OK

OK Cancel

Thank you

Close

Ałun - czy jest lepszy od dezodorantu?

 • favoris

Od jakiegoś czasu panuje moda na stosowanie naturalnych antyperspirantów - tych klasycznych unikamy ze względu na rzekome szkodliwe działanie na nasz organizm zawartego w nich aluminium. Jednym z popularnych zamienników jest ałun, który skutecznie ma nas chronić przed wzmożoną potliwością i nieprzyjemnym zapachem. W dodatku uważany jest za ekologiczny i nieszkodliwy naturalny kosmetyk. Czy jego wybór to dobry pomysł? Dowiedz się, jak działa ałun i czy rzeczywiście jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego kosmetyku z drogeryjnej czy aptecznej półki!

Dezodorant a antyperspirant - który z nich możemy zastąpić ałunem w sztyfcie?

Ałun - czy jest lepszy od dezodorantu?

Przede wszystkim musimy odróżnić te dwa typy kosmetyków:
* dezodorant:
- ma jedynie zamaskować zapach i lekko odświeżać,
- nie zmniejsza wydzielania potu,
- często posiada właściwości bakteriobójcze,
- czas jego działania wynosi zwykle kilka godzin.
To dobry wybór przede wszystkim dla osób, niemających problemów z nadmiernym poceniem.
* antyperspirant:
- nie tylko zwalczy bakterie, a tym samym wyeliminuje nieprzyjemny zapach potu, ale też zwęzi ujścia gruczołów potowych, dzięki czemu ochroni nas przed wzmożoną potliwością,
- skuteczność antyperspirantu wynosi nawet do 72h, należy jednak pamiętać by dokładnie zmywać go podczas kąpieli, aby nie podrażnił delikatnej skóry pod pachami,
- jako że jego działanie nie polega na maskowaniu, a usuwaniu przykrego zapachu, sprzedawany jest on również w wersji bezzapachowej, odpowiedniej dla alergików.
Antyperspirant będzie lepszym wyborem dla osób dotkniętych problemem nadmiernej potliwości, ale to właśnie jemu zarzuca się zawartość  szkodliwego aluminium. Dlatego jako jego zamiennik poleca się ałun, który również ma zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu potu. Dlatego też nie ma potrzeby zastępowania nim dezodorantu.

Ałun - naturalna alternatywa dla antyperspirantu - czy na pewno?

Ałun - czy jest lepszy od dezodorantu?

Ten kosmetyk to w rzeczywistości kryształ, składający się z dwóch rodzajów soli. W naturze występuje na terenach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jako naturalny antyperspirant sprzedawany jest zwykle ten glinowo-potasowy lub glinowo-sodowy. A glin to przecież polska nazwa… aluminium! Co więcej, te dwa typy kryształu bardzo rzadko występują w naturze - te przeznaczone do sprzedaży często tworzone są w laboratoriach. Czy w takim razie dalej możemy je nazywać naturalnymi?
Można spotkać się również ze stwierdzeniem, że w ałunie występują większe cząsteczki glinu, niż w antyperspirancie. Jednak sztyft należy przed użyciem zwilżyć, a po zaaplikowaniu ma on kontakt z potem - w ten sposób na naszej skórze kryształ rozpada się na jony. Te rozpuszczalne w wodzie co prawda nie wchłoną się przez skórę, jeśli nie zostałaby przerwana jej warstwa hydrolipidowa lub nie doprowadziłyśmy do przerwania ciągłości tkanki. Ale czy nie to samo mamy w klasycznych antyperspirantach?
Ałun w sztyfcie ma natomiast jedną wadę - dość szybko zmywa się ze skóry i nie zapewni takiej samej ochrony co skuteczny antyperspirant. Osobom, który chciałyby się na niego zdecydować ze względu na alergiczną i delikatną skórę, dużo lepiej przysłuży się dobry, hipoalergiczny antyperspirant z apteki. Wielu ekspertów poleca Vichy Stress Resist, który pomoże w walce z intensywnym poceniem także w chwilach dużego stresu dzięki zawartym w nim ultrachłonnym minerałom i substancji Perspicalm.
A czy glin rzeczywiście jest taki szkodliwy? Taka informacja pojawiła się, ponieważ jego cząstki znaleziono w komórkach nowotworowych i mózgach osób chorych na Alzheimera. Jednak nie oznacza to, że ten pierwiastek je wywołuje i do tej pory nie udowodniono, że aluminium ma wpływ na rozwój którejkolwiek z tych chorób.

To, czy wybierzesz ałun, czy klasyczny antyperspirant, zależy od Ciebie. Pamiętaj jednak, że oba te kosmetyki zawierają aluminium - zakup kryształu nie jest zatem sposobem na jego wyeliminowanie, ani sposobem na pielęgnację skóry alergicznej.

Rekomendowane produkty

 • Dezodorant Intensywna kuracja przeciw poceniu się- Stress Resist VICHY
 • Najczęściej czytane

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Pielęgnacja ciała

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Pielęgnacja ciała

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Pielęgnacja ciała

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  go to top