanie też odkryto przypadkowo. Pierwotnie stosowano go w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, a skutkiem ubocznym był zauważalny przez pacjentów wzrost włosów na głowie i ciele. Jednak sposób, w jaki działa minoksydyl, nadal nie jest tak naprawdę poznany. Dziś substancja ta jest głównie przepisywana jako leczenie miejscowe (do stosowania bezpośrednio na skórę głowy).

Odrastanie włosów następuje w ciągu 3 do 6 miesięcy dla obu tych zabiegów leczniczych, ale ustaje, gdy tylko pacjent zakończy leczenie.

Jeśli chodzi o zabiegi kosmetyczne, klinicznie udowodnioną skuteczność ma aminexil. Substancja ta przeciwdziała gromadzeniu się i sztywnieniu kolagenu, w szczególności w osłonce łącznej mieszka włosowego – zjawisko to jest obserwowane u osób dotkniętych łysieniem.

Innym dobrze znanym składnikiem aktywnym jest stemoxydine. Cząsteczka ta stymuluje procesy regeneracji mieszków włosowych poprzez naśladowanie efektów braku tlenu, który ogólnie sprzyja regeneracji tkanek. Niedawno resweratrol połączono z stemoksydyną w celu ochrony komórek włosów przed stresem oksydacyjnym.

Czy u kobiet i mężczyzn stosuje się takie same zabiegi?

J-F. M.: Nie, nie są to te same zabiegi. Finasteryd jest zalecany zwykle mężczyznom. Natomiast minoksydyl może być przepisywany zarówno mężczyznom, jak i kobietom, choć w różnych dawkach – zwykle 2% dla kobiet i 5% dla mężczyzn. Płyny i roztwory oparte na składnikach aktywnych, takich jak aminexil lub stemoxydine, także są stosowane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety.

Ogólnie zaleca się wizytę u dermatologa lub trychologa, który oceni historię rodziny i styl życia pacjenta oraz jego codzienną dietę w celu wykrycia potencjalnych niedoborów żywieniowych. Znalezienie przyczyny wypadania włosów jest kluczowe w doborze terapii trychologicznej.

Dowiedz się więcej o przyczynach wypadania włosów.

Wywiad z
Jean-François Michelet, szefem działu badań naukowych grupy L’Oréal