OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

MASAŻ SKÓRY GŁOWY – CZY JEST POMOCNY NA WYPADANIE WŁOSÓW?

Masaż relaksujący

Skóra głowy jest okryta gęstą siatką receptorów i zakończeń włókien nerwowych, co powoduje, że jej dotykanie i masowanie może szybko przynieść ulgę w przypadku napiętej skóry głowy i odprężenie całego organizmu. Uważa się, że masaż może też redukować migreny i ból głowy, szumy uszne czy napięcia mięśniowe karku i szyi. Masaż skóry głowy stosuje się powszechnie w salonach fryzjerskich – zwykle to „głaskanie” i delikatne uciskanie skalpu podczas mycia włosów.

Dużą popularnością cieszy się też zaawansowana technika ajurwedyjska, w której uciskane są w odpowiedni sposób punkty energetyczne na skórze głowy, twarzy, szyi, barków i ramion, co ma przywracać równowagę organizmu i pomagać głęboko się zrelaksować, aby pozbyć się negatywnych emocji, stresu i złości. Do zabiegów stosuje się również oleje bogate w naturalne składniki pielęgnujące – w zależności od wyboru mogą mieć działanie przeciwłojotokowe, kojące czy regenerujące.

Inną techniką jest Shiatsu, masaż wywodzący się z Japonii, oznaczający „nacisk kciukami” – też o działaniu energetyzującym i odprężającym.

Zobacz, jak zbudowana jest i jakie funkcje pełni skóra głowy

Jak robić masaż skóry głowy?

Są niezliczone techniki masażu skóry głowy. Samodzielnie podczas codziennej pielęgnacji możesz wykorzystać najprostszą z nich – uciskanie skóry głowy opuszkami palców.

  • Zawsze zaczynaj od czoła i powoli przesuwaj się w kierunku karku, a następnie uszu kolistymi ruchami.
  • Zabieg możesz robić na suchych włosach bądź po nałożeniu np. szamponu (pod prysznicem).
  • Masaż powinien być delikatny – rób go opuszkami palców (nie odrywając ich od skóry głowy podczas wykonywania kolistych ruchów). §  Pamiętaj, aby mieć krótko obcięte paznokcie (w przeciwnym razie możesz uszkodzić mechanicznie naskórek).
  • Cały masaż powinien trwać ok. 5 minut.

Możesz też użyć specjalnego masażera bądź szczotkować włosy miękką szczotką – to też rodzaj masażu skóry głowy, który pobudza ukrwienie i pomaga oczyścić skórę z zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka.

Czy masaż zapobiega wypadaniu włosów?

Masaż skóry głowy może poprawić odżywienie mieszków włosowych i wpłynąć na jakość włosów poprzez stwarzanie lepszego środowiska dla ich wzrostu. Redukuje też objawy nadmiernego napięcia tzw. czepca ściągnistego głowy (to zwykle rezultat stresu), co powoduje, że rozluźniona skóra staje się lepiej dotleniona i ukrwiona, a to może mieć przełożenie na wzrost włosów. W metodach trychologicznych stosuje się też masaż skóry głowy dermarollerem lub specjalnym wałkiem do mikronakłuwania, który w mechaniczny sposób pobudza skórę do pracy. Jednak sam „dotyk” nie wystarczy, aby zahamować wypadanie włosów i pobudzić jej odrastanie w łysieniu, które jest złożonym procesem zależnym od wielu czynników i może przybierać różne postacie, np. najczęstszego u mężczyzn łysienia androgenowego, łysienia telogenowego (charakterystycznego dla kobiet) czy trudnego w leczeniu ze względu na podłoże autoimmunologiczne łysienia plackowatego. Najskuteczniejsze metody leczenia wypadania włosów wykorzystują substancje czynne mające zdolność oddziaływania na mieszki włosowe. Mogą być one podawane śródskórnie (w zabiegu mezoterapii) bądź zewnętrznie, bezpośrednio na skórę. Jedną z najbardziej skutecznych terapii tego typu jest aminexil – zadaniem tej substancji jest zapobieganie włóknieniu kolagenu (odpowiedzialnego za obkurczenie mieszków włosowych i wypadanie włosów) oraz mocne przytwierdzanie włosa do skóry głowy. Ampułki z amineksilem nie tylko zatrzymują proces wypadania włosów, ale też stymulują ich odrost, a nowe włosy są gęstsze i mocniejsze, a skuteczność ich działania została udowodniona badaniami. Uzupełnieniem kuracji jest stosowanie szamponu wzmacniającego Dercos. Reasumując – masaż skóry głowy można stosować wspomagająco, ale na pewno nie jako jedyną metodę terapii w leczeniu łysienia.

Poznaj najbardziej skuteczne metody hamujące wypadanie włosów

Skóra głowy jest mocno unerwiona, dlatego jej masaż jest niezwykle relaksujący i odprężający. Masowanie pobudza również ukrwienie tkanek, co może prowadzić do lepszego dotlenienia i odżywienia mieszków włosowych, a w efekcie zmniejszenia wypadania włosów. Czy może to być skuteczny sposób na łysienie?

HUB_CONTENT_DHSC_CONTENT_50_SCALP_THE_PERFECT_SPOT_FOR_MASSAGE.jpg