OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Ampułki na wypadanie włosów
– jak działają?

Ampułki na wypadanie włosów – czyli jak zagęścić włosy?

  • Ampułki na wypadanie włosów zawierają skoncentrowane składniki hamujące wypadanie włosów i pobudzające ich odrastanie.
  • Jedną z najskuteczniejszych, przebadanych substancji tego typu jest Aminexil stosowany w ampułkach z gamy Dercos.
  • Należy stosować je regularnie przez co najmniej 4-6 tygodni, aby zobaczyć efekty ich działania.
  • Dla podtrzymania efektów warto je też stosować profilaktycznie, dla „przypomnienia”.

Od wielu lat sporym zainteresowaniem kobiet i mężczyzn cieszą się również ampułki do włosów, które szczególnie polecane są osobom zmagającym się z nadmiernym wypadaniem włosów. Na czym polega tak skuteczne działanie ampułek do włosów? I czy szampony do włosów przeciw wypadaniu włosów warto zastąpić właśnie ampułkami? Podpowiadamy, jak skutecznie zahamować wypadanie i zagęścić włosy!

Jak działają ampułki do włosów?

Różnica pomiędzy ampułkami, szamponami i maskami do włosów nie polega tylko i wyłącznie na innej konsystencji czy innym sposobie aplikacji wszystkich tych produktów, ale przede wszystkim na ich składzie. Ampułki, wśród wszelkich kosmetyków do pielęgnacji włosów, charakteryzują się najsilniej skoncentrowanym składem - bogatym w bardzo dużą ilość substancji aktywnych, które przeciwdziałają wypadaniu włosów, a jednocześnie wyraźnie je wzmacniają. Ponadto, w przeciwieństwie do szamponu do włosów, są one przeznaczone do krótkotrwałej, ale jednocześnie intensywnej kuracji pielęgnacyjnej.

Ampułki do włosów – dlaczego warto?

Produkty w postaci ampułek do włosów stanowią doskonałą alternatywę dla szamponów i masek do włosów, które nie posiadają aż tak wielkiej mocy w walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Poza hamowaniem wypadania włosów, ampułki pełnią jeszcze kilka innych funkcji, które pozwalają przywrócić włosom zdrowy i piękny wygląd. Ampułki do włosów - w tym specjalna kuracja dla kobiet Vichy Dercos - wyraźnie wzmacniają włosy i zapobiegają ich ponownej utracie. W składzie ampułek do włosów Vichy znajdziemy przede wszystkim czynną substancję Aminexil, której zadaniem jest skuteczne zapobieganie włóknieniu kolagenu i mocne przytwierdzanie włosa do skóry głowy. Istotne jest też to, że ampułki nie tylko zatrzymają proces wypadania włosów, ale też stymulują ich odrost, a nowe włosy są gęstsze, mocniejsze, bardziej miękkie w dotyku i po prostu zdrowsze.

Nadmierne wypadanie włosów – działaj kompleksowo

Ampułki do włosów sprawdzą się szczególnie dobrze przy problemie nadmiernego wypadania włosów, gdyż w znacznie krótszym czasie powstrzymają utratę włosów niż pozostałe kosmetyki do pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że w takim przypadku nie warto w ogóle korzystać z pozostałych preparatów przeciwdziałających wypadaniu włosów. Walkę z wypadaniem włosów warto wspierać szamponami do osłabionych i wypadających włosów, w szczególności po zakończeniu kuracji ampułkami – takie kompleksowe działanie zdecydowanie przyniesie jeszcze lepsze efekty.

Zobacz też, jak działa szampon na wypadanie włosów.

Ampułki do włosów – stosowanie i efekty

Podczas stosowania ampułek należy przede wszystkim trzymać się zaleceń producenta - czasami jedną ampułkę należy zużyć jednorazowo, podczas gdy w innym przypadku podzielić ją na dwa zabiegi. W tym drugim przypadku trzeba jednak pamiętać o szczelnym zamknięciu ampułki, by nie dostały się do niej żadne zanieczyszczenia, a aktywne składniki nie uległy utlenieniu. Przy stosowaniu ampułek do włosów bardzo ważna jest ich systematyczna aplikacja – tylko regularne dostarczanie skórze głowy odżywczych substancji jest w stanie przynieść nam oczekiwane rezultaty. Pełna kuracja z ampułkami do włosów trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni, a pierwsze efekty można już zauważyć po miesiącu stosowania. Podczas aplikacji preparatu warto dodatkowo wmasować go opuszkami palców w skórę głowy, by pobudzić krążenie i przyspieszyć wchłanianie odżywczych substancji.

Jeśli mamy do czynienia z genetycznie uwarunkowaną tendencją do wypadania włosów...

...(tak jest np. w przypadku łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn), bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka – nie można bowiem „wyleczyć się” z tych predyspozycji, ale można zahamować nasilanie się objawów i postępowanie łysienia. Warto włączyć szampony i odżywki zapobiegające wypadaniu włosów do codziennej pielęgnacji, a ampułki stosować jako kuracje „przypominające”, np. raz na 612 miesięcy.

Ampułki do włosów – składniki

Na rynku jest wiele ampułek do włosów na bazie różnych składników, które mają hamować wypadanie włosów i pobudzać ich wzrost. Za najbardziej skuteczne i zalecane przez dermatologów uznawane są dwie substancje aktywne: minoksydyl i aminexil, a ich działanie zostało potwierdzone badaniami.
Minoksydyl – to organiczny związek chemiczny, pochodna dihydralazyny, leku obniżającego ciśnienie krwi. Jego działanie na włosy odkryto przez przypadek – ich wzmocnienie było „skutkiem ubocznym” leczenia nadciśnienia. Minoksydyl (stosowany w stężeniu 2 i 5%) przeciwdziała zbyt dużej aktywności DHT, wykazując dużą skuteczność w leczeniu łysienia androgenowego, reguluje pracę kanałów potasowych bezpośrednio dostarczających składniki odżywcze do mieszków włosowych, stymuluje krążenie, zwiększa też dopływ krwi do komórek, pobudzając je do intensywniejszego działania, czego rezultatem jest wzmożony wzrost włosów. Przejściowym objawem niepożądanym po jego zastosowaniu może być łysienie w mechanizmie nagłego uwolnienia telogenu, które pojawia się zwykle w 6-8. tygodniu leczenia i ustępuje po kilku tygodniach lub miesiącach terapii. Niestety, minoksydyl ma też inne skutki uboczne: nasilony wzrost włosków na twarzy, świąd, kontaktowe podrażnienie i zapalenie skóry.1
Aminexil – to nowoczesny składnik przeciwko wypadaniu włosów różnego pochodzenia, opracowany i opatentowany przez naukowców L’Oréal, uważany za bardziej bezpieczną alternatywę dla minoksydylu – bez skutków ubocznych. Poprawia odżywienie mieszków włosowych i przeciwdziała procesowi rogowacenia kolagenu znajdującego się wokół korzenia włosa. Dzięki temu skutecznie hamuje wypadanie włosów i pobudza ich odrastanie zarówno w łysieniu androgenowym, jak i pod wpływem innych czynników, np. stresu, zmęczenia czy zmian pór roku. W ampułkach Dercos aminexil połączono z innymi składnikami odpowiedzialnymi za piękne i gęste włosy dla jeszcze większej skuteczności działania. Dostępne są dwie formuły ampułek Dercos z aminexilem:

które mają udowodnione działanie i wykazują kliniczne zmniejszenie wypadania włosów po 6 tygodniach.2 Zalecane jest stosowanie 1 ampułki dziennie przez 6 tygodni – w przypadku intensywnej kuracji, oraz 3 ampułki tygodniowo – dla podtrzymania uzyskanych efektów. Kuracje Dercos są testowane pod kontrolą dermatologiczną i odpowiednie nawet dla wrażliwej skóry głowy. Testy prowadzone wśród 419 pacjentów pod kontrolą dermatologów w 6 krajach3 wykazały, że:

  • 86% pacjentów jest zadowolonych wpływu kuracji Aminexil Clinical 5 na wypadanie włosów,
  • 98% dermatologów poleciłoby swoim pacjentom regularne stosowanie Aminexil Clinical 5.

Dowiedz się również o innych sposobach na wypadanie włosów.

Źródła:
1 Ligia Brzezińska-Wcisło, Adriana Rakowska, Lidia Rudnicka, Beata Bergler-Czop, Joanna Czuwara, Joanna Maj, Małgorzata Olszewska, Waldemar Placek, Adam Reich, Barbara Zegarska. Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105,1–18 DOI: https://doi.org/10.5114/dr.2018.74162
2 Badanie kliniczne – 130 pacjentów, 6 tygodni.
3 Badanie obserwacyjne przeprowadzone przez dermatologa, 419 pacjentów stosowało Aminexil Clinical 5 razy dziennie od 45 do 164 dni.

Na rynku kosmetycznym możemy znaleźć naprawdę bogatą ofertę różnych kosmetyków przeciw wypadaniu włosów: szamponów, masek, odżywek, płukanek, wcierek czy specjalnych kuracji dla włosów wypadających.

wlosy-geste-main