OK

OK Cancel

Thank you

Close

Oczyszczanie skóry wrażliwej - kilka sprawdzonych porad

  • favoris

Osoby ze skórą wrażliwą często skarżą się na podrażnienia, zaczerwienienia i suchość. Jedną z przyczyn ich występowania jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy. Sprawdź, jak powinno przebiegać poprawne oczyszczanie skóry wrażliwej i pozbądź się niechcianych skutków ubocznych!

Skóra wrażliwa - czym się charakteryzuje

Skóra wrażliwa ma różne oblicza, może być atopowa, alergiczna, naczynkowa lub podrażniona. Do jej objawów zalicza się:
- zaczerwienienie
- łuszczenie,
- suchość,
- obrzęk,
- swędzenie,
- pieczenie,
- kłucie,
- mrowienie.

Często ciężko jednoznacznie określić, który problem dominuje w konkretnym przypadku.  Przyjmuje się, że przy takich objawach najodpowiedniejsze jest stosowanie pielęgnacji dla skóry wrażliwej. Niestety nie jest to proste zadanie, ponieważ bardzo łatwo można podrażnić delikatną skórę. Reaguje ona w silny sposób na różne czynniki, a co gorsza reakcję tę trudno przewidzieć. Dlatego bardzo istotne jest przykładanie dużej wagi do oczyszczania skóry wrażliwej.

Oczyszczanie skóry

Aby odpowiednio przeprowadzić oczyszczanie skóry wrażliwej, należy wiedzieć, co ma na nią negatywny wpływ. Wśród czynników, które jej szkodzą wyróżnia się egzogenne, czyli pochodzące z zewnątrz jak twarda woda, źle dobrane kosmetyki, pocieranie czy zła dieta oraz czynniki endogenne (związane z pracą organizmu) jak stres czy hormony.

Oczyszczanie skóry twarzy

Oprócz odpowiedniego wyboru kosmetyków do skóry wrażliwej, istotny jest sposób w jaki ich używamy. W przypadku oczyszczania skóry wrażliwej, w trakcie demakijażu nie można zbyt mocno jej pocierać, ponieważ zaburzamy w ten sposób warstwę hydrolipidową. Najistotniejsze jednak jest dobranie właściwych produktów do pielęgnacji skóry wrażliwej. Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem?
* wybierz kosmetyki, które są dostosowane do skóry wrażliwej, opracowane we współpracy z dermatologami i dostępne w aptece
* nie stosuj zbyt silnych kosmetyków, czyli np. kompleksów odmładzających albo produktów z dużą zawartością retinolu, witaminy C, silikonów, konserwantów i substancji zapachowych
* wybierz delikatne produkty bez zapachu, koloru i ulepszaczy
* nie wybieraj naparów ziołowych, ponieważ niektóre z nich jak, np. rumianek mogą mieć negatywny wpływ na skórę wrażliwą i spowodować alergię
* zrezygnuj z peelingów mechanicznych. Możesz natomiast raz na tydzień wykonać peeling enzymatyczny, który nie podrażni skóry, a rozpuści wiązania między martwymi komórkami naskórka. Po tym zabiegu możesz nałożyć maseczkę łagodzącą.

Oczyszczanie porów skóry

Aby odpowiednio oczyścić skórę twarzy, warto dobrze dobrać kosmetyk do demakijażu. W przypadku skóry wrażliwej jest to szczególnie istotne! Polecane są kosmetyki dostosowane do wrażliwej skóry oraz te hipoalergiczne, jak np. pianka oczyszczająca do twarzy PURETÉ THERMALE od Vichy. Używając jej, uda się jednocześnie wykonać precyzyjny demakijaż i odpowiednio zadbać o pielęgnację twarzy. Dzięki stosowaniu tego produktu skóra zostanie odświeżona, odmłodzona oraz odzyska blask i promienność. Co szczególnie istotne w przypadku skóry wrażliwej, produkt nie narusza bariery lipidowej, dlatego nie podrażni skóry, wręcz przeciwnie - zmiękczy ją i ochroni przed przesuszeniem. Demakijaż przy pomocy pianki to idealny sposób na oczyszczenie skóry wrażliwej oraz tłustej. W skład produktu wchodzą substancje wiążące zanieczyszczenia oraz te o działaniu pielęgnującym, dzięki czemu oczyszczanie porów skóry oraz usuwanie nadmiaru sebum okaże się skuteczne.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top