OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sposób na zakola – jak radzić sobie z łysieniem u mężczyzn?

 • favoris

Wielu mężczyzn zmaga się z problemem utraty włosów. Pierwsze objawy łysienia – w postaci zakoli – mogą pojawić się już ok. 20 roku życia. Zobacz, czym jest łysienie androgenowe i znajdź odpowiedni sposób na zakola, tak aby nie doszło do postępu choroby

Zakola u mężczyzn są często wczesnym objawem łysienia androgenowego

Zakola u mężczyzn – łysienie androgenowe

Uważa się, że co trzeci mężczyzna między 20. a 40. rokiem życia ma problem z wypadającymi włosami.1 Główną przyczyną jest łysienie androgenowe, zwane też łysieniem typu męskiego (choć dotyka też kobiet). Jest to zależna od androgenów, uwarunkowana genetycznie, postępująca utrata włosów typu niebliznowaciejącego. Związana jest ona z przemianą testosteronu – pod wpływem enzymu 5α-reduktazy – w jego aktywną formę, tj. dihydrotestosteron (DHT), który oddziałując na receptory androgenowe mieszka włosowego prowadzi do jego stopniowej miniaturyzacji i zaniku. Proces ten zachodzi u mężczyzn, którzy mają genetycznie uwarunkowaną nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT. Co ciekawe, mieszki włosowe zlokalizowane z tyłu głowy (w okolicy potylicy) są odporne na DHT – dlatego rzadko zdarza się, aby panowie tracili włosy w tym miejscu (dzięki temu możliwy jest przeszczep włosów – tzw. grafty są właśnie pobierane z potylicy i przeszczepiane np. na zakola).

Łysienie androgenowe typu męskiego ma charakter postępujący – utrata włosów u mężczyzn rozpoczyna się zwykle w okolicy czołowo-skroniowej (charakterystyczne zakola), a następnie ciemieniowej (tzw. tonsura na szczycie głowy). Następnie przerzedzenie włosów rozprzestrzenia się w kierunku skroni i ciemienia, pozostawiając koronę włosów na potylicy i częściowo w okolicach skroniowych. Dlatego im wcześniej wdrożona zostanie kuracja hamująca utratę włosów, tym większe szanse, że nie dojdzie do wyłysienia. Oczywiście, utrata włosów u mężczyzn może też mieć inne przyczyny (np. nieodpowiednia dieta, przewlekły stres, niski poziom testosteronu, zażywanie niektórych leków), jednak to właśnie łysienie androgenowe jest jej główną przyczyną. Jest to najczęstszy typ łysienia u dorosłych – dotyczy 50-80% mężczyzn i 30-50%
kobiet rasy białej.2

Zakola u mężczyzny – leczenie

Skutecznym sposobem na zakola jest używanie specjalistycznych preparatów, które można albo wcierać w skórę głowy, albo przyjmować doustnie. Jedną ze sprawdzonych kuracji do stosowania na skórę głowy jest Dercos Aminexil Clinical 5. Aminexil jest substancją opracowaną przez laboratoria Vichy jako alternatywa dla minoxidylu –substancji stymulującej mieszki włosowe i hamującej wypadanie włosów, stosowanej w niskich stężeniach w płynach do domowej pielęgnacji, a w wyższych – w kuracjach profesjonalnych pod okiem lekarza, ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Aminexil wpływa na metabolizm mieszków włosowych, prowadząc do ponownego „umocowania” poluzowanej cebulki włosowej, jej ukorzenienie i wzrost włosa. Preparat odżywia i dotlenia też mieszki włosowe, poprawia mikrokrążenie, przywraca skórze równowagę, powoduje, że włosy odrastają mocniejsze i gęstsze. Już po trzech tygodniach stosowania ampułek Dercos widać poprawę kondycji skóry głowy, a po sześciu tygodniach – zmniejszone wypadanie włosów. Całość kuracji trwa dziewięć tygodni, z czego pierwsze sześć to faza intensywna, podczas której wcieramy jedną ampułkę dziennie, a ostatnie trzy to faza podtrzymująca, kiedy stosujemy trzy ampułki na tydzień. Po odbyciu kuracji włosy będą wyraźnie wzmocnione, silniejsze, odporniejsze oraz lepiej zakotwiczone w mieszku.

Sposób na zakola – masaż głowy

Bardzo prostym i szybkim sposobem na polepszenie kondycji włosów jest samodzielne wykonywanie masażu głowy. Poprzez pobudzenie krążenia krwi, pomoże on w pewnym stopniu zahamować łysienie. Masaż można wykonać opuszkami palców, szczotką typu tange teeser lub specjalnym masażerem. Aby zobaczyć efekty, trzeba robić go regularnie (najlepiej codziennie) przez ok. 5-10 minut. Jest to metoda wspomagająca właściwą terapię. Warto też wykonywać regularnie peeling skóry głowy. Metody te są też stosowane podczas profesjonalnych kuracji trychologicznych – aby zwiększyć wchłanianie w skórę głowy składników aktywnych stymulujących wzrost włosów. Podobne działanie ma stymulacja skóry głowy za pomocą laserów, mikroprądów czy światła LED. Metody te są też z powodzeniem stosowane u kobiet – wiele z nich cierpi np. na wypadanie włosów w okresie menopauzy.

Jak ukryć zakola – odpowiednia fryzura

Dobranie odpowiedniej fryzury nie wyeliminuje problemu łysienia i zakoli u mężczyzn, jednak z pewnością polepszy ich samoocenę i doda pewności siebie. W przypadku widocznej utraty włosów warto ściąć włosy na krótko, a nawet na łyso. Dobrym rozwiązaniem może też być zapuszczenie zarostu, który odwróci uwagę od niewielkiej ilości włosów na głowie. Najgorszym pomysłem jest zapuszczenie włosów w partiach, które jeszcze nie wyłysiały i „pożyczanie” ich do zakrycia łysiny! Dobór dobrej fryzury uzależniony jest od indywidualnych potrzeb, dlatego najlepiej skonsultować się ze sprawdzonym fryzjerem.

Sposób na zakola – zabiegi medyczne

W gabinetach medycyny estetycznej i dermatologicznych panom z objawami łysienia polecane są takie zabiegi, jak:

 • mezoterapia – ostrzykiwanie skóry głowy substancjami hamującymi wypadanie włosów i stymulującymi ich odrastanie, np. peptydami,
 • osocze bogatopłytkowe – zawiera czynniki wzrostu, które pobudzają mieszki włosowe do wzrostu włosów, osocze PRP jest pozyskiwane z własnej krwi pacjenta i podawane w skórę głowy metodą mezoterapii,
 • komórki macierzyste – także pozyskiwane z krwi pacjenta, zawierają skoncentrowane czynniki wzrostu; w gabinetach dostępny też jest tzw. autologiczny przeszczep komórek macierzystych o silnych właściwościach regeneracyjnych – z potylicy w części objęte utratą włosów,
 • karboksyterapia – ostrzykiwanie skóry głowy dwutlenkiem węgla dotlenia i odżywia cebulki, pobudza mikrokrążenie w skórze,
 • laseroterapia – światło lasera stymuluje mieszki włosowe (specjalne opaski laserowe można też kupić do domowego użytku).

Sposób na zakola – terapia farmakologioczna

Czasami domowa pielęgnacja ani zabiegi nie wystarczą, aby zahamować łysienie. Dlatego w wielu przypadkach konieczne jest wprowadzenie doustnej terapii farmakologicznej i zażywaniu dostępnych na receptę leków hamujących aktywność enzymu 5 alfa reduktazy, odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT). Taka terapia musi być zalecona i kontrolowana przez lekarza, po zrobieniu badań laboratoryjnych. Ma sporo przeciwwskazań oraz efektów ubocznych, ale daje bardzo dobre rezultaty.

Sposób na zakola – przeszczep włosów

Ta metoda, można powiedzieć, jest ostatecznością – gdy żadne inne metody nie są w stanie zastymulować odrostu włosów. Zwykle jednak nie wykonuje się przeszczepów w początkowym stadium łysienia androgenowego, aby odbudować same zakola. Utrata włosów będzie bowiem postępować, mogłoby zatem dojść w późniejszych latach do sytuacji, w której pacjent będzie mieć łysinę w części ciemieniowej czy na czubku głowy, a na zakolach piękne i gęste kosmyki przeszczepionych włosów. Jeśli myślisz o przeszczepie włosów, koniecznie skonsultuj to z doświadczonym chirurgiem specjalizującym się w tego typu zabiegach.

1 Brzezińska-Wcisło, Ligia; Lis-Święty, Anna; Wcisło-Dziadecka, Dominika; Trzmiel, Dorota, Co nowego w patogenezie i leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn. Clinical Dermatology / Dermatologia Kliniczna . 2007, Vol. 9 Issue 3, p179-181. 3p.
2 Słowińska M., Witek P., Szafranko K., Tomasik T., Bukowska-Posadzy A., Kowalska-Olędzka E., Owczarek W.: Diagnostyka i leczenie łysienia androgenowego. Med. Prakt. 2017, 11: 51-64.

Rekomendowane produkty

 • stamp-sticker_grey_PL.png
  Dercos Aminexil Clinical 5 - formuła dla mężczyzn

  DERCOS

  Dercos Aminexil Clinical 5 - formuła dla mężczyzn

  Kuracja do włosów

  Intensywna kuracja przeciw wypadaniu włosów dla mężczyzn.

 • stamp-sticker_grey_PL.png
  Dercos Aminexil - Intensywna kuracja przeciw pierwszym oznakom wypadania włosów

  DERCOS

  Dercos Aminexil - Intensywna kuracja przeciw pierwszym oznakom wypadania włosów

  Kuracja do włosów

  Anti-hair loss cure for targeted zones (gulfs, vertex)

 • Dercos - Szampon wzmacniający

  DERCOS

  Dercos - Szampon wzmacniający

  Mycie włosów

  Szampon stanowiący idealne uzupełnienie kuracji Aminexil Clinical 5.

 • Najczęściej czytane

  Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

  Pielęgnacja włosów

  Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

  Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

  Przeczytaj artykuł

  Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

  Pielęgnacja włosów

  Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

  Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

  Przeczytaj artykuł

  Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

  Pielęgnacja włosów

  Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

  Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

  Przeczytaj artykuł

  go to top