OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Jak pozbyć się pryszcza na twarzy

Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych. Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza bez uszczerbku dla skóry!

 • Pryszcze są najbardziej charakterystycznym objawem trądziku.
 • Krosty i wykwity w przebiegu trądziku wieku dorosłego są mniej liczne, ale głębiej położone i trudniejsze w leczeniu.
 • Wyciskanie pryszczy może nasilić niedoskonałości skóry, więc lepiej tego unikać.
 • Pomogą odpowiednia pielęgnacja przeciwzapalna i odpowiedni makijaż korygujący.

Skąd się biorą pryszcze i dlaczego wyskakują zawsze w nieodpowiednim momencie?

Pryszcze (jest to potoczne określenie na zmiany o charakterze zapalnym, ropne krosty) są objawem trądziku pospolitego, ale zdarza się, że wyskakują nawet na skórze, która na co dzień nie sprawia problemów, najczęściej mieszanej. Zwykle pojawiają się na twarzy w strefie T, czyli w okolicach brody, policzków i czoła, a więc tam, gdzie liczba gruczołów łojowych jest największa. Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za wytwarzanie sebum, które jest niezbędnym składnikiem płaszcza hydrolipidowego skóry. W normalnych warunkach to właśnie dzięki zrównoważonej produkcji łoju skóra wygląda gładko i promiennie, prawdą jest też, że skóra tłusta później się starzeje. Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego łojotoku, co – w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych – powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się twarzy, ale też pojawienie się krost i wyprysków. Pryszcze powstają, ponieważ ujścia mieszków włosowych ("porów") zostają zablokowane przez sebum i keratynę. Wydzielany łój, który nie może wydostać się na powierzchnię skóry, staje się idealną pożywką dla bakterii beztlenowych, które zaczynają się patologicznie namnażać. Rezultatem jest powstanie zaskórnika, stanu zapalnego i następnie wypełnionej ropą i osoczem krosty.


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skuteczność Normaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

Zaburzenia pracy gruczołów łojowych mogą mieć rozmaite przyczyny. Do najważniejszych dermatolodzy zaliczają czynniki genetyczne i hormonalne (to one powodują między innymi powstawanie pryszczy przed miesiączką – doświadcza tego ok. 60-70% kobiet1), a także czynniki związane ze stylem życia, np. dietą czy wpływem stresu. Naukowcy marki Vichy przeprowadzili w 2018 roku globalne badania nad wpływem czynników ekspozomu na rozwój trądziku i powstawanie krost. Wzięło w nich udział 6 krajów (Francja, Niemcy, Włochy, Brazylia, Kanada i Rosja), przebadano w sumie 6700 ludzi (2800 pacjentów z trądzikiem i 3900 bez trądziku). Ocenie poddano 6 głównych czynników ekspozomu i potwierdzono ich wpływ na nasilenie trądziku. Są to:

 • spożycie cukru,
 • spożycie produktów mlecznych,
 • stosowanie hormonów anabolicznych,
 • przewlekły bądź silny, traumatyczny stres,
 • spożycie alkoholu,
 • częste używanie produktów złuszczających, które naruszają barierę hydrolipidową skóry.

Być może to właśnie te czynniki są odpowiedzialne za niespodziewanego pojawianie się pryszczy – wydaje się, że dominującą rolę odgrywa tutaj stres, który zresztą uważany jest za główną przyczynę trądziku wieku dorosłego (w jego przebiegu jest mniej krost niż w trądziku młodzieńczym, ale są one głębiej położone i trudniejsze w leczeniu – występują głównie na linii żuchwy, na brodzie i szyi, podczas gdy w trądziku młodzieńczym ("nastolatkowym") są bardziej liczne i obejmująnie tylko całą twarz, ale też często plecy i górną część tkanki piersiowej).

Jak szybko pozbyć się pryszcza bez uszczerbku na skórze?

Wiele osób niesłusznie uważa, że najlepszym sposobem na szybkie usunięcie pryszcza jest po prostu jego wyciśnięcie. Niestety, jak podkreślają dermatolodzy, to jedna z najgorszych, aczkolwiek wciąż powszechnie stosowanych metod. Wyciskanie bowiem nie tylko jest nieskuteczne, ale tylko przyczynia się do rozprzestrzeniania się bakterii po całej twarzy oraz naraża na powstanie głębokich blizn (wskutek uszkodzenia skóry) oraz przebarwień. Niestety, ciągle wiele osób borykających się ze zmianami trądzikowymi nie może pozbyć się tego szkodliwego nawyku – być może jednym z powodów jest to, że wyciskanie powoduje wydzielanie się w organizmie dopaminy, czyli hormonu odpowiadającego za poczucie spokoju i relaksację. Dlatego też z nałogiem codziennego maltretowania ropnych krostek tak trudno jest zerwać. Są jednak też inne metody, które pozwalają pozbyć się pryszcza szybko, skutecznie i bez uszczerbku na skórze:

 • Jednym z nich jest zastosowanie punktowych preparatów na pryszcze, takich jak S.O.S Punktowa pasta przeciw niedoskonałościom dla skóry tłustej i trądzikowej z gamy Normaderm. Jej formuła oparta jest na zawartości 10% siarki, kwasie glikolowym i niacynamidzie, dzięki czemu zmniejsza zaczerwienienie w obrębie niedoskonałości, delikatnie jąwysusza, redukuje jej rozmiar i koi skórę. Efekty są szybko widoczne!
 • Okład z lodu pomoże zahamować rozwój stanu zapalnego. Ponadto taki zimny kompres pomaga zmniejszyć zaczerwienienie oraz opuchliznę.
 • Maseczka z kurkumy zadziała na wypryski antybakteryjnie, złagodzi też stan zapalny.
 • Olejek z drzewa herbacianego to również dobry sposób na pozbycie się pryszczy bez wyciskania. Zaaplikowany bezpośrednio na skórę działa antyseptycznie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i dezynfekująco. Trzeba jednak pamiętać, żeby stosować go punktowo a nie na całą skórę.
 • Sprawdzonym domowym sposobem jest też nałożenie pasty do zębów lub sody oczyszczonej rozmieszanej z małą ilością wody. Metoda ta wysusza jednak mocno skórę i można ją stosować wyłącznie w sytuacjach awaryjnych i podobnie jak w przypadku olejku z drzewa herbacianego jedynie punktowo.
 • Możesz też przyłożyć do pryszcza zwilżoną lub rozpuszczoną w małej ilości wody tabletkę aspiryny – jej składnikiem jest kwas salicylowy, który zapobiegnie zaognieniu stanu zapalnego i zmniejszy zaczerwienienie.

Jak wyciskać pryszcze

Jak prawidłowo pozbyć się pryszczy metodą wyciskania?

Czasami, gdy pryszcz jest mocno „dojrzały”, nie ma wyjścia – trzeba go wydusić. Najlepiej, aby zrobiła to profesjonalistka, np. kosmetyczka. Jeśli to niemożliwe, warto wiedzieć, jak to prawidłowo wykonać. Przede wszystkim pamiętaj, że do manualnego usunięcia nadaje się jedynie wykwit, którego jasnożółty czubek widoczny jest na powierzchni (niemal przebił się przez skórę). Taką ropną krostkę można ostrożnie wycisnąć czystymi i zdezynfekowanymi dłońmi, najlepiej przez chusteczkę higieniczną (tak aby paznokciami nie uszkodzić naskórka i nie spowodować w ten sposób blizn). Po wykonanym zabiegu niezwłocznie należy zdezynfekować podrażnioną skórę, a na koniec umyć twarz antybakteryjnym żelem głęboko oczyszczającym, takim jak np. Vichy Normaderm.

Maskowanie pryszczy makijażem

Wcale nie potrzebujesz aplikować dużej ilości korektora czy podkładu, aby skutecznie zamaskować pryszcza. Wystarczy podkład o silnym działaniu maskującym, taki jak Vichy Dermablend – nakładany zawsze na krem pod makijaż. Zapewnia on pełne krycie niedoskonałości przy nałożeniu cienkiej warstwy. Możesz go zaaplikować na całą twarz (najlepiej) bądź zastosować do punktowego zamaskowania krosty (gdy wymaga dodatkowego krycia). Nabierz odrobinę na czysty palec bądź gąbeczkę i lekko wklep w pryszcza i skórę wokół, a następnie przypudruj utrwalającym pudrem Dermablend. Pamiętaj, że podkład musi mieć odcień zbliżony do karnacji – zbyt jasny dodatkowo uwypukli zmiany.

Bibliografia:
1Braun‐Falco O, Plewig G, Wolff H.H, Burdgdorf W.H.C. Dermatologia. Wyd. Czelej, Lublin 2004, 993–1002.


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skuteczność Normaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

go to top