OK

OK Cancel

Thank you

Close

Nadmiar białka w organizmie — czy ma wpływ na stan naszej skóry?

Nadmiar białka w organizmie ma znaczący wpływ nie tylko na ogólną kondycję organizmu, ale również na stan naszej skóry. Dowiedz się, dlaczego zbyt duża ilość nabiału w diecie szkodzi skórze!

 • Białko jest głównym składnikiem budulcowym wszystkich tkanek.
 • Jest ważnym składnikiem naszej diety, ale spożywane w nadmiarze może szkodzić zdrowiu.
 • Dieta wysokobiałkowa odbija się też niekorzystnie na skórze, np. nasilając trądzik lub przyspieszając proces starzenia się skóry.

Białko w diecie pochodzi głównie z serów i mięsa. Jego nadmiar szkodzi skórze.

Białko jest niezbędnym składnikiem codziennej diety, pełniąc w organizmie przede wszystkim funkcje budulcowe. Tworzy strukturę mięśni i innych tkanek, wchodzi w skład komórek skóry, włosów i paznokci. Jest też ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego, decyduje o prawidłowym wzroście i rozwoju człowieka, pomaga regenerować tkanki. Białko składa się z aminokwasów – niektóre z nich nasz organizm potrafi sam syntetyzować, inne muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Dużo cennego białka, oprócz mięsa, zawierają przede wszystkim rośliny strączkowe, przede wszystkim soja i biała fasola, a także ryby, produkty mleczne, jaja, orzechy i nasiona. Białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, jednak jego nadmiar może być szkodliwy.

Kiedy mówimy o nadmiarze białka w organizmie?

Nic w nadmiarze nie jest dobre dla naszego organizmu. Dotyczy to również białka. Dietetycy zalecają spożywać ok. 0,8-1 grama białka na 1 kilogram masy ciała. Oznacza to, że dorosła kobieta ważąca 60 kg powinna dziennie przyjąć maksymalnie 60 g białka. Więcej białka zalecane jest dzieciom (ciągle rosną), kobietom w ciąży, kobietom w okresie menopauzy (wtedy gwałtownie ubywa białek podporowych skóry) i osobom w podeszłym wieku (aby utrzymać masę mięśniową) oraz sportowcom (diety wysokobiałkowe pod kontrolą dietetyka i najlepiej lekarza pozwalają im budować masę lub wytrzymałość mięśniową). Przekroczenie normy może powodować wiele problemów. Niestety, wiele osób spożywa nawet 2-3 razy więcej białka, niż potrzebuje nasz organizm. Nie jest o to trudno, ponieważ średnio np.:

 • 100 g mięsa (wieprzowiny, wołowiny, drobiu) zawiera ok. 20 g białka,
 • 1 jajko zawiera około 6-8 g białka,
 • ćwierć filiżanki nasion i orzechów to ok. 4-8 g białka,
 • 100 suchego sera twarogowego – ok. 20 g białka,
 • pół filiżanki ugotowanej fasoli – ok. 8 g białka.

Komponując więc posiłki warto zwrócić uwagę na to, co i w jakich ilościach łączysz. Dieta wysokobiałkowa (przy ograniczonym spożyciu tłuszczy i węglowodanów) jest też stosowana dla szybkiej redukcji masy ciała przez osoby odchudzające się.

Czym grozi nadmiar białka?

Utrzymujący się długo nadmiar białka w diecie może powodować wiele niekorzystnych i niepożądanych działań, takich jak:

 • uporczywe zaparcia – ze względu na to, że produkty wysokobiałkowe na ogół zawierają niewiele błonnika,
 • spadek nastroju – nasz mózg potrzebuje węglowodanów,
 • zakwaszenie organizmu – objawiające się bólami głowy, zgagą, zmęczeniem, wzdęciami, wypadaniem włosów, bólami mięśni,
 • odwodnienie – nadmiar białka jest metabolizowany przez nerki, a produktem ubocznym tego procesu jest azot; kiedy spożywasz zbyt dużo białka, obciążasz nerki,
 • nieprzyjemny oddech – nadmiar białka w diecie powoduje wydzielanie dużej ilości ketonów. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do kwasicy ketonowej (charakterystyczny zapach zmywacza do paznokci),
 • wypłukiwanie minerałów z kości,
 • przybieranie na wadze –  1 g białka to 4 kcal, więc zwiększenie podaży białka w diecie, bez zwracania uwagi na kaloryczność, może prowadzić do tycia, pogorszenia kondycji skóry, wypadania włosów.

Częstym problemem u osób spożywających zbyt duże ilości białka (zwłaszcza zwierzęcego) jest niewystarczające dostarczanie organizmowi innych składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, takich jak błonnik pokarmowy, antyoksydanty, witaminy i składniki mineralne.

Nadmiar białka w diecie a kondycja naszej skóry

Nasz organizm jest całością, a jego ogólna kondycja odbija się na wyglądzie skóry, włosów, paznokci. Zbyt duża ilość produktów białkowych może:

 • nasilać trądzik oraz pobudzać do pracy gruczoły łojowe, co powoduje przetłuszczanie się skóry, wykwity, krosty, zaskórniki, rozszerzone pory,
 • pobudzać stany zapalne w skórze, nasilać problemy dermatologiczne,
 • przyspieszać procesy starzenia się skóry i pojawianie się zmarszczek,
 • powodować wypadanie włosów – dieta wysokobiałkowa zwykle związana jest z deficytem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów.

Dieta bez nabiału. Czy to jedyne rozwiązanie?

Białko jako jeden z podstawowych składników odżywczych (obok węglowodanów i tłuszczy) jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz przebiegu wielu procesów w nim zachodzących. To nadmiar białka szkodzi, a nie jego odpowiednia ilość. Nie należy zatem rezygnować z produktów białkowych, lecz spożywać je z umiarem. Jeśli obserwujesz negatywne skutki diety wysokobiałkowej na swojej skórze, warto wspomóc zmianę diety odpowiednio dobraną pielęgnacją, tak aby przywrócić twarzy promienny, wypoczęty wygląd (polecamy np. krem Vichy Idéalia), zredukować objawy trądziku (gama Normaderm) lub wzmocnić włosy i zapobiegać ich wypadaniu (kuracja Dercos Aminexil).

Zespół Vichy

go to top