Ampułki na wypadanie włosów – jak działają i dla kogo będą odpowiednie?
Wypadanie włosów może być stanem fizjologicznym, ale jeśli ubywa nam ich coraz więcej, będzie to stan niepokojący, wywołany przez różne czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Przy nasilonym lub nawracającym nadmiernym wypadaniu włosów warto sięgnąć po wieloczynnikową kurację przeciwko wypadaniu włosów w postaci ampułek. Sprawdź, jak wybrać najlepsze, jak one działają i jakie mogą dać efekty.
Wypadanie włosów – przyczyny
Co zrobić, żeby włosy nie wypadały? Warto przede wszystkim poznać przyczyny tego zjawiska oraz dowiedzieć się, kiedy stan ten powinien niepokoić. Okazuje się, że wypadanie włosów, które często prowadzi do niepokoju, jest wynikiem naturalnych procesów związanych z cyklem życia każdego pojedynczego włosa. Każdy przechodzi przez 3 fazy:
- anagen – trwa ona od ok. 2 do 7 lat. W tym czasie włos rośnie i wydłuża się o około 0,3 mm na dzień. Następuje to na skutek podziałów komórek w mieszku włosowym. U zdrowych osób 80-90% włosów znajduje się właśnie w tej fazie;
- katagen – faza przejściowa, która trwa 1-2 tygodnie. Mieszek włosowy przygotowuje się do kolejnego etapu, obkurcza się, a włos przestaje rosnąć;
- telogen – inaczej nazywana fazą spoczynku. Trwa 2-4 miesiące. Włos jest gotowy do wypadnięcia. Jednocześnie w tym samym mieszku włosowym już przygotowywany jest proces powstawania nowego włosa
Naukowcy przyjęli, że naturalna liczba wypadających włosów to około 50-1001 dziennie. Jeśli się ona zwiększa, można mówić o nadmiernym wypadaniu włosów, które może mieć różne podłoża. Do czynników wewnętrznych należą:
- genetyczne, np. predyspozycje do łysienia androgenowego;
- hormonalne: związane z zaburzeniami pracy tarczycy, menopauzą, ciążą, PCOS, nadmiarem androgenów;
- choroby autoimmunologiczne, np. toczeń, łysienie plackowate;
- choroby przewlekłe, np. cukrzyca, Hashimoto, niedoczynność tarczycy;
- niedobory składników odżywczych, głównie żelaza;
- choroby natury psychicznej i narażenie na długotrwały, silny stres.
Wpływ na kondycję włosów mogą mieć również czynniki zewnętrzne:
- przyjmowane leki oraz zabiegi medyczne, np. chemioterapia, immunosupresanty, sterydy, antybiotyki;
- nieodpowiednia pielęgnacja, dobór niewłaściwych kosmetyków i akcesoriów do stylizacji;
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne;
- zanieczyszczenia powietrza.
Ampułki do włosów – stosowanie i efekty
Chociaż nie wszystkie przyczyny wypadania włosów zależą od naszego działania, możemy wprowadzić zmiany związane ze sposobem pielęgnacji oraz stylem życia. To pierwszy etap działania, kiedy stan nie jest jeszcze bardzo nasilony i nie wymaga specjalnej kuracji. Co zrobić, aby włosy nie wypadały? Co na wypadanie włosów w pierwszej kolejności?
Codzienna rutyna pielęgnacyjna i techniki dbania o włosy
Chociaż kondycja i wygląd włosów zależeć będzie od stanu naszego organizmu, pielęgnacja odgrywa tutaj ogromną rolę. Może się okazać, że dostarczamy skórze głowy i włosom niedostatecznie dużo niezbędnych składników z równowagi PEH, czyli odbudowujących protein, ochronnych emolientów i nawilżających humektantów. Zaniedbana może być też skóra głowy, która wymaga regularnego, ale łagodnego oczyszczania. Jeśli będzie ono zbyt agresywne, ale też niedokładne, zaburzona może zostać naturalna warstwa lipidów. Osłabi to mieszki włosowe i cebulki.
Prawidłową pielęgnację zacząć należy od doboru delikatnego szamponu do stosowania przy każdym myciu. Nie może on podrażniać skalpu ani wysuszać włosów. Silniejszy kosmetyk oczyszczający można stosować raz na kilka myć, aby usunąć sebum i resztki kosmetyków. Szampon zawsze nakłada się wyłącznie na skórę głowy i delikatnie masuje opuszkami palców bez pocierania i szarpania. Do spłukiwania należy używać letniej wody.
Następnym krokiem jest odżywianie i kondycjonowanie, czyli dostarczanie składników zgodnych z potrzebami włosów. Odżywki i maski warto stosować po każdym myciu. Nakłada się je tylko na długości włosów, a nie na skalp. Jeśli zauważymy nadmierne wypadanie włosów najlepiej zdecydować się na dermokosmetyki z linii przeznaczonej do właśnie tego problemu. Powinny one być przebadane i zawierać formuły oparte na skutecznych składnikach, np. Aminexilu. Ta substancja działa na mieszki włosowe i zakotwicza włosy.
Stylizacja i akcesoria do włosów
Czynnikiem negatywnie wpływającym na stan włosów jest wysoka temperatura, dlatego podczas stylizacji na gorąco należy używać kosmetyków termoochronnych lub urządzeń z regulacją.
W przypadku problemu wypadających włosów istotny będzie nawet dobór szczotki i grzebienia oraz innych akcesoriów. Powinny one być gładkie, nie mieć ostrych krawędzi i ząbków, które drażnią skórę i mogą prowadzić do łamania się włosów. Unikać trzeba gumek z metalowymi elementami. Warto też wymienić poszewkę poduszki na jedwabną, a ręczniki frotté na gładkie, np. sportowe.
Zbilansowana dieta na wypadanie włosów
Przyczyną wypadania włosów może być też niedożywienie, zbyt restrykcyjna lub źle zbilansowana dieta. Zanim sięgniemy po środki na wypadanie włosów, wprowadźmy do jadłospisu źródła zdrowych: białek, żelaza i ferrytyny, witaminy D, B7 (biotyny), B12, C, cynku i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niekiedy potrzebna będzie suplementacja, ale należy ją dobierać tylko pod okiem lekarza, ponieważ nadmiar niektórych składników (np. witaminy A) również może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów2.
Redukcja stresu i zmęczenia
Nie tylko stan fizyczny organizmu będzie wpływał na włosy. Odbiją się na nich także choroby i trudności psychiczne, a nawet długotrwały, silny stres czy przewlekłe zmęczenie. Jeśli odczuwamy ich skutki, warto zadbać o swój dobrostan. Oznacza to skupienie się na jakości życia: higienie snu, aktywności fizycznej, kontaktach z bliskimi ludźmi oraz wprowadzeniu ulubionych technik relaksacji i odpoczynku. Może być to medytacja, joga, pisanie dziennika, techniki oddechowe, a nawet spędzanie czasu w otoczeniu natury czy spacer.
Badania kontrolne i konsultacja z dermatologiem
Aby wykluczyć podłoże chorobowe nadmiernego wypadania włosów, warto też wykonać badania (w porozumieniu ze specjalistą). W tym wypadku sprawdza się poziom: hormonów tarczycy (fT3, fT4) i TSH, hormonów płciowych, witamin i minerałów (witaminy D, żelaza, ferrytyny, transferryny, CRP, kwasu foliowego, magnezu, cynku, elektrolitów, witaminy B12) i glukozy. Potrzebna może okazać się wizyta u dermatologa, który oceni stan włosów i skóry głowy. Wykluczy też choroby grzybicze czy genetyczne3.
Co jest dobre na wypadanie włosów? Składniki aktywne
Na rynku znaleźć można różnego rodzaju produkty na wypadanie włosów. Przyczyny tego problemu są jednak tak złożone oraz prowadzą często do poważniejszych stanów, że ważne będzie dokładne przyjrzenie się składom kosmetyków. Najlepiej wybrać te przebadane i o udowodnionym działaniu. Przykładowo będą to:
- Aminexil – to opatentowana cząsteczka opracowana w laboratoriach L’Oréal. Odpowiada za zakotwiczenie włosów w mieszkach włosowych. Zmniejsza też liczbę włosów w fazie telogenu. Zapobiega włóknieniu i sztywnieniu kolagenu, który jest składnikiem budulcowym. Jego działanie zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi, np. w porównaniu z placebo.. Aminexil jest stosowany przy kuracji na łysienie androgenowe (wywołane czynnikami genetycznymi) i telogenowe (przyczyną mogą być czynniki zewnętrzne i wewnętrzne);
- witamina B3 (niacyna) i B6 (pirydoksyna) – rewitalizują włókna włosowe, wzmacniają. Witamina B3 wspiera zdrowie skóry głowy i poprawia krążenie krwi, co sprzyja lepszemu dotlenieniu i odżywieniu mieszków włosowych. Może przyczynić się do ograniczenia wypadania włosów oraz wspiera ich wzrost. Witamina B6 odgrywa kluczową rolę w syntezie keratyny, głównego budulca włosa. Pomaga regulować pracę gruczołów łojowych, zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i skóry głowy. Uczestniczy także w metabolizmie aminokwasów, co wspiera regenerację włosów;
- keratyna – to białko, które jest obecne w korze włosów i odgrywa kluczową rolę w ich strukturze. Chroni je przed uszkodzeniami, zapewnia elastyczność i sprężystość. Pomaga przywrócić równowagę hydrolipidową skórze głowy. W kontekście pielęgnacji włosów keratyna jest często stosowana w preparatach mających na celu odbudowę i wzmocnienie struktury włosa. Działa również jako składnik odżywczy, który wspomaga regenerację i zapobiega nadmiernemu wypadaniu;
- arginina – aminokwas, który pobudza mikrokrążenie, co stymuluje mieszki włosowe i pobudza włosy do wzrostu. Poprawia dotlenienie mieszków włosowych, oraz wpływa na wzmocnienie struktury włosów, zapobiegając ich wypadaniu;
- pirokton olaminy – dba o równowagę skóry głowy, ma działanie, wspiera skórę w walce z łupieżem;
- SP94 – kompleks łączący glukozę z kwasem linolowym, który działa na poziomie kory włosa, poprawiając jego elastyczność. Dba o odporność włosów na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne.
Ampułki na wypadanie włosów – jak działają i jakie dają efekty? Jak wybrać najlepsze?
Ampułki na wypadanie włosów to intensywne preparaty stosowane miejscowo na skórę głowy. Mają na celu wzmocnienie cebulek włosów i poprawę ich wzrostu. Zawierają aktywne składniki, takie jak Aminexil, biotyna, kofeina czy SP94, które stymulują krążenie, odżywiają włosy i pomagają w walce z ich wypadaniem. Aby wybrać odpowiednią ampułkę, warto zwrócić uwagę na skład, efektywność popartą badaniami oraz formułę, która będzie odpowiednia do typu skóry głowy i problemu.
Ampułki na wypadające włosy – dla kogo będą odpowiednim środkiem na wypadanie włosów?
Ampułki na wypadające włosy są odpowiednie dla osób z nawracającym lub stałym problemem utraty włosów, zarówno spowodowanym stresem, zmęczeniem, jak i innymi czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Pomogą także w walce z łysieniem, szczególnie gdy jest to wynik nieprawidłowej pielęgnacji lub zmniejszonego krążenia. Ważne jest, by rozróżnić nadmierne wypadanie włosów, które może być przejściowe, od łysienia, które jest trwalszym problemem wymagającym specjalistycznej interwencji. W przypadku łysienia androgenowego i telogenowego należy zastosować ampułki do włosów wypadających o przebadanej, sprawdzonej formule na bazie skutecznych i bezpiecznych składników aktywnych.
Najlepsze ampułki na wypadanie włosów dla kobiet i mężczyzn
Ampułki na wypadające włosy Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 dla kobiet to wieloczynnikowa kuracja intensywna lub podtrzymująca, którą można stosować nawet w przypadku łysienia androgenowego i telogenowego. Jej działanie zostało potwierdzone klinicznie, a marka jest polecana przez dermatologów. Wyniki wykazują:
- o 29% mniejsze wypadanie włosów4;
- włosy wzmocnione od nasady (3 razy)5;
- zwiększoną objętość o 48%6 i odporność włosów;
- złagodzone podrażnienia skóry głowy;
- wyrównanie zaburzeń równowagi hydrolipidowej.
U mężczyzn najczęściej występuje łysienie androgenowe, dlatego warto sięgnąć po ampułki Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 dla mężczyzn bogate w składniki aktywne dedykowane ich potrzebom takie jak Aminexil, witaminy B3 i B6, Oktainę, Argininę oraz SP94.
Ampułki na wypadanie włosów warto wprowadzić do pełnej rutyny z linią DERCOS, w której znajduje się też szampon, odżywka i serum.
Jak stosować ampułki do włosów wypadających i jakie mogą dać efekty?
Sposób stosowania ampułek na wypadające włosy zależy od konkretnego produktu. Na podstawie Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 dla kobiet lub mężczyzn można stworzyć instrukcję krok po kroku:
- Włosy przed aplikacją należy umyć i wysuszyć (wystarczy osuszenie ręcznikiem).
- Zawartość ampułki nakłada się sekcja po sekcji, wykonując delikatny masaż skóry głowy za pomocą aplikatora. Najlepiej wykonywać zygzakowate ruchy.
- Po aplikacji obydwie dłonie kładzie się jeszcze na głowę i wykonuje masaż, lekko uciskając.
- Preparatu nie należy spłukiwać.
- Kuracja intensywna trwa 6 tygodni. 1 ampułkę powinno się stosować raz dziennie.
- Przy kuracji podtrzymującej działanie stosuje się 3 ampułki tygodniowo.
- Uzupełniająco warto stosować szampon wzmacniający Vichy Dercos Energy + z Aminexilem oraz odżywkę z tej samej linii. Najlepiej, aby stanowiły one część rutyny pielęgnacyjnej jako sposób na wypadające włosy dla maksymalnych efektów.
W przypadku kobiet zawartość ampułki należy nakładać na całą skórę głowy, przesuwając się z pasmem po paśmie. Mężczyźni powinni zwracać uwagę na najbardziej dotknięte problemem obszary, czyli linię włosów i czubek głowy.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.
Za deklaracje marketingowe odpowiada Vichy.
Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny
1Jakubiec M. Androgenetic alopecia in males - characteristics and overview of therapies available in cosmetology and aesthetic medicine clinics. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(6):209-215. https://doi.org./10.52336/acm.2022.030.
2https://dietetycy.org.pl/dieta-na-piekne-wlosy/ oraz https://dietetycy.org.pl/wypadanie-wlosow-a-dieta-2/.
3https://www.alab.pl/centrum-wiedzy/wypadanie-wlosow-najczestsze-przyczyny-i-diagnostyka/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAvP-6BhDyARIsAJ3uv7bnWqcpm97RMKX1FEJNBmDXayHwhgvjPnSZNYmWN3o3JU9mGRVw2dwaApJjEALw_wcB.
4Badanie kliniczne kuracji Aminexil Clinical 5 z udziałem 86 pacjentów, 49 kobiet i 37 mężczyzn, po 6 tygodniach w porównaniu ze stanem wyjściowym.
5Test instrumentalny po stosowaniu szamponu wzmacniającego + kuracji Aminexil Clinical 5.
6Test instrumentalny po stosowaniu szamponu wzmacniającego + kuracji Aminexil Clinical 5.
Bibliografia:
1. M. Żak, M. Rupich, Metody redukcji łysienia i nadmiernego wypadania włosów, Zeszyty Naukowe Akademii Górnośląskiej, Nr 11/2023, s. 157 – 162: https://www.gwsh.pl/content/biblioteka/org/zeszyty/ag/zn11/ZN11AG_Zak.pdf;
2. MamdouhR.Rezk, Hebatallah M. Essam, Enas A. Amer, Dina M. S. Youssif, Chromatographic Methods for the Determination of Aminexil, Pyridoxine, and Niacinamide in a Novel Cosmetic Hair Preparation, Journal of AOAC INTERNATIONAL, 103(4), 2020, 1167–1172: https://academic.oup.com/jaoac/article/103/4/1167/5862341;
3. Jakubiec M. Androgenetic alopecia in males - characteristics and overview of therapies available in cosmetology and aesthetic medicine clinics. Aesth Cosmetol Med. 2022;11(6):209-215. https://doi.org./10.52336/acm.2022.030;
4. https://diag.pl/pacjent/qa/mam-problem-z-wypadaniem-wlosow-jakie-badania-wykonac/;
5. https://www.alab.pl/centrum-wiedzy/wypadanie-wlosow-najczestsze-przyczyny-i-diagnostyka/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAvP-6BhDyARIsAJ3uv7bnWqcpm97RMKX1FEJNBmDXayHwhgvjPnSZNYmWN3o3JU9mGRVw2dwaApJjEALw_wcB;
6. https://dietetycy.org.pl/wypadanie-wlosow-a-dieta-2/;
7. https://dietetycy.org.pl/dieta-na-piekne-wlosy/.