OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym są micele?

Płyn micelarny to w ostatnich latach jeden z popularniejszych kosmetyków stosowanych przez kobiety do oczyszczania twarzy. Czym są zawarte w nich micele, którym zawdzięcza swoją skuteczność? Wyjaśniamy!

  • Micele to mikroskopijne cząsteczki zbudowane z części hydrofilowej i hydrofobowej. Dzięki temu mają doskonałe właściwości oczyszczające.
  • Usuwają ze skóry zanieczyszczenia, sebum, pot, resztki kosmetyków czy makijaż wodoodporny. Działają na zasadzie magnesu, nie wymagają więc mocnego pocierania skóry.
  • Są składnikiem przede wszystkim płynów micelarnych, ale znajdziesz je też w innych kosmetykach oczyszczających, np. szamponach czy mleczkach.
  • Ze względu na delikatne działanie są szczególnie polecane do skóry wrażliwej.

Płyny micelarne skutecznie zmywają nawet wodoodporny makijaż

Micele – co to jest?

Micele  to mikroskopijne kuliste struktury złożone ze związków amfifilowych, charakteryzujących się tym, że zbudowane są z dwóch zasadniczych części – hydrofilowej oraz hydrofobowej (zwanej także lipofilową).

  • Hydrofilowość, czyli wodolubność, to skłonność cząstek do łączenia się z wodą. Ta część miceli przyciąga wodę, a odpycha tłuszcze.
  • Hydrofobowość (lipofilowość) oznacza natomiast, że ta część miceli (estry kwasów tłuszczowych) odpycha od siebie cząsteczki wody i przyciąga tłuszcze oraz zanieczyszczenia.

Działanie miceli można więc porównać do działania magnesu, który w tym przypadku przyciąga i pochłania nadmiar tłuszczu (sebum lub wodoodporne cząsteczki tuszu do rzęs), a zarazem pozwala na rozpuszczenie w roztworze wodnym pozostałych zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest też to, że płyn micelarny (a więc roztwór wodny z micelami) nie narusza warstwy hydro-lipidowej naskórka, której szczelność jest niezbędna dla utrzymywania prawidłowego poziomu nawilżenia skóry oraz jej ochrony przez podrażnieniem i uszkodzeniami wywoływanymi przez czynniki środowiskowe.

Micele w płynie micelarnym

Wyjątkowe właściwości miceli w połączeniu z odpowiednio dobranymi substancjami aktywnymi sprawiają, że płyn micelarny jest niezwykle skutecznym produktem do oczyszczania skóry. Micele dogłębnie i szybko oczyszczają skórę z makijażu (nawet wodoodpornego), sebum, zanieczyszczeń, silikonu czy kurzu. Nie podrażniają skóry, nie zostawiają na niej tłustej warstwy. Najczęściej płyn micelarny łączy właściwości trzech preparatów do pielęgnacji twarzy: oczyszczającego, tonizującego i pielęgnacyjnego. Struktura cząsteczek micelarnych umożliwia dostarczanie do skóry innych składników aktywnych, takich jak witaminy, kwas hialuronowy czy odżywcze ekstrakty z roślin.

Micele w kosmetykach

Micele – ze względu na swoje niezwykłe właściwości oczyszczające i jednocześnie tonizujące – są wykorzystywane w różnych formułach kosmetyków do twarzy i ciała:

  • Micelarne płyn, woda, tonik, mleczko, żel do twarzy – dzięki różnym formułom produkty do oczyszczania skóry twarzy można idealnie dostosować do potrzeb skóry i preferencji. W drogeriach i aptekach znajdziesz micelarne kosmetyki do demakijażu przeznaczone dla każdego typu skóry, w tym suchej, mieszanej, tłustej czy normalnej, wzbogacone o dodatkowe składniki pielęgnacyjne (np. płyn micelarny do skóry tłustej ma działanie matujące, do skóry suchej – nawilżające, a do wrażliwej – łagodzące). Micele są też chętnie wykorzystywane w produktach do demakijażu oczu, ponieważ pozwalają skutecznie i szybko pozbyć się nawet wodoodpornego tuszu, eyelinera czy cieni. Najbardziej popularne są płyny micelarne – najłatwiej je stosować, działają jednocześnie jako tonik – kosmetyk bardzo ważny, choć trochę niedoceniany w codziennej pielęgnacji. Są szczególnie polecane w pielęgnacji skóry wrażliwej, alergicznej i atopowej.
  • Szampon micelarny – micele znajdują też zastosowanie w produktach do oczyszczania skóry głowy, skutecznie usuwając zanieczyszczenia, nadmiar sebum i resztki kosmetyków, nawet tych o lepkiej, przylegającej do skóry i włosów formule (jak środki stylizacyjne typu żele, lakiery, gumy). Jednocześnie szampony micelarne są łagodne nawet dla wrażliwej skóry głowy.
  • Żel micelarny pod prysznic – żel do mycia ciała z micelami pozwala szybko pozbyć się potu, zanieczyszczeń, resztek tłustych kremów do opalania, plażowego piasku, chloru czy kosmetyków koloryzujących, np. bronzera do ciała.

Płyn micelarny – jak stosować?

Prawdziwy sekret działania miceli w płynie do demakijażu polega na tym, że cząsteczki te są w stanie samodzielnie przyciągać zanieczyszczenia bez potrzeby intensywnego pocierania twarzy wacikiem. To szczególnie ważne w przypadku tych osób, które mają skłonności do podrażnień skóry, zapobiega też rozciąganiu skóry (np. powiek) w trakcie wykonywania demakijażu. Wyjątkowe właściwości miceli sprawiają, że wacik z nasączonym płynem wystarczy delikatnie przycisnąć do skóry, by usunąć resztki makijażu, nadmiar sebum czy inne rodzaje zanieczyszczeń. Gdy oczyszczasz skórę powiek, przyłóż wacik do oka i chwilę poczekaj, następnie delikatnie zetrzyj makijaż ruchami z góry na dół. Płyn micelarny może być stosowany samodzielnie bądź jako uzupełnienie np. pianki czy żelu do mycia (w wieloetapowym oczyszczaniu skóry). Możesz wtedy użyć płynu przed umyciem twarzy na mokro (aby usunąć makijaż), a potem doczyścić nim pozostałości zanieczyszczeń. Dzięki temu masz pewność, że skóra jest idealnie czysta, stonizowana i gotowa na przyjęcie kremu.

Zespół Vichy

go to top