OK

OK Cancel

Thank you

Close

Składniki nawilżające w kremach do rąk - które są warte uwagi?

Trzeba przyznać, że krem do rąk jest jednym z tych kosmetyków, do zakupu którego nie przykładamy zbyt wiele uwagi.

Dla większości z nas najważniejsze jest to, by dobrze nawilżał skórę i miarę szybko się w nią wchłaniał. Tymczasem okazuje się, że jeśli chcemy utrzymać swoje dłonie w dobrej kondycji na długo, musimy poświęcić nieco więcej czasu na analizę składu wybranego kremu do rąk. Jakie funkcje poza nawilżaniem powinien pełnić krem do rąk? I jakie składniki są szczególnie warte naszej uwagi?

Dbaj o dłonie tak, jak o skórę twarzy

Codzienna i prawidłowa pielęgnacja dłoni jest tak samo ważna, jak pielęgnacja skóry twarzy lub ciała. Dlaczego? Otóż nasze dłonie posiadają takie same (o ile nie większe) tendencje do przesuszania, łuszczenia się, a co za tym idzie szybkiego starzenia się. Jeżeli nie będziemy dostarczać naszym dłoniom odpowiednich substancji odżywczych, natłuszczających i nawilżających, a do tego nie będziemy chronić ich przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, dużo szybciej staną się one pomarszczone i pokryte przebarwieniami. Pamiętajmy, że dłonie są wizytówką każdego człowieka, dlatego należy o nie dbać równie pieczołowicie co o inne części ciała.

Zwróć uwagę na te składniki kremu

  • Składniki tłuszczowe np. wazelina, gliceryna, olej słonecznikowy, olej parafinowy, lecytyna, silikony. To substancje, które są odpowiedzialne za tworzenie na powierzchni skóry warstwy ochronnej, zabezpieczającej skórę przed działaniem czynników zewnętrznych - przede wszystkim niekorzystnych czynników atmosferycznych (wiatru czy mrozu). Dzięki tym substancjom dłonie są odporne na przesuszanie.
  • Ceramidy, które uszczelniają warstwę rogową naskórka i nie pozwalają uciekać wodzie.
  • Witamina E, która pomaga skórze zachować odpowiednią wilgotność i chroni ją przed działaniem wolnych rodników, a tym samym przed przedwczesnym starzeniem.
  • Witamina A, przeciwdziałająca przebarwieniom na skórze i regulująca odnowę naskórka.
  • Witamina C, rozjaśniająca skórę oraz zapobiega i niweluje przebarwienia
  • Keratyna, która doskonale wpływa na poprawę kondycji naszych paznokci, zwiększając ich elastyczność i utrzymując odpowiedni stopień uwodnienia.
  • Substancje ułatwiające wchłanianie kremu oraz jego składników aktywnych np. substancja hydrovance w kremie do rąk Vichy Nutriextra.

Oczywiście nie wszystkie wymienione wyżej składniki muszą znaleźć się w wybranym przez nas kremie do rąk, ale nawet już część z nich zapewni dłoniom prawidłową i kompleksową pielęgnację.

Stosowanie kremu w zimę i w lato

Latem dobrze też wybierać kremy, które posiadają w swoim składzie filtry UV, chroniące skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Jeśli jednak nasz krem ich nie posiada, nic nie stoi na przeszkodzie, by zewnętrzną stronę dłoni posmarować np. kremem do twarzy lub kremem do opalania z filtrem, a dopiero po jego wchłonięciu właściwym kremem do rąk. Krem na lato może też posiadać nieco lżejszą i mniej tłustą konsystencję, zimą należy jednak wybierać bardziej gęste i odżywcze kremy z większą zawartością tłuszczów w składzie, gdyż przez działanie mrozu i zimnego wiatru dłonie są bardziej narażone na wysuszanie i pękanie. Pamiętajmy o tym, że lekkie kremy nawilżające zawierają dużą ilość wody, w związku z czym nie będą one dobrze chroniły rąk przed mrozem i nie należy stosować ich bezpośrednio przed wyjściem na zimno. Na chwilę przed wyjściem z domu w chłodne dni nie należy też myć rąk, bowiem wilgotna skóra dłoni w połączeniu z zimnym powietrzem bardzo łatwo ulega przesuszaniu i pękaniu.

go to top