OK

OK Cancel

Thank you

Close

Wypadanie włosów po ciąży - jak radzić sobie z problemem?

  • favoris

Ciąża i pierwsze tygodnie po porodzie to niewątpliwie wyjątkowy okres w życiu każdej młodej mamy. Niestety, oprócz pięknych momentów, zmagają się one z wieloma trudnościami, ponieważ organizm funkcjonuje wtedy inaczej niż zazwyczaj, co niesie za sobą zmiany. Jedną z nich, na którą skarży się większość kobiet, jest wypadanie włosów po ciąży. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i czy można temu jakoś zaradzić!

Wypadające włosy po ciąży - przyczyny

Warto podkreślić, że z problemem wypadania włosów po ciąży boryka się każda młoda mama, jednak dolegliwość ta dotyka je w różnym stopniu - niektóre tracą włosy garściami, inne tylko nieznacznie odczują zmianę. Związane jest to z tym, że w czasie ciąży poziom estrogenu jest znacznie podwyższony, a co za tym idzie hamuje cykl wypadania włosów. Podczas ciąży stracimy ich dużo mniej niż w okresie ją poprzedzającym. Jednak około trzech miesięcy po porodzie młode mamy odczuwają wzmożone wypadanie włosów. Wtedy tracą włosy, które powinny były wypaść w okresie ciąży oraz te, które wypadłyby niezależnie od porodu. Stracić wtedy można nawet ok. 20-30% ich objętości, dlatego kobiety często są przerażone wielkością problemu. Zadają sobie pytanie jak długo wypadają włosy po ciąży i na szczęście dostają dość optymistyczną odpowiedź. Łysienie poporodowe trwa od sześciu do dziewięciu miesięcy, czyli do momentu ustania burzy hormonalnej, po czym problem samoistnie znika. W przypadku karmienia piersią wypadanie włosów po ciąży może dokuczać dłużej, ponieważ wtedy organizm ma podwyższone stężenie prolaktyny - hormonu, który, występując w nadmiarze, potęguje utratę włosów. Hormon ten reaguje też na stres - jego nadmiar pobudza produkcję prolaktyny, dlatego dłużej z problemem wypadających włosów po ciąży zmagać się będą kobiety z depresją poporodową.

Jak zapobiec wypadaniu włosów po ciąży - odpowiednia dieta

Chcąc zmniejszyć wypadanie włosów po ciąży, należy stosować odpowiednią dietę. Powinna być ona oparta o:
- produkty zawierające mikro- i makroelementy,
- produkty bogate w witaminę B - razowe pieczywo, makarony, gruboziarnista kasza,
- produkty zawierające cynk, miedź i żelazo - ryby, jaja, owoce morze,
- surowe warzywa i owoce.

Wypadające włosy po ciąży - co robić?

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, gdyż jest to naturalne zjawisko poporodowe. Jednak oprócz czekania na to, aż problem sam zniknie, możemy stosować produkty, które przyspieszają porost nowych włosów. Są to np. odpowiednie szampony i odżywki, które używane regularnie mogą wzmocnić włosy. Można również zdecydować się na długotrwałą kurację opartą na wcieraniu specjalnych ampułek bądź zażywaniu tabletek. Stosując Dercos Neogenic od Vichy przez ok. trzy miesiące, uda się efektywnie przeciwdziałać wypadaniu włosów oraz złagodzić podrażnienia głowy. Włosy nabiorą gęstości oraz zdrowego wyglądu. Stosowanie jednej ampułki dziennie przyniesie zadowalające rezultaty już po 90 dniach! Produkt jest odpowiedni również dla osób o wrażliwej skórze.

Co na wypadanie włosów po ciąży?

Dieta, stosowanie szamponów i odżywek oraz ampułek to nie jedyne sposoby na wypadanie włosów po ciąży. Można dodatkowo przyjmować doustnie witaminy, które wzmocnią nie tylko łodygę włosa, ale też skórę i paznokcie. Należy jedynie pamiętać, że takich produktów nie można spożywać, gdy karmi się piersią bądź przyjmuje inne suplementy.

Najczęściej czytane

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Pielęgnacja włosów

Brak witamin a wypadanie włosów – sprawdź, jak je wzmocnić!

Jaki ma związek brak witamin a wypadanie włosów? Znaczący! Witaminy i minerały są niezbędne, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, w tym także, aby nasze włosy wyglądały zdrowo, były gładkie i lśniące. Dowiedz się brak, jakich witamin powoduje wypadanie włosów i jak w związku z tym powinieneś zmienić swoją codzienną dietę!

Przeczytaj artykuł

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top