OK

OK Cancel

Thank you

Close

Nadmiar białka w organizmie — czy ma wpływ na stan naszej skóry?

 • favoris

Nadmiar białka w organizmie ma znaczący wpływ nie tylko na ogólną kondycję organizmu, ale również na stan naszej skóry. Niestety nie jest to dobry wpływ. Dowiedz się, dlaczego zbyt duża ilość nabiału w diecie szkodzi skórze!

Kiedy mówimy o nadmiarze białka w organizmie?

Nic w nadmiarze nie jest dobre dla naszego organizmu. Dotyczy to również białka. Dieta wysokobiałkowa negatywnie odbija się na kondycji organizmu, co skutkuje złym stanem skóry oraz nienajlepszym stanem włosów. Warto zaznaczyć, że odpowiednia ilość białka u osoby nieaktywnej powinna oscylować w granicy 1g/kg masy ciała na dobę. Przekroczenie tej normy może powodować szereg problemów związanych z nadmiarem białka w organizmie. Co prawda nie u każdego będzie można zauważyć taki mechanizm.  Istnieją wyjątki od reguły i należy uwzględnić ten aspekt oraz nie generalizować faktów. Istotna jest rzetelna ocena organizmu i stanu skóry i właśnie to powinno być wyznacznikiem do ewentualnego ograniczenia podaży białka.

Czym grozi nadmiar białka?

Warto uświadomić sobie czym może grozić nadmiar białka w organizmie. Co istotne, nie chodzi o to, że ten makroskładnik jest zły, zbędny i wywołuje tylko szereg nieprzyjemnych skutków. Nie należy go unikać, ale przyjrzeć się swojemu organizmowi i skórze oraz ocenić czy nam osobiście nadmiar białka nie szkodzi, ponieważ nie jest tak, że jest on niekorzystny dla każdego. Czym zatem grozi nadmiar białka? Przede wszystkim prowadzi do kwasicy metabolicznej, co potocznie nazywa się zakwaszeniem organizmu. To nic innego, jak zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Taki stan powoduje nadmierne wydalanie wapnia i fosforanów w moczu, a także innych cennych witamin i składników mineralnych, co może skutkować ich niedoborem i problemami zdrowotnymi. Z kolei zwiększone wydzielanie wapnia i fosforanów powoduje uszkodzenia kości. Nadmiar białka może także obniżać samopoczucie, powodować stres i zaburzać pracę nerek. Zbyt duża ilość tego makroskładnika ma również niekorzystny wpływ na kondycję skóry, a także zaburzać cykl życia włosów.

Nadmiar białka w diecie, a kondycja naszej skóry

Wyżej wymienione skutki nadmiernego spożywania produktów białkowych dotyczą organizmu. Nie oznacza to jednak, że negatywne dolegliwości i schorzenia znajdują się wyłącznie w naszym wnętrzu. Nasz organizm jest pewną całością, a jej nieodłącznym stanem jest również kondycja tego, co widać na zewnątrz — skóry, włosów, paznokci. Z tego względu, nadmiar białka w diecie niszcząc organizm od środka, sprawia również, że nasze ciało na zewnątrz też nie wygląda dobrze i nie ma zdrowej kondycji. W szczególny sposób cierpi na tym skóra twarzy.
Zbyt duża ilość produktów białkowych może nasilać trądzik i utrudniać jego eliminację. Nawet jeśli nie borykasz się z trądzikiem, to nadmierna podaż nabiału może sprzyjać nadmiernej produkcji sebum, ktora prowadzi do powstawania wszelkiego rodzaju niedoskonałości, krost, grudek i zanieczyszczeń na twarzy. Dodatkowo skóra wygląda na zaniedbaną, nawet jeśli przykładasz się do jej pielęgnacji. Jest szara, ziemista i staje się problematyczna pod wieloma aspektami, np. przetłuszcza się, na jej powierzchni pojawiają się wągry, otwarte pory. Można również zauważyć, że nadmierna ilość białka w organizmie sprawia, że skóra jest pozbawiona energii i wygląda na zmęczoną. Szybciej także zachodzą procesy starzenia i pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Dieta bez nabiału. Czy to jedyne rozwiązanie?

Wpływ nadmiernej podaży białka na organizm jest Ci znany. Podobnie, jak skutki spożywania zbyt dużej ilości tego makroskładnika na kondycję skóry, a szczególnie kwestia nabiału a trądziku. W tym miejscu pojawia się jedno kluczowe pytanie, a mianowicie - czy jedynym rozwiązaniem, aby ustrzec się przed skutkami nadmiernej podaży białka, jest jego całkowita eliminacja z diety? Białko, jako jeden z podstawowych makroskładników odżywczych (wyróżniamy jeszcze węglowodany i tłuszcze) jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz przebiegu wszelkich procesów w nich zachodzących. To nadmiar białka szkodzi, a nie jego odpowiednia ilość. Nie należy zatem rezygnować z produktów białkowych, lecz spożywać je z umiarem. Z kolei dla wzmocnienia pielęgnacji skóry twarzy i zapobiegania skutkom nadmiernej ilości białka w organizmie, warto stosować dobre kremy do twarzy. Dzięki nim, skóra odzyska energię, stanie się promienna i odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznym. Przykładem kremu, który w tej kwestii może okazać się pomocny jest energetyzujący krem wygładzający Idéalia Vichy. Produkt ten skutecznie redukuje oznaki zmęczenia, wyrównuje koloryt skóry, dodaje jej blasku, a nawet walczy z pierwszymi zmarszczkami.

Rekomendowane produkty

 • Rozświetlający krem wygładzający do skóry suchej VICHY IDÉALIA
 • Najczęściej czytane

  Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

  Life Style

  Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

  Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

  Przeczytaj artykuł

  Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

  Life Style

  Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

  Zabieg wykonywany przy użyciu bańki chińskiej to popularny i skuteczny sposób na cellulit, rozstępy czy zmniejszenie objętości brzucha, a przy tym przyjemny i relaksujący rodzaj masażu. Czy jednak jest on przeznaczony dla wszystkich? Na czym dokładnie polega masaż bańką chińską? Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim udasz się na ten zabieg!

  Przeczytaj artykuł

  Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

  Life Style

  Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

  Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

  Przeczytaj artykuł

  Czym jest ekstrakt?

  Life Style

  Czym jest ekstrakt?

  Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować błonnik witalny?

  Life Style

  Jak stosować błonnik witalny?

  Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo korzystny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Przeciwdziała wielu groźnym chorobom i doskonale wspomaga odchudzanie. Podpowiadamy, kiedy szczególnie warto sięgnąć po błonnik witalny i jak go stosować!

  Przeczytaj artykuł

  go to top