OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Sposoby na łupież –
jak sobie z nim radzić?

Możesz sięgnąć po inne metody na łupież niż szampon. Gdy łupież zniknie, bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, aby nie doszło do jego nawrotu.

  • Najszybszym sposobem na pozbycie się łupieżu jest stosowanie szamponu o działaniu przeciwgrzybiczym.
  • Bardzo ważna jest potem profilaktyka, aby nie dopuścić do nawrotu przykrych objawów.

Szampon na łupież

Szampony przeciwłupieżowe działają przede wszystkim przeciwgrzybiczo (redukują namnażanie się grzyba z gatunku Malassezia, odpowiedzialnego za powstawanie łupieżu), keratolitycznie (pomagają złuszczać łuski nawarstwiającego się naskórka), przeciwzapalnie, antybaktryjnie i regulująco – im bardziej bowiem skóra głowy się przetłuszcza, tym większe ryzyko, że powstanie łupież (łój jest pożywką dla grzybów). Zawierają takie substancje czynne, jak siarczek selenu, pirytonian cynku, ketokonazol czy kwas salicylowy. Warto szukać też produktów ze składnikami pomocniczymi, które łagodzą świąd towarzyszący nadmiernemu złuszczaniu się naskórka, nawilżają i koją uwrażliwioną skórę głowy. Kuracja lecznicza trwa zwykle ok. 3–4 tygodni. Jeśli po tym czasie nie widać poprawy, trzeba udać się do dermatologa – być może to nie „zwykły” łupież, ale np. łojotokowe zapalenie skóry, które wymaga wprowadzenia odpowiedniej kuracji i leków.

Jak zapobiec nawrotom łupieżu?

Łupież dosyć łatwo jest wyleczyć, ale niestety choroba ta ma tendencję do nawracania. Dlatego niezależnie od wybranej metody warto stosować ją profilaktycznie, np. 1–2 razy w miesiącu, aby do tego nie doszło.

Sposoby na łupież – o czym jeszcze warto pamiętać?

Stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych to podstawa leczenia łupieżu. Warto jednak pamiętać także o kilku innych zasadach i zmianie codziennych nawyków, aby zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia i nawrotu.

  • Codziennie wyczesuj dokładnie włosy i używaj szamponu przeciwłupieżowego co najmniej 3 razy w tygodniu – jako kurację. Profilaktycznie rzadziej, np. 1–2 razy w miesiącu.
  • Unikaj stosowania agresywnych środków chemicznych na skórę głowy (np. podczas koloryzacji). Negatywnie wpływają na pH skóry i równowagę mikrobiomu, co sprzyja łupieżowi.
  • Ostrożnie z używaniem produktów stylizacyjnych, zwłaszcza takich jak lakiery i żele, które mogą zatykać ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych, nasilając łojotok, który jest pożywką dla grzybów odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu.
  • Niektóre czynniki zewnętrzne mogą nasilać łupież, takie jak promienie UV. Latem chroń przed nimi skórę głowy.
  • Stres nasila łojotok i też sprzyja łupieżowi. Dlatego relaksacja i nauka radzenia sobie ze stresem może przyczynić się do poprawy kondycji skóry głowy.
  • Warto też zmienić dietę – pożywką dla rozwoju bakterii jest przede wszystkim cukier.
  • Pomocne może też być doustne stosowanie probiotyków – wzmacniają one aktywność komórek odpornościowych i tym samym umożliwiają zwalczanie drożdżaków. W badaniach prowadzonych przez dermatologów z Francji, Włoch, Hiszpanii, Czech, Niemiec i Polski (jednym z inicjatorów był prof. Sławomir Majewski) części osób z uciążliwym łupieżem podawano suplementy z probiotykiem ST11 (pałeczek kwasu mlekowego). W tej grupie nie odnotowano żadnego przypadku nawrotu łupieżu, podczas gdy w grupie niesuplementowanej – problem ten dotknął ponad połowę1.

Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny łupieżu.

Źródła:
1 https://wirtualnaklinika.pl/masz-lupiez-lecz-jelita/

Najłatwiej i najszybciej można pozbyć się łupieżu za pomocą szamponu przeciwłupieżowego z czynną substancją przeciwgrzybiczą.

cytryny-main