OK

OK Cancel

Thank you

Close

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  • favoris

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Benzyl alcohol - chemia i alkohol

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Alkohol benzylowy (z ang. benzyl alcohol) to organiczny związek chemiczny, o następującym wzorze - C6H5CH2OH. Jego regularna nazwa to fenylometanol, jednak jest ona bardzo rzadko stosowana. Związek ten należy do grupy alkoholi aromatycznych. Oznacza to, że jest on zbudowany z tzw. układu aromatycznego. Benzyl alcohol ma woń przybliżoną do jaśminu, a także róży i hiacyntu, ponieważ występuje on w postaci estrów w olejkach eterycznych właśnie tych kwiatów (roślin).

Alkohol benzylowy w kosmetykach - zastosowanie i właściwości

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

"Benzyl alcohol jest bardzo często wykorzystywany podczas produkcji różnego rodzaju produktów. Zazwyczaj bazuje się na jego zapachowych właściwościach i stosuje w ramach kompozycji zapachowych. Dodatkowo, benzyl alcohol w kosmetykach pełni następujące funkcje:

* substancji konserwującej - uniemożliwia rozwój mikroorganizmów w produkcie, co może nastąpić podczas jego codziennego stosowania, np. nabierając krem palcem prosto z pojemnika;
* regulatora lepkości i rozrzedzenia - wpływa na odpowiednią konsystencję danego produktu, która zależy od jego przeznaczenia (tłuste kremy są zazwyczaj gęste, a szampony do włosów mają rzadszą formułę);
* rozpuszczalnika dla innych substancji hydrofilowych (cząsteczki ze skłonnością do łączenia się z wodą), obecnych w danym kosmetyku.
"

W jakich produktach można znaleźć alkohol benzylowy?

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Alkohol benzylowy można znaleźć przede wszystkim w kosmetykach zapachowych, czyli w różnego rodzaju masłach do ciała, balsamach, mleczkach czy kremach do rąk. Bardzo często składnik ten jest obecny także w lekkich lub tłustych kremach do twarzy, które posiadają przyjemną woń. Produkt nie musi mieć zapachu jaśminu, róży czy hiacyntu, aby znajdował się w nim alkohol benzylowy. Czasem, pod wpływem innych substancji zapachowych, woń tego alkoholu nie jest tak wyraźnie wyczuwalna. Wówczas, benzyl alcohol może pełnić inną funkcję, a mianowicie stanowić składnik regulujący konsystencję produktu. Oczywiście jest wiele innych substancji o takim przeznaczeniu, które również mogą być wykorzystywane. Należy zatem pamiętać, że alcohol benzyl nie jest jedyną substancją o takich właściwościach.
Benzyl alcohol można także znaleźć w podstawowych kosmetykach do codziennej pielęgnacji - szamponach, kremach do stóp czy innych kosmetykach, których aplikacja wymaga bezpośredniej aplikacji. Wówczas alkohol ten sprawia, że w danym kosmetyku nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy.

Co istotne benzyl alcohol NIE powinien się znaleźć w kosmetykach dla alergików, produktach hipoalergicznych oraz przeznaczonych dla skóry problematycznej. Zwłaszcza w kontekście swoich zapachowych funkcji. Wynika to stąd, że tego rodzaju kosmetyki, nie powinny zawierać żadnych substancji zapachowych. Oczywiście alkohol benzylowy może być wykorzystywany na podstawie innych (niż zapachowe) właściwości, np. do zahamowania rozwoju bakterii. Obecność tej substancji musi być uwzględniona w składzie kosmetyku (INCI), jeśli jej stężenie przekracza 0.001% (w produkcie niespłukiwanym) oraz 0.01% (w produkcie, który się spłukuje). 

Alkohol benzylowy - szkodliwość

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Jeśli alkohol benzylowy jest stosowany według zaleceń prawnych, nie można mówić o jego szkodliwym wpływie na skórę czy też organizm. Te zalecenia prawne dotyczą przede wszystkim odpowiedniego stężenia alkoholu, którego nie można przekroczyć. Stężenie to wynosi do 1% w gotowym produkcie.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Pielęgnacja ciała

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

go to top