OK

OK Cancel

Thank you

Close

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

 • favoris

Benzyl alcohol, czyli alkohol benzylowy, to składnik wielu kosmetyków, także naturalnych, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest i jakie ma zastosowanie w produktach do codziennej pielęgnacji.

Benzyl alcohol nadaje kosmetykom zapach hiacyntu bądź jaśminu

Benzyl alcohol – chemia i alkohol

Alkohol benzylowy (z ang. benzyl alcohol, pod taką nazwą zwykle występuje na opakowaniach) to organiczny związek chemiczny, o następującym wzorze: C6H5CH2OH. Jego regularna nazwa to fenylometanol, jednak jest ona bardzo rzadko stosowana. Związek ten należy do grupy alkoholi aromatycznych. Oznacza to, że jest on zbudowany z tzw. układu aromatycznego. Benzyl alcohol jest bezbarwną cieczą, słabo rozpuszczalną w wodzie. Ma woń przybliżoną do jaśminu, róży i hiacyntu – w postaci estrów występuje naturalnie w olejkach eterycznych właśnie tych kwiatów.

Alkohol benzylowy w kosmetykach – zastosowanie i właściwości

Benzyl alcohol jest bardzo często wykorzystywany podczas produkcji różnego rodzaju produktów pielęgnacyjnych, także naturalnych – został uznany przez organizacje je certyfikujące za bezpieczny. Stosuje się go przede wszystkim w następujących funkcjach:

 • substancja zapachowa – ze względu na właściwości aromatyczne,
 • substancja konserwująca – uniemożliwia rozwój drobnoustrojów w produkcie, co może nastąpić podczas jego codziennego stosowania, np. gdy nabierasz krem palcem prosto z pojemnika; przedłuża trwałość produktu,
 • regulator lepkości i rozrzedzenia – wpływa na odpowiednią konsystencję danego produktu, która zależy od jego przeznaczenia,
 • rozpuszczalnik dla innych substancji hydrofilowych (cząsteczek ze skłonnością do łączenia się z wodą), obecnych w danym kosmetyku.

W jakich produktach można znaleźć alkohol benzylowy?

Alkohol benzylowy można znaleźć przede wszystkim w kosmetykach zapachowych, czyli w różnego rodzaju masłach do ciała, balsamach, mleczkach czy kremach do rąk. Bardzo często składnik ten jest obecny także w lekkich lub tłustych kremach do twarzy, które mają przyjemną woń. Produkt nie musi mieć zapachu jaśminu, róży czy hiacyntu, aby znajdował się w nim alkohol benzylowy. Czasem, pod wpływem innych substancji zapachowych, aromat tego alkoholu nie jest tak wyraźnie wyczuwalny. Wówczas benzyl alcohol może pełnić inną funkcję, np. stanowić składnik regulujący konsystencję produktu. Oczywiście jest wiele innych substancji o takim przeznaczeniu – alcohol benzyl nie jest jedyną substancją o takich właściwościach. Benzyl alcohol można także znaleźć w podstawowych kosmetykach do codziennej pielęgnacji – szamponach, kremach do stóp, żelach do mycia twarzy czy innych kosmetykach, których aplikacja wymaga kontaktu ze skórą dłoni (nabieranych i aplikowanych palcami). Wówczas alkohol ten sprawia, że w danym kosmetyku nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy.

Co istotne, benzyl alcohol NIE powinien się znaleźć w kosmetykach dla alergików, produktach hipoalergicznych oraz przeznaczonych dla skóry problematycznej. Wynika to z tego, że tego rodzaju kosmetyki nie powinny zawierać żadnych substancji zapachowych. Oczywiście alkohol benzylowy może być wykorzystywany w innych celach niż aromatyzowanie produktu, np. do zahamowania rozwoju bakterii. Obecność tej substancji musi być uwzględniona w składzie kosmetyku (INCI), jeśli jej stężenie przekracza 0.001% (w produkcie niespłukiwanym) oraz 0.01% (w produkcie, który się spłukuje).

Alkohol benzylowy – szkodliwość

Jeśli alkohol benzylowy jest stosowany w odpowiednim stężeniu według zaleceń prawnych, nie można mówić o jego szkodliwym wpływie na skórę czy też organizm. W Unii Europejskiej maksymalne stężeniu alkoholu benzylowego w gotowych kosmetykach wynosi 1%. Alkohol benzylowy znajduje się na liście potencjalnych alergenów.

Rekomendowane produkty

 • Bogaty krem nawilżający

  AQUALIA THERMAL

  Bogaty krem nawilżający

  Krem na dzień

  Nawilża suchą skórę przez 48 godzin. W 97% formuła pochodzenia naturalnego z kwasem hialuronowym.

 • Odświeżający żel do mycia twarzy, Vichy, Pureté Thermale
 • Krem-maska na noc. Dotlenienie i regeneracja
 • Najczęściej czytane

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Pielęgnacja ciała

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Pielęgnacja ciała

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  go to top