OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym są micele?

Płyn micelarny to w ostatnich latach jeden z popularniejszych kosmetyków stosowanych przez kobiety do oczyszczania twarzy. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, czemu zawdzięczamy skuteczność działania płynu micelarnego oraz innych produktów tego typu? To wszystko dzięki mikroskopijnym kuleczkom, zwanym micelami. Podpowiadamy, jak działają micele i dlaczego warto stosować kosmetyki, w których się one znajdują!

Micele - magiczne kuleczki w płynie micelarnym

Czym są micele?

Płyn micelarny jest roztworem wodnym zawierającym mikroskopijne kuleczki, czyli tzw. micele. Micele tworzą związki chemiczne o wyjątkowych właściwościach amfifilowych - oznacza to, że zewnętrzne cząsteczki miceli posiadają własności hydrofilowe (przyciągnie wody i odpychanie tłuszczu), zaś ich wewnętrzną część tworzą cząsteczki hydrofobowe - estry kwasów tłuszczowych, które skutecznie odpychają wodę, a jednocześnie wiążą się z tłuszczami. Działanie miceli można porównać do działania magnesu, który w tym przypadku przyciąga i pochłania nadmiar tłuszczu (sebum lub wodoodporne cząsteczki tuszu do rzęs), a zarazem pozwala na rozpuszczenie w roztworze wodnym pozostałych zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest też to, że płyn micelarny do demakijażu nie narusza warstwy hydrolipidowej naskórka, w związku z czym mogą go stosować osoby, które mają do czynienia ze skórą wrażliwą.

Micele i substancje aktywne w płynie micelarnym

Czym są micele?

Wyjątkowe właściwości miceli w połączeniu z odpowiednio dobranymi substancjami aktywnymi sprawiają, że płyn micelarny jest idealnym środkiem do wieczornego demakijażu czy porannego odświeżenia skóry. W składzie kosmetyków micelarnych możemy znaleźć również wiele cennych dla skóry składników aktywnych np. kwas hialuronowy o właściwościach intensywnie nawilżających, alantoina lub d-pantenol o działaniu łagodzącym i kojącym, regenerująca i wzmacniająca skórę prowitamina B5 czy odżywcze ekstrakty z roślin. Taki skład płynu micelarnego pozwala nie tylko na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni twarzy, ale też jej kompleksową pielęgnację.

Woda, tonik, a może żel micelarny?

Czym są micele?


Pochłaniające tłuszcz micele możemy znaleźć nie tylko w typowym płynie micelarnym, ale też żelu, toniku czy wodzie micelarnej. Dzięki temu micelarne produkty do oczyszczania skóry można idealnie dostosować do swoich codziennych potrzeb. W drogeriach i aptekach możemy znaleźć płyny micelarne przeznaczone dla każdego typu skóry - w tym suchej, mieszanej, tłustej czy normalnej. Ze względu na skład pozbawiony barwników zapachowych i konserwantów jest to również kosmetyk bezpieczny dla osób, które na co dzień zmagają się z różnymi problemami natury dermatologicznej np. skórą alergiczną, trądzikową, czy podrażnioną. Doskonałym przykładem takiego produktu jest płyn micelarny Vichy Pureté Thermale, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry, a zarazem łagodnie pielęgnuje delikatną skórę wrażliwą.

Micele - oczyszczanie skóry bez intensywnego pocierania!

Czym są micele?

Prawdziwy sekret działania miceli w płynie do demakijażu polega na tym, że cząsteczki te są w stanie samodzielnie przyciągać zanieczyszczenia bez potrzeby intensywnego pocierania twarzy wacikiem. To szczególnie ważne w przypadku tych osób, które mają skłonności do podrażniania skóry podczas demakijażu. Wyjątkowe właściwości miceli sprawiają, że wacik z nasączonym płynem wystarczy delikatnie przycisnąć do skóry, by usunąć resztki makijażu, nadmiar sebum czy inne rodzaje zanieczyszczeń.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top