OK

OK Cancel

Thank you

Close

DMDM Hydantoin w kosmetykach - jakie ma zastosowanie i właściwości?

DMDM Hydantoinę można znaleźć na liście składników w większości kosmetykach. Czy wiesz za co odpowiada ta substancja, jakie ma zastosowanie i właściwości? Sprawdź, czy stosowanie kosmetyków z DMDM Hydantoiną jest bezpieczne!

DMDM Hydantoin - konserwant w kosmetykach

DMDM Hydantoin w kosmetykach - jakie ma zastosowanie i właściwości?

Chemicza nazwa tego składnika to 1,3-bis(hydroksymetylo)-5,5-dimetyloimidazolidyno-2,4-dion, a wzór C7H12N2O4, jednak jest ona znana zazwyczaj pod następującą postacią - DMDM Hydantoin. To nic innego, jak jeden z najpowszechniejszych konserwantów kosmetycznych. Co ciekawe należy on do grupy konserwantów, w której znajduje się formaldehyd. Wynika to stąd, że DMDM Hydantoina jest pochodną formaldehydu, a dokładniej ujmując, stanowi preparat, wydzielający aldehyd mrówkowy. 

Warto zaznaczyć, że DMDM Hydantoin jest składnikiem stabilnym w temperaturze nie przekraczającej 80 stopni C. oraz w środowisku, którego pH mieści się w granicach 3-9. Powyżej tej temperatury oraz w innym niż wspomniane pH, składnik ten zwiększa swój szkodliwy wpływ i działanie, ponieważ wydziela większą ilość formaldehydu (substancja ta jest bezpieczna tylko w umiarkowanych ilościach).

DMDM Hydantoin w składzie kosmetyków - właściwości i zastosowanie

DMDM Hydantoina znajduje się w składzie kosmetyków pełni funkcję konserwantu. Co to jednak oznacza i na jakie właściwości oraz zastosowanie tej substancji wskazuje?

Otóż DMDM Hydantoina pełni funkcję składnika konserwującego dany kosmetyk. Uniemożliwia rozwój oraz przetrwanie szkodliwych mikroorganizmów i różnego rodzaju bakterii, które mogą się namnożyć z powodu zwykłego stosowania danego produktu. Wystarczy, że kosmetyk nie jest wyposażony np. w pompkę sprzyjającą higienicznemu pobieraniu preparatu i musimy go nabierać palcami prosto z opakowania. Wówczas w łatwy sposób można przenieść mikroorganizmy ze środowiska zewnętrznego do środka kosmetyku. DMDM Hydantoina skutecznie przeciwdziała takim następstwom, co nazywa się ochroną przed nadkażeniem bakteryjnym.

Dodatkowo, DMDM Hydantoina odpowiada za higieniczność kosmetyku podczas jego przechowywania. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet higieniczne stosowanie produktu nie jest całkowitym zabezpieczeniem przed rozwojem w nim szkodliwych mikroorganizmów. W środowisku zewnętrznym jest tak dużo różnego rodzaju bakterii, że nie sposób całkowicie zapobiec ich przedostaniu się do preparatu. Za tę funkcję odpowiada również DMDM Hydantoina, dzięki której rozwój i przetrwanie mikroorganizmów jest uniemożliwione.

Czy DMDM Hydantoina jest substancją niebezpieczną?

Jeśli DMDM Hydantoina jest stosowana według zaleceń i regulacji prawnych, nie należy obawiać się jej szkodliwego wpływu. Wręcz przeciwnie, można być spokojnym, że stosowanie kosmetyku zawierającego ten składnik będzie jak najbardziej higieniczne. Wówczas DMDM Hydantoina powinna występować w stężeniu nie większym jak 0.6% w gotowym produkcie. Przekroczenie tej granicy może natomiast nieść ze sobą pewne szkodliwe konsekwencje. Spowodowane są one tym, że DMDM Hydantoina jest pochodną formaldehydu i im większe jej stężenie, tym aldehyd mrówkowy jest wydzielany w większej ilości. Wpływa to na pogorszenie stanu zdrowia oraz kondycji skóry, a także ma właściwości rakotwórcze. Jeśli DMDM Hydantoina jest stosowana w odpowiednim stężeniu, nie należy bać się o jej niebezpieczne działanie

W jakich kosmetykach jest DMDM Hydantoina?

DMDM Hydantoinę można znaleźć głównie w kosmetykach spłukiwalnych, czyli takich, których nie pozostawiamy na skórze, ale są przeznaczone do spłukiwania. To różnego rodzaju szampony i odżywki do włosów, płyny pod prysznic i mydła. Bardzo często DMDM Hydantoinę można znaleźć w lakierach i odżywkach do paznokci, wówczas jest ona umieszczona jako łagodniejsza forma aldehydu mrówkowego (formaldehydu).

Najczęściej czytane

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Pielęgnacja ciała

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

Przeczytaj artykuł

go to top