Co stosować na wypadanie włosów?
- Podziel się
- Podziel się
- favoris
Moje Vichy
Posiadasz już swoje kontro Vichy?
W celu zalogowania się do konta wypelnij poniższe pola:
Jeśli nie posiadasz konta:
Wypadanie włosów – co stosować?
Jest wiele przyczyn utraty włosów i wiele sposobów, jak sobie radzić z tym problemem. Najlepsze efekty przynosi jednak połączenie kilku działań, a w niektórych przypadkach konieczne też jest wdrożenie terapii zaleconej przez dermatologa. Co na wypadanie włosów sprawdza się najlepiej?
- Utrata włosów zależy od wielu czynników. Jej skuteczna terapia wymaga więc kompleksowego i wszechstronnego podejścia.
- Podstawą są domowe kuracje na wypadanie włosów, na bazie aktywnych składników hamujących łysienie i pobudzających mieszki włosowe, takich jak Aminexil.
- Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja i nienarażanie włosów na „agresywną” stylizację i zabiegi fryzjerskie, które mogą je dodatkowo osłabiać.
- Dużą rolę odgrywa też zbilansowana dieta, dostarczająca składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosa.
Odpowiednia pielęgnacja
Jest niezwykle ważna, niezależnie od tego, czy włosy wypadają, czy nie. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków, zabiegi stylizacyjne z użyciem wysokiej temperatury (modelowanie na szczotkę, prostowanie, kręcenie) oraz częste farbowanie (zwłaszcza rozjaśnianie włosów) mogą przyczyniać się do uszkodzenia włosów, co prędzej czy później będzie skutkować ich osłabieniem i zwiększoną tendencją do wypadania. Włosom szkodzi też ich ciasne upinanie i związywanie (w kucyki, koki, warkocze) oraz noszenie doczepek – jeśli robisz to często i długo, może dojść do uszkodzenia mieszków włosowych. W efekcie włosy rosną cieńsze i krótsze (szybciej wypadają), z czasem może dojść do widocznego ich przerzedzenia, a skóra staje się zaczerwieniona i podrażniona. Mówimy wtedy o tzw. łysieniu trakcyjnym (z pociągania). Dlatego staraj się na co dzień łagodnie traktować swoje włosy, do pielęgnacji stosuj łagodne i odpowiednio dobrane do potrzeb włosów szampony, odżywki i maski regenerujące. W przypadku widocznego osłabienia i zwiększonej łamliwości włosów, sięgnij szampon na wypadające włosy, który stanowi doskonałe uzupełnienie kuracji leczniczej.
Kuracje lecznicze
To preparaty z wyższym stężeniem składników hamujących wypadanie włosów i stymulujących ich odrastanie. Mogą mieć formę ampułek , lotionów, sprayu, wcierek i innych. Stosowane są miejscowo na skórę głowy – taka terapia powinna trwać przynajmniej 4-6 tygodni. Za najbardziej skuteczne substancje aktywne o takim działaniu uznawane są minoksydyl (w stężeniu 2 bądź 5%) oraz Aminexil – który powoduje lepsze przytwierdzenie włosa do korzenia i silne odżywienie mieszka włosowego, bez skutków ubocznych charakterystycznych dla minoksydylu (takich jak nadmierne owłosienie na twarzy, alergie i podrażnienia kontaktowe). Kuracje miejscowe mają jednak to do siebie, że działają wtedy, kiedy są stosowane – dlatego dla podtrzymania efektów warto potem stosować je „przypominająco” (np. raz na 6-12 miesięcy), a do codziennej pielęgnacji włączyć szampon na wypadanie włosów. Są szczególnie pomocne w przypadkach łysienia androgenowego oraz łysienia telogenowego u kobiet (np. po ciąży), a także pod wpływem stresu.
Skuteczność kuracji z użyciem ampułek Dercos Aminexil Clinical 5 u mężczyzn i kobiet potwierdzają badania:
- 88% młodych mam potwierdziło zmniejszenie wypadania włosów po ciąży i 9 na 10 mam poleciłoby te ampułki innym młodym mamom1,
- 87% mężczyzn deklaruje satysfakcję po użyciu ampułek, a 9 na 10 poleciłoby je mężczyznom cierpiącym na wypadanie włosów w stresującym okresie życia.2
Terapia doustna
W niektórych przypadkach uzasadnione może być włączenie do terapii leków doustnych, przede wszystkim takich jak:
leki antyandrogenowe – takie jak finasteryd (stosowany w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn) czy octan cyproteronu (łysienie androgenowe u kobiet),
kortykosteroidy,
estrogeny – szczególnie polecane w okresie menopauzy, kiedy utrata włosów jest następstwem obniżenia poziomu estrogenów w organizmie, poprawę może też przynieść wdrożenie hormonalnej terapii zastępczej.
Terapia powinna być zalecona przez lekarza i przeprowadzona pod jego kontrolą.
Odpowiednia dieta i suplementacja
Bardzo często osłabienie i wypadanie włosów jest spowodowane niedoborem składników witamin i minerałów, głównie witamin z grupy B, żelaza, cynku, miedzi, krzemu, a także witaminy D. Najczęściej jest następstwem niskokalorycznych i monoskładnikowych diet odchudzających. Aby mieć mocne włosy (a przy okazji paznokcie), należy dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w: jajka, nabiał, białko (ryby, mięso), pełnoziarniste zboża, ciemnozielone warzywa, czerwone i czarne owoce (bogactwo witaminy C), orzechy i nasiona, oleje i oliwy, dobrej jakości kakao (źródło magnezu).
Suplementy na piękne włosy
Okresowo można też wspomóc się suplementacją – tutaj szczególnie polecane są preparaty z biotyną, krzemem, cynkiem, witaminami i zdrowymi kwasami tłuszczowymi. Nie kupuj ich jednak w ciemno – warto sprawdzić, czy były przebadane pod kątem wchłanialności i skuteczności. To ważne, bo wiele suplementów dostępnych na rynku po prostu „przeleci” przez twój żołądek, nie dostarczając ci żadnych składników odżywczych. Nawet najlepsze suplementy trzeba stosować minimum przez 3 miesiące, aby zobaczyć efekty ich działania. Najlepiej połączyć je z całościową kuracją i stosowaniem np. ampułek na wypadanie włosów dla jeszcze lepszych efektów.
Psychoterapia
Psychologiczny aspekt jest niezwykle ważny w problemie łysienia. Z jednej strony stres jest jednym z głównych czynników powodujących wypadanie włosów (zwłaszcza silne, traumatyczne przeżycia bądź przewlekłe narażenie na negatywne emocje), z drugiej – powoduje obniżenie nastroju i poczucia atrakcyjności, stany depresyjne, niechęć do kontaktów towarzyskich i społecznych. To z kolei wywołuje stres i nasila wypadanie włosów. Dlatego w wielu przypadkach pomoc psychologa i nauka radzenia sobie ze stresem jest bardzo ważna w leczeniu łysienia.
Zabiegi profesjonalne
W gabinetach trychologicznych, dermatologicznych i medycyny estetycznych jest dostępnych wiele zabiegów, które mają na celu zahamowanie wypadania włosów i pobudzenie odrostu włosów – w różnych typach łysienia. To przede wszystkim:
- mezoterapia igłowa – iniekcyjne podawanie substancji leczniczych w skórę, które pobudzają mieszki włosowe do produkcji włosów, np. peptydów; mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – silnie regeneruje mieszki włosowe, dostarcza czynników wzrostu odpowiedzialnych za wzrost włosa;
- terapia światłem LED – wywiera korzystny wpływ na metabolizm komórkowy, poprawia mikrokrążenie, działa przeciwzapalnie;
- karboksyterapia – terapia dwutlenkiem węgla, poprawia mikrokrążenie, zwiększa dopływ krwi, tlenu i składników odżywczych w okolicę mieszka włosowego;
- zabiegi trychologiczne (kosmetyczne) – oparte na peelingach, drenażu, elektrostymulacji, mezoterapii bezigłowej czy specjalnych wcierkach i maskach;
- przeszczep włosów – w nowoczesnej metodzie FUE możliwy jest przeszczep pojedynczych zespołów mieszków włosowych z potylicy na obszary objęte łysieniem, dzięki czemu zabieg jest dużo mniej inwazyjny niż klasyczna transplantacja włosów metodą paskową (pobranie paska włosów z tyłu głowy). To zabieg polecany szczególnie w łysieniu androgenowym – w takim stopniu zaawansowania, gdy inne metody okazują się już być nieskuteczne.
1 Call back – 95 kobiet codziennie stosowało Aminexil Clinical 5 przez 6 tygodni, Włochy
2 Call back – 99 mężczyzn codziennie stosowało Aminexil Clinical 5 przez 6 tygodni, Włochy