OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Czy dieta ma wpływ na wypadanie włosów?

Wpływ diety na włosy

Podobnie jak włosy na całym ciele, włosy na skórze głowy są ciągle odnawiane (link Artykuł 1: różne formy wypadania włosów). Każdy zdrowy włos przechodzi pełen cykl życia, który trwa ok. 2-6 lat – następnie wypada, a w jego miejsce wyrasta nowy włos. Każdorazowo w fazie wzrostu znajduje się ok. 80-85% włosów, a utrata od 50 do 100 włosów dziennie jest całkowicie naturalna i praktycznie niezauważalna.

W niektórych przypadkach możemy jednak zaobserwować nadmierne wypadanie włosów – zostają na grzebieniu, w wannie, na ubraniu. Przyczyn łysienia jest bardzo wiele i są związane głównie z czynnikami genetycznymi, hormonalnymi, a także środowiskowymi. Czasami wzmożone wypadanie włosów jest rezultatem restrykcyjnej diety, ponieważ odżywianie jest niezwykle ważne dla zdrowia włosów.

Poznaj też inne przyczyny wypadania włosów.

Łysienie z niedożywienia

Wiele osób doświadcza znacznej i nagłej utraty włosów kilka miesięcy po rozpoczęciu restrykcyjnej diety. Zjawisko to jest rodzajem łysienia telogenowego, a więc związanego ze skróceniem fazy wzrostu włosa (więcej włosów znajduje się wtedy w fazie wypadania, czyli telogenu), wywołanego czynnikami zewnętrznymi i zwykle odwracalnymi. Ma charakter rozlany – najczęściej obejmuje cały obszar głowy. W tym przypadku czynnikiem sprawczym jest nieprawidłowy sposób odżywiania – niedożywienie oznacza pozbawienie organizmu cennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu i jego równowagi (dotyczy to też cyklu wzrostu włosa zachodzącego w mieszku włosowym). Zwykle po dostarczeniu organizmowi niezbędnych witamin, mikro- i makroelementów włosy po jakimś czasie (po 2-3 miesiącach) zaczynają odrastać.

Niedobory żywieniowe spowodowane restrykcyjnymi dietami

Niewłaściwe odżywianie może znacząco osłabić włosy i doprowadzić do ich wypadania, łamliwości czy nawet spowolnionego wzrostu. Najbardziej niekorzystne są restrykcyjne diety odchudzające (przede wszystkim o niskiej zawartości węglowodanów czy dieta ubogobiałkowa) – ograniczona pula produktów i niska podaż wszystkich składników sprawia, że organizm musi wybierać, gdzie deficytowe składniki są najpotrzebniejsze w danym momencie, a włosy – ponieważ nie są niezbędne do przeżycia – zostają na końcu listy priorytetów. Chudniemy, ale ceną za to jest utrata włosów (a w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie także efekt jo-jo).

Włosom szkodzą również monodiety bazujące na jednym typie składników (np. ryżowe, kapuściane, sokowe). Nie ma takiego jednego rodzaju pokarmu, który dostarczałby do organizmu pełną różnorodność składników odżywczych – a niedobór nawet niewielu z nich może zaburzyć jego funkcjonowanie. Wszystkie witaminy i mikroelementy działają bowiem w synergii ze sobą – gdy zabraknie jakiegoś ogniwa, reszta też nie działa i łatwo o skutki w postaci nasilonego wypadania włosów lub ich osłabienia.

Uważać powinny też osoby stosujące dietę wegetariańską czy wegańską, która – nieprawidłowo prowadzona – może prowadzić do poważnych niedoborów białka, żelaza, witaminy B czy cynku i odbijać się na kondycji włosów. Dlatego jeśli myślisz o wykluczeniu mięsa, poradź się dietetyka, który pomoże ci odpowiednio zbilansować dietę. 

Trzeba też pamiętać, że nawet sama dieta – z jej ograniczeniami i czasami nierealistycznymi celami odchudzania – może być przyczyną nadmiernego wypadania włosów z powodu stresu i zmęczenia, do których może doprowadzić. Silny bądź przewlekły stres leży też u podstaw trudnego w leczeniu łysienia plackowatego.

Zaburzenia odżywiania a wypadanie włosów

Utrata włosów towarzyszy też poważnym zaburzeniom odżywiania, takim jak anoreksja czy bulimia, które dotyczą głównie osób dojrzewających i młodych. Mają one wpływ na cały organizm oraz poważne długofalowe konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale też psychospołeczne. Dają widoczne objawy dermatologiczne, takie jak nadmierna suchość i łuszczenie się skóry, wypadanie włosów oraz pojawienie się na ciele charakterystycznego owłosienia w postaci meszku (lanugo).

Wypadanie włosów po ciąży

Utrata włosów po ciąży związana jest przede wszystkim z nagłym spadkiem poziomu estrogenów po urodzeniu dziecka. Jeśli kobieta karmi piersią, duży wpływ może też mieć na to dieta. Z jednej strony wiele młodych mam w trosce o zdrowie dziecka stosuje wtedy dietę eliminacyjną, co zwykle w praktyce oznacza zubożenie codziennego menu o wiele cennych składników odżywczych. Z drugiej strony karmienie piersią jest bardzo wyczerpującym procesem dla organizmu matki pod względem zużycia składników odżywczych. Dlatego jest to czas, w którym każda kobieta powinna szczególnie dbać o zbilansowaną i pełnowartościową dietę – dla siebie i dla dziecka.

Sprawdź, jaką dietę stosować w okresie karmienia, aby mieć mocne włosy

Jakich składników potrzebują włosy?

Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zdrowiu włosów, ponieważ bezpośrednio dostarcza wszystkie elementy (białka, witaminy i minerały) niezbędne do ich wzrostu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie zdrowej i zbilansowanej diety, nawet gdy staramy się zgubić nadmierne kilogramy. Dla zdrowia włosów szczególnie ważne są:

  • witaminy z grupy B, zwłaszcza B2, B3 (niacyna), B5, B7 (biotyna), B8 i B12 – obecne przede wszystkim w jajach, rybach, nabiale, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, nasionach i orzechach,
  • witaminy A, C i E o silnym działaniu antyoksydacyjnym – ich najbogatszym źródłem są warzywa (zwłaszcza o ciemnych liściach) oraz owoce cytrusowe i jagodowe,
  • witamina D – jest syntetyzowana w skórze pod wpływem słońca, znajduje się też w tłustych rybach, jajkach, nabiale, ale w niewielkich ilościach – dlatego zalecana jest jej suplementacja,
  • żelazo – jego najlepszym źródłem są produkty zwierzęce zawierające dobrze przyswajalne żelazo hemowe (mięso wołowe i wieprzowe, drób, wątroba, ryby), a także produkty roślinne, takie jak: soja, fasola biała, orzechy pistacjowe, natka pietruszki, suszone morele i figi,
  • cynk i selen – są niezbędne do prawidłowej budowy skóry i jej przydatków, znajdują się głównie w rybach morskich, produktach pełnoziarnistych, jajkach, kiełkach, orzechach, nasionach dyni i słonecznika, otrębach pszennych,
  • zdrowe kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6 w odpowiednich proporcjach (nie powinno być w diecie zbyt wiele Omega 6 w stosunku do Omega 3, w przeciwnym razie nasila się w organizmie stan zapalny) – ich źródłem są przede wszystkim oleje roślinne, orzechy, nasiona, a także awokado.

Zbilansowana dieta

Dieta dla zdrowych i pięknych włosów powinna być odpowiednio zbilansowana i tak naprawdę zawierać wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach:

Białka – podstawowym produktem diety pełnowartościowej dla włosów są białka bogate w aminokwasy, które stanowią główny budulec keratyny tworzącej włosy. Białko powinno stanowić 10-15% wartości energetycznej dziennej diety. Jego źródła to przede wszystkim: nabiał, ryby, rośliny strączkowe, ziarna, orzechy, produkty zbożowe, mięso.

Tłuszcze – powstają z nich sterole, fosfolipidy i kwasy tłuszczowe, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry oraz wiele procesów metabolicznych i hormonalnych zachodzących w tkankach. Lipidy są też obecne w strukturze włosów. Niedobór tłuszczów powoduje przesuszenie włosów i skóry głowy, zaburza cykl wzrostu włosa zachodzący w mieszkach włosowych. Tłuszcze powinny stanowić 25%-30% wartości kalorycznej codziennej diety. Warto wzbogacić dietę w zdrowe kwasy tłuszczowe pochodzące z olejów roślinnych, orzechów, nasion i awokado. 

Węglowodany złożone – obecne głównie w produktach pełnoziarnistych, kaszach, brązowym ryżu i warzywach są głównym źródłem energii do wzrostu włosów, zawierają też dużo witamin z grupy B i żelaza. Ponadto to właśnie one dostarczają komórkom energię niezbędną do pracy. Węglowodany powinny stanowić 55-65% wartości kalorycznej codziennej diety. Należy unikać cukrów prostych, które mogą nasilać problemy z włosami, powodując m.in. wzmożone wydzielanie łoju i stany zapalne mieszków włosowych.

Zdrowie i gęstość naszych włosów w dużej mierze zależy od tego, co jemy. Restrykcyjna dieta i niedobory składników odżywczych mogą przyczyniać się do nasilonego wypadania włosów.

HUB_CONTENT_DHSC_CONTENT_03_Why_hair_loss_when_dieting.jpg