OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Wypadanie włosów –
co stosować?

Najlepsze efekty przynosi jednak połączenie kilku działań, a w niektórych przypadkach konieczne też jest wdrożenie terapii zaleconej przez dermatologa. Co na wypadanie włosów sprawdza się najlepiej?

Co na wypadanie włosów sprawdza się najlepiej?

Utrata włosów zależy od wielu czynników. Jej skuteczna terapia wymaga więc kompleksowego i wszechstronnego podejścia. Chociaż nie da się w wieku dojrzałym odzyskać bujnej fryzury i gęstych włosów charakterystycznych dla wieku nastoletniego, istnieje wiele skutecznych metod leczenia wypadania włosów – zarówno medycznych, trychologicznych, jak i kosmetycznych. Trychologia –  nauka o chorobach skóry głowy i leczeniu łysienia – to dość młoda dziedzina medycyny, która rozwija się bardzo szybko, z roku na rok oferując coraz więcej skutecznych rozwiązań i metod. Przed rozpoczęciem leczenia trzeba jednak przede wszystkim poznać przyczynę problemu, aby odpowiednio dobrać rodzaj terapii – nie wszystkie zabiegi działają bowiem na te same rodzaje wypadania włosów, a stosując nieodpowiednie metody możemy wręcz sobie zaszkodzić. Dlatego tak ważna jest wizyta u dermatologa bądź trychologa, który postawi diagnozę przyczyn łysienia i dobierze najlepszą terapię. Istnieje też wiele dermokosmetycznych produktów wzmacniających włosy, które są niezwykle skuteczne, mogą też uzupełniać leczenie farmakologiczne czy trychologiczne. Podstawą są domowe kuracje na wypadanie włosów, na bazie aktywnych składników hamujących łysienie i pobudzających mieszki włosowe, takich jak Aminexil. Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja i nienarażanie włosów na „agresywną” stylizację i zabiegi fryzjerskie, które mogą je dodatkowo osłabiać. Dużą rolę odgrywa też zbilansowana dieta, dostarczająca składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosa.

Odpowiednia pielęgnacja

Jest niezwykle ważna, niezależnie od tego, czy włosy wypadają, czy nie. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków, zabiegi stylizacyjne z użyciem wysokiej temperatury (modelowanie na szczotkę, prostowanie, kręcenie) oraz częste farbowanie (zwłaszcza rozjaśnianie włosów) mogą przyczyniać się do uszkodzenia włosów, co prędzej czy później będzie skutkować ich osłabieniem i zwiększoną tendencją do wypadania. Włosom szkodzi też ich ciasne upinanie i związywanie (w kucyki, koki, warkocze) oraz noszenie doczepek – jeśli robisz to często i długo, może dojść do uszkodzenia mieszków włosowych. W efekcie włosy rosną cieńsze i krótsze (szybciej wypadają), z czasem może dojść do widocznego ich przerzedzenia, a skóra staje się zaczerwieniona i podrażniona. Mówimy wtedy o tzw. łysieniu trakcyjnym (z pociągania). Dlatego staraj się na co dzień łagodnie traktować swoje włosy, do pielęgnacji stosuj łagodne i odpowiednio dobrane do potrzeb włosów szampony, odżywki i maski regenerujące. W przypadku widocznego osłabienia i zwiększonej łamliwości włosów, sięgnij szampon na wypadające włosy, który stanowi doskonałe uzupełnienie kuracji leczniczej.

Kuracje lecznicze

Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu – głównie to preparaty z wyższym stężeniem składników hamujących wypadanie włosów i stymulujących ich odrastanie. Mogą mieć formę ampułek, lotionów, sprayu, wcierek i innych produktów aplikowanych miejscowo na skórę głowy – taka terapia powinna trwać przynajmniej 4–6 tygodni. Ich działanie może się jednak różnić. Za najbardziej skuteczne substancje aktywne o takim działaniu uznawane są minoksydyl (w stężeniu 2 bądź 5%) oraz Aminexil – który zapobiega usztywnieniu osłonki kolagenowej odpowiedzialnej za przerzedzenie włosów w przypadku łysienia androgenowego, powoduje też lepsze przytwierdzenie włosa do korzenia i silne odżywienie mieszka włosowego, bez skutków ubocznych charakterystycznych dla minoksydylu (takich jak nadmierne owłosienie na twarzy, alergie i podrażnienia kontaktowe). Kuracje miejscowe mają jednak to do siebie, że działają wtedy, kiedy są stosowane – dlatego dla podtrzymania efektów warto potem stosować je „przypominająco” (np. raz na 6–12 miesięcy), a do codziennej pielęgnacji włączyć szampon na wypadanie włosów. Są szczególnie pomocne w przypadkach łysienia androgenowego oraz łysienia telogenowego u kobiet (np. po ciąży), a także pod wpływem stresu. Innego rodzaju płyny i szampony działają wzmacniająco na włosy – poprzez dostarczanie składników odżywczych i oligoelementów, takich jak glukoza, cynk, miedź, aminokwasy, witamina A czy witaminy z grupy B. Nie hamują one jednak łysienia i najlepiej stosować je wspomagająco.

Skuteczność kuracji z użyciem ampułek Dercos Aminexil Clinical 5 u mężczyzn i kobiet potwierdzają badania:

  • 88% młodych mam potwierdziło zmniejszenie wypadania włosów po ciąży i 9 na 10 mam poleciłoby te ampułki innym młodym mamom1,
  • 87% mężczyzn deklaruje satysfakcję po użyciu ampułek, a 9 na 10 poleciłoby je mężczyznom cierpiącym na wypadanie włosów w stresującym okresie życia2.

Terapia doustna

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, które dotyka nawet 70% mężczyzn i ok. 40% kobiet. Istnieje kilka rodzajów leków, które są zatwierdzone do leczenia tego problemu. Miejscowo stosuje się przede wszystkim minoksydyl w stężeniu 2 i 5%. W niektórych przypadkach – w zależności od przyczyny łysienia – uzasadnione może być włączenie do terapii leków doustnych, przede wszystkim takich jak:

  • leki antyandrogenowe – takie jak finasteryd (stosowany w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn) czy octan cyproteronu (łysienie androgenowe u kobiet),
  • kortykosteroidy – w przypadku przede wszystkim łysienia plackowatego,
  • estrogeny – szczególnie polecane w okresie menopauzy, kiedy utrata włosów jest następstwem obniżenia poziomu estrogenów w organizmie, poprawę może też przynieść wdrożenie hormonalnej terapii zastępczej.

Terapia powinna być zalecona przez lekarza i przeprowadzona pod jego kontrolą. Lekarz powinien też wyjaśnić korzyści i możliwe działania niepożądane związane z przyjmowaniem tych leków. Na przykład przejściowym objawem niepożądanym po zastosowaniu minoksydylu jest łysienie w mechanizmie nagłego uwolnienia telogenu, które pojawia się zwykle w 6–8. tygodniu leczenia i ustępuje po kilku tygodniach lub miesiącach terapii. Do epizodu łysienia telogenowego może również dojść 3 miesiące po zakończeniu leczenia. Drugim objawem niepożądanym jest hipertrichoza (nadmierne owłosienie) twarzy, która zwykle występuje przy aplikacji preparatu 5%, podobnie jak kontaktowe podrażnienie i zapalenie skóry. W przypadku natomiast doustnego przyjmowania finasterydu skutkiem ubocznym mogą być zaburzenia libido i funkcji seksualnych u mężczyzn. Mimo że są to rzadkie przypadki, lekarz powinien dokładnie poinformować pacjenta o możliwości ich wystąpienia.

Czy trycholog pomoże?

Trychologia (od greckiego: trikhos – włos) jest dziedziną dermatologii i w tym sensie trychologiem jest każdy dermatolog, a więc lekarz zajmujący się problemami skóry – w tym skóry głowy. W Polsce trychologia nie stanowi jednak specjalizacji medycznej i wielu trychologów nie jest lekarzami – to przede wszystkim odpowiednio wykształceni i wykwalifikowani kosmetolodzy, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu łysienia oraz innych problemów i dolegliwości występujących na skórze głowy. Często współpracują oni z dermatologami w zakresie diagnozy i leczenia farmakologicznego cięższych postaci łysienia, np. plackowatego czy łysiejącego, a także endokrynologami, jeśli problem z wypadaniem włosów ma podłoże hormonalne i wymaga dalszego postępowania w tym zakresie. Typowe kuracje trychologiczne to przede wszystkim aplikowane miejscowo preparaty (np. ampułki) na bazie składników aktywnych hamujących łysienie i wzmacniających włosy, głębokie peelingi skóry głowy, mikronakłuwanie, światłolecznictwo, karboksyterapia, laseroterapia, infuzja tlenowa czy masaże łagodzące napięcie skóry i pobudzające mieszki włosowe do pracy. Zwykle zabiegi powtarza się raz w tygodniu przez 4-10 tygodni w zależności od problemu, a następnie raz w roku wykonuje się tzw. serię przypominającą. Warto szukać wykształconych trychologów-kosmetologów (po studiach na kierunku trychologia kosmetologiczna), ponieważ osoba po kursie czy szkoleniu nie posiada kompletnej wiedzy na ten temat.

Odpowiednia dieta i suplementacja

Bardzo często osłabienie i wypadanie włosów jest spowodowane niedoborem składników witamin i minerałów, głównie witamin z grupy B, żelaza, cynku, miedzi, krzemu, a także witaminy D. Najczęściej jest następstwem niskokalorycznych i monoskładnikowych diet odchudzających. Aby mieć mocne włosy (a przy okazji paznokcie), należy dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w: jajka, nabiał, białko (ryby, mięso), pełnoziarniste zboża, ciemnozielone warzywa, czerwone i czarne owoce (bogactwo witaminy C), orzechy i nasiona, oleje i oliwy, dobrej jakości kakao (źródło magnezu).

Okresowo można też wspomóc się suplementacją – tutaj szczególnie polecane są preparaty z biotyną, krzemem, cynkiem, witaminami i zdrowymi kwasami tłuszczowymi. Nie kupuj ich jednak w ciemno – warto sprawdzić, czy były przebadane pod kątem wchłanialności i skuteczności. To ważne, bo wiele suplementów dostępnych na rynku po prostu „przeleci” przez twój żołądek, nie dostarczając ci żadnych składników odżywczych. Nawet najlepsze suplementy trzeba stosować minimum przez 3 miesiące, aby zobaczyć efekty ich działania. Najlepiej połączyć je z całościową kuracją i stosowaniem np. ampułek na wypadanie włosów dla jeszcze lepszych efektów. Mogą też być przydatne podczas stosowania diet odchudzających, np. popularnej niskowęglowodanowej diety ketogenicznej, która może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i witamin, a w efekcie do nasilonego wypadania włosów.

Psychoterapia

Psychologiczny aspekt jest niezwykle ważny w problemie łysienia. Z jednej strony stres jest jednym z głównych czynników powodujących wypadanie włosów (zwłaszcza silne, traumatyczne przeżycia bądź przewlekłe narażenie na negatywne emocje), z drugiej – powoduje obniżenie nastroju i poczucia atrakcyjności, stany depresyjne, niechęć do kontaktów towarzyskich i społecznych. To z kolei wywołuje stres i nasila wypadanie włosów. Dlatego w wielu przypadkach pomoc psychologa i nauka radzenia sobie ze stresem jest bardzo ważna w leczeniu łysienia.

Zabiegi profesjonalne

W gabinetach trychologicznych, dermatologicznych i medycyny estetycznych jest dostępnych wiele zabiegów, które mają na celu zahamowanie wypadania włosów i pobudzenie odrostu włosów – w różnych typach łysienia. To przede wszystkim:

  • mezoterapia igłowa – iniekcyjne podawanie substancji leczniczych w skórę, które pobudzają mieszki włosowe do produkcji włosów, np. peptydów; mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – silnie regeneruje mieszki włosowe, dostarcza czynników wzrostu odpowiedzialnych za wzrost włosa;
  • terapia światłem LED – wywiera korzystny wpływ na metabolizm komórkowy, poprawia mikrokrążenie, działa przeciwzapalnie;
  • karboksyterapia – terapia dwutlenkiem węgla, poprawia mikrokrążenie, zwiększa dopływ krwi, tlenu i składników odżywczych w okolicę mieszka włosowego;
  • zabiegi trychologiczne (kosmetyczne) – oparte na peelingach, drenażu, elektrostymulacji, mezoterapii bezigłowej czy specjalnych wcierkach i maskach;
  • przeszczep włosów – w nowoczesnej metodzie FUE możliwy jest przeszczep pojedynczych zespołów mieszków włosowych z potylicy na obszary objęte łysieniem, dzięki czemu zabieg jest dużo mniej inwazyjny niż klasyczna transplantacja włosów metodą paskową (pobranie paska włosów z tyłu głowy). To zabieg polecany szczególnie w łysieniu androgenowym – w takim stopniu zaawansowania, gdy inne metody okazują się już być nieskuteczne. Chociaż operacje te są czasochłonne i kosztowne, w większości przypadków dają bardzo dobry efekt estetyczny. Warunkiem jest jednak posiadanie włosów, które można przeszczepić. Pełen efekt zabiegu można ocenić po upływie około roku od zabiegu.

Zawsze zalecana jest wizyta u dermatologa lub trychologa w celu ustalenia, który rodzaj operacji lub leczenia najlepiej pasuje do rodzaju i intensywności wypadania włosów.

Przeczytaj więcej o wpływie braku witamin na wypadanie włosów.


Źródła:
1 Call back – 95 kobiet codziennie stosowało Aminexil Clinical 5 przez 6 tygodni, Włochy
2 Call back – 99 mężczyzn codziennie stosowało Aminexil Clinical 5 przez 6 tygodni, Włochy

Więcej:
https://dumas.ccsd.cnrs.fr/dumas-00786928/document
https://dumas.ccsd.cnrs.fr/dumas-01291607/document
https://hal.univ-lorraine.fr/hal-01733956/document

Jest wiele przyczyn utraty włosów i wiele sposobów, jak sobie radzić z tym problemem.

HUB_CONTENT_DHSC_CONTENT_13_Which_hair_loss_treatments_can_be_used.jpg