OK

OK Cancel

Thank you

Close

Masz pryszcze, a musisz się golić: prosty przewodnik dla młodych mężczyzn

Jesteś już mężczyzną, a nie nastolatkiem. Jednak wciąż masz pryszcze - a dodatkowo musisz się golić. Jak możesz tego dokonać bez krwi, potu i łez? (Zwłaszcza bez krwi). Poprosiliśmy farmaceutkę i specjalistkę w zakresie pielęgnacji skóry Loubnę Id Said, aby opowiedziała nam o tym wprost - wykładając kawę na ławę.

Fakty dotyczące twarzy

Te same męskie hormony, które odpowiadają za Twój męski urok, pobudzają również gruczoły łojowe w skórze - u młodych mężczyzn w wieku od 15 do 30 roku życia gruczoły te często charakteryzują się nadczynnością. „Mężczyźni o tłustej cerze, powinni zwracać szczególną uwagę na składniki aktywne w używanych przez siebie produktach do golenia i produktach do pielęgnacji skóry”. - radzi Loubna. „Priorytetem numer jeden powinno być działanie antybakteryjne”. To dlatego, że podczas golenia podrażnionej skóry bakterie dostają się bezpośrednio do skaleczeń i otarć, powodując zakażenie - które następnie powoduje powstanie nowych wyprysków.

Nie używamy mydła!

Mężczyźni z wypryskami na skórze powinni unikać pianek do golenia na bazie mydła. Dlaczego? Loubna tłumaczy: „Mydło jest podrażniające. W rzeczywistości może przyczynić się do nadmiernej produkcji sebum, a jest to ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje skóra tłusta!” Ponieważ już samo golenie jest trudne do zniesienia dla skóry twarzy, nie ma potrzeby dokładać do tego drażniących produktów do pielęgnacji. W zamian Loubna zaleca użycie pianki do golenia bez mydła wzbogaconej o środki zmiękczające jak na przykład gliceryna. To dlatego, że środki zmiękczające pomagają ostrzu maszynki ślizgać się po skórze, co zmniejsza ryzyko stanu zapalnego i podrażnień wywołanych przez ostrze. Wybrana przez Ciebie pianka powinna również zawierać ałun potasu, aby zapobiegać krwawieniu z zacięć. 

Zasada Loubna dotycząca produktów bez mydła odnosi się również do środków oczyszczających. „Antybakteryjny żel, który zawiera kwas salicylowy, nie tylko oczyszcza skórę, ale pomoże także w usunięciu martwych komórek, które blokują pory i mogą powodować wypryski, zaskórniki lub wrastające włoski”. Warto wiedzieć: prosty masaż żelem do mycia twarzy, który należy dokładnie rozprowadzić na całej twarzy, pomaga zmiękczyć zanieczyszczenia znajdujące się na skórze i pozbyć się ich na dobre.

Coś do picia?

Tłusta skóra również odczuwa pragnienie. „Golenie niszczy ochronną barierę hydrolipidową skóry, dlatego u mężczyzn o cerze tłustej może wystąpić uczucie suchości i ściągnięcia” - wyjaśnia Loubna. „Bezpośrednio po oczyszczeniu i goleniu należy nałożyć preparat nawilżający do pielęgnacji skóry opracowany specjalnie dla skóry tłustej. I znów należy w tym przypadku szukać wszechstronnego produktu, który złuszcza skórę i zwalcza wypryski, mając jednocześnie działanie przeciwbakteryjne”. 

Kilka ostatnich słów od Loubny: Pamiętaj, że cała skóra Twojej twarz wymaga zabiegów nawilżających, a nie tylko ta część, którą golisz. „Produkty do skóry tłustej opracowane specjalnie dla mężczyzn oferują dodatkowe korzyści, nie pozwalając błyszczeć się skórze na nosie i czole”.

Zespół Vichy

Rekomendowane produkty

go to top