OK

OK Cancel

Thank you

Close

Masz pryszcze, a musisz się golić: prosty przewodnik dla młodych mężczyzn

Jesteś już mężczyzną, a nie nastolatkiem. Jednak wciąż masz pryszcze - a dodatkowo musisz się golić. Jak możesz tego dokonać bez krwi, potu i łez? (Zwłaszcza bez krwi). Poprosiliśmy farmaceutkę i specjalistkę w zakresie pielęgnacji skóry Loubnę Id Said, aby opowiedziała nam o tym wprost - wykładając kawę na ławę.

Fakty dotyczące twarzy

Te same męskie hormony, które odpowiadają za Twój męski urok, pobudzają również gruczoły łojowe w skórze - u młodych mężczyzn w wieku od 15 do 30 roku życia gruczoły te często charakteryzują się nadczynnością. „Mężczyźni o tłustej cerze, powinni zwracać szczególną uwagę na składniki aktywne w używanych przez siebie produktach do golenia i produktach do pielęgnacji skóry”. - radzi Loubna. „Priorytetem numer jeden powinno być działanie antybakteryjne”. To dlatego, że podczas golenia podrażnionej skóry bakterie dostają się bezpośrednio do skaleczeń i otarć, powodując zakażenie - które następnie powoduje powstanie nowych wyprysków.

Nie używamy mydła!

Mężczyźni z wypryskami na skórze powinni unikać pianek do golenia na bazie mydła. Dlaczego? Loubna tłumaczy: „Mydło jest podrażniające. W rzeczywistości może przyczynić się do nadmiernej produkcji sebum, a jest to ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje skóra tłusta!” Ponieważ już samo golenie jest trudne do zniesienia dla skóry twarzy, nie ma potrzeby dokładać do tego drażniących produktów do pielęgnacji. W zamian Loubna zaleca użycie pianki do golenia bez mydła wzbogaconej o środki zmiękczające jak na przykład gliceryna. To dlatego, że środki zmiękczające pomagają ostrzu maszynki ślizgać się po skórze, co zmniejsza ryzyko stanu zapalnego i podrażnień wywołanych przez ostrze. Wybrana przez Ciebie pianka powinna również zawierać ałun potasu, aby zapobiegać krwawieniu z zacięć. 

Zasada Loubna dotycząca produktów bez mydła odnosi się również do środków oczyszczających. „Antybakteryjny żel, który zawiera kwas salicylowy, nie tylko oczyszcza skórę, ale pomoże także w usunięciu martwych komórek, które blokują pory i mogą powodować wypryski, zaskórniki lub wrastające włoski”. Warto wiedzieć: prosty masaż żelem do mycia twarzy, który należy dokładnie rozprowadzić na całej twarzy, pomaga zmiękczyć zanieczyszczenia znajdujące się na skórze i pozbyć się ich na dobre.

Coś do picia?

Tłusta skóra również odczuwa pragnienie. „Golenie niszczy ochronną barierę hydrolipidową skóry, dlatego u mężczyzn o cerze tłustej może wystąpić uczucie suchości i ściągnięcia” - wyjaśnia Loubna. „Bezpośrednio po oczyszczeniu i goleniu należy nałożyć preparat nawilżający do pielęgnacji skóry opracowany specjalnie dla skóry tłustej. I znów należy w tym przypadku szukać wszechstronnego produktu, który złuszcza skórę i zwalcza wypryski, mając jednocześnie działanie przeciwbakteryjne”. 

Kilka ostatnich słów od Loubny: Pamiętaj, że cała skóra Twojej twarz wymaga zabiegów nawilżających, a nie tylko ta część, którą golisz. „Produkty do skóry tłustej opracowane specjalnie dla mężczyzn oferują dodatkowe korzyści, nie pozwalając błyszczeć się skórze na nosie i czole”.

Rekomendowane produkty

 • Pianka do golenia przeciw podrażnieniom VICHY HOMME
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Pielęgnacja twarzy

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas laktobionowy czym jest?

  Pielęgnacja twarzy

  Kwas laktobionowy czym jest?

  Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

  Przeczytaj artykuł

  go to top