OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kwas hialuronowy - właściwości i zastosowanie

Kwas hialuronowy to jeden z najczęściej stosowanych składników w kosmetologii. Ze względu na niezwykłe właściwości wiązania wody, ma przede wszystkim silne działanie nawilżające. Jakie jeszcze korzyści przynosi skórze?

 • Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry, odpowiedzialnym za jej odpowiednie nawilżenie.
 • Chłonie skórę niczym gąbka – tę właściwość wykorzystuje się w kosmetykach o działaniu nawilżającym.
 • Szybko przynosi skórze ukojenie, odświeżenie, ulgę np. po ekspozycji słonecznej.
 • Polecany jest szczególnie w pielęgnacji skóry suchej i przesuszonej.

Kwas hialuronowy – charakterystyka

Kwas hialuronowy (HA – Hyaluronic Acid) to związek chemiczny, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie, przede wszystkim w skórze, w mazi stawowej (chroniąc przed urazami mechanicznymi i pomagając w dystrybucji składników odżywczych do chrząstki), a także w ścianach naczyń krwionośnych i w ciele szklistym oka (dlatego bywa dodawany do płynów do soczewek kontaktowych). Należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG) i jest składnikiem macierzy międzykomórkowej (przestrzeni wypełniającej komórki skóry, w której znajdują się też białka młodości – włókna kolagenowe i elastynowe), decydując o tym, że skóra jest jędrna, gęsta, gładka i sprężysta. Fizjologicznie kwas hialuronowy jest obecny w skórze w postaci soli sodowej (hialuronian sodu). Niestety, wraz z wiekiem, od ok. 25. roku życia, jego ilość stopniowo maleje, co powoduje, że skóra staje się bardziej wiotka, sucha, wrażliwa na czynniki zewnętrzne, pojawiają się na niej zmarszczki. Ok. 80. roku życia ulega niemal całkowitemu zanikowi.

Skóra w każdym wieku potrzebuje nawilżania

Kwas hialuronowy – właściwości

Przede wszystkim HA ma niezwykłe właściwości higroskopijne. W środowisku wodnym jego cząsteczki mogą zwiększać swoją objętość 1000-krotnie, a jedna cząsteczka HA jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody (1 g HA zatrzymuje ok. 6 litrów wody).1 Można więc powiedzieć, że działa jak gąbka – wiążąc wilgoć w skórze właściwej. Te właściwości spowodowały, że stał się cennym składnikiem kosmetyków nawilżających, ochronnych i przeciwstarzeniowych zarówno do pielęgnacji twarzy (kremy, maseczki, toniki), jak i ciała (balsamy, żele do mycia). To też podstawowy składnik popularnych preparatów stosowanych w medycynie estetycznej – może mieć formę nieusieciowaną (koktajle do mezoterapii) bądź różne stopnie usieciowania (wtedy staje się wypełniaczem – pozwala odbudować ubytki tkankowe i objętość, wygładzić bruzdy nosowo-wargowe, wymodelować usta itp.). Kwas hialuronowy stosowany w kosmetologii i medycynie estetycznej pozyskiwany jest w drodze biofermentacji – oczyszczony i wysuszony ma formę proszku, który po dodaniu do wody tworzy przezroczysty żel.

S.O.S dla suchej skóry

Kosmetyk z kwasem hialuronowym to prawdziwy ratunek dla suchej, spierzchniętej skóry. Jeśli nie masz pod ręką maseczki bądź serum z jego dodatkiem, nałóż wieczorem grubą warstwę kremu z HA i odczekaj 15 minut. Po tym czasie wklep w skórę lub zdejmij chusteczką nadmiar kremu, który się nie wchłonął. Natychmiast odczujesz różnicę!

Kwas hialuronowy w kosmetologii

W kosmetykach stosowany jest kwas hialuronowy i jego pochodne w postaci hialuronianu sodu i hialuronianu potasu. Składnik ten pozyskiwany jest metodami biotechnologicznymi przy wykorzystaniu szczepu paciorkowców Streptococcus. Jest bardzo bezpieczny – nie alergizuje i nie podrażnia skóry, może być stosowany przez cały rok, ponieważ nie ma działania światłouczulającego. Może mieć różną masę cząsteczkową – HA o niskiej masie cząsteczkowej charakteryzuje się lepszą przenikalnością do głębszych warstw naskórka, natomiast o wyższej – tworzy na skórze hydrofilm chroniący przed przeznaskórkową utratą wody (TEWL) oraz niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Często w kosmetykach łączy się kwasy hialuronowe o różnej masie cząsteczkowej dla kompleksowej pielęgnacji i ochrony skóry. W kosmetykach HA występuje w trzech formach strukturalnych:

 • wielkocząsteczkowa – utrzymuje się na skórze, tworząc cienką błonę chroniącą przed odparowaniem wody,
 • średniocząsteczkowa – silnie nawilża warstwę rogową, dając natychmiastowy, ale krótkotrwały efekt wygładzenia i ujędrnienia,
 • krótkocząsteczkowa – wnika w głębsze warstwy skóry, dając jej silne i długotrwałe nawilżenie.

Czasami w formułach kosmetyków kwas hialuronowy zamyka się w liposomach, co ułatwia jego wnikanie w głąb naskórka.

Kwas hialuronowy – dla kogo?

Kwas hialuronowy działa niezwykle łagodnie, dlatego może być bezpiecznie stosowany nawet do wrażliwej, skłonnej do zaczerwienienia skóry. Świetnie sprawdza się w formie serum bądź maski, jest idealny do pielęgnacji wrażliwej okolicy oczu – szybko przynosi nawilżenie, ukojenie i odświeżenie. Kosmetyki z kwasem hialuronowym szczególnie są polecane:

 • jako profilaktyka przeciwstarzeniowa – osobom w każdym wieku, także młodym,
 • do skóry suchej, przesuszonej, odwodnionej,
 • do skóry narażonej na działanie słońca i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych, które naruszają barierę hydrolipidową skóry,
 • kobietom w okresie menopauzy – wtedy bowiem następuje nagły spadek wilgoci w skórze,
 • osobom pracującym w klimatyzowanych bądź ogrzewanych pomieszczeniach,
 • po długim locie samolotem (np. świetnie sprawdzą się maseczki z kwasem hialuronowym),
 • w pielęgnacji okolicy oczu – także dla osób młodych (np. pracujących wiele godzin przed komputerem).

Dowiedz się więcej o wpływie menopauzy na skórę

Kwas hialuronowy – efekty

Efekt nawilżenia jest odczuwany praktycznie natychmiastowo po zastosowaniu kosmetyku z kwasem hialuronowym, zwłaszcza w formie serum bądź maseczki. Skóra jest ukojona, uspokojona, świeża, nawodniona, wypełniona. Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających z tym składnikiem przyczynia się do:

 • wygładzenia struktury skóry,
 • redukcji drobnych zmarszczek,
 • zwiększenia właściwości ochronnych skóry – i zmniejszenia tendencji do podrażnień,
 • poprawy napięcia i elastyczności skóry,
 • nadania twarzy wypoczętego wyglądu,
 • przywrócenia skórze blasku,
 • ogólnej poprawy kondycji skóry,
 • redukcji cieni pod oczami.

Dowiedz się więcej o tym, jak nawilżyć suchą skórę

Jak wybrać i stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?

 • Krem na dzień z HA – polecany zwłaszcza do codziennej pielęgnacji skóry suchej, przesuszonej i odwodnionej bądź narażonej na działanie czynników zewnętrznych.
 • Krem pod oczy z HA – idealny dla osób młodych jako „pierwszy krem pod oczy”, a także dla dojrzałych, które wskutek zaniku naturalnego kwasu hialuronowego w tkankach odczuwają przesuszenie skóry w okolicy oka.
 • Krem na noc z HA – działa jak prawdziwy „kompres” otulający przesuszoną skórę uczuciem nawodnienia.
 • Serum z HA / Booster z HA – kosmetyk S.O.S niezbędny wtedy, gdy skóra potrzebuje natychmiastowego nawilżenia np. po ekspozycji słonecznej.
 • Maseczka z HA – warto włączyć ją do codziennej pielęgnacji, doskonale wspomaga utrzymanie odpowiedniego nawodnienia w skórze. Można stosować ją raz w tygodniu bądź częściej.

1 Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Anna Olejnik, Joanna Gościańska, Izabela Nowak – Wydział Chemii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań, Chemik 2012, 66, 2, 129-135

go to top