OK

OK Cancel

Thank you

Close

DMDM Hydantoin w kosmetykach - jakie ma zastosowanie i właściwości?

DMDM Hydantoinę można znaleźć na liście składników w większości kosmetykach. Czy wiesz za co odpowiada ta substancja, jakie ma zastosowanie i właściwości? Sprawdź, czy stosowanie kosmetyków z DMDM Hydantoiną jest bezpieczne!

DMDM Hydantoin - konserwant w kosmetykach

DMDM Hydantoin w kosmetykach - jakie ma zastosowanie i właściwości?

Chemicza nazwa tego składnika to 1,3-bis(hydroksymetylo)-5,5-dimetyloimidazolidyno-2,4-dion, a wzór C7H12N2O4, jednak jest ona znana zazwyczaj pod następującą postacią - DMDM Hydantoin. To nic innego, jak jeden z najpowszechniejszych konserwantów kosmetycznych. Co ciekawe należy on do grupy konserwantów, w której znajduje się formaldehyd. Wynika to stąd, że DMDM Hydantoina jest pochodną formaldehydu, a dokładniej ujmując, stanowi preparat, wydzielający aldehyd mrówkowy. 

Warto zaznaczyć, że DMDM Hydantoin jest składnikiem stabilnym w temperaturze nie przekraczającej 80 stopni C. oraz w środowisku, którego pH mieści się w granicach 3-9. Powyżej tej temperatury oraz w innym niż wspomniane pH, składnik ten zwiększa swój szkodliwy wpływ i działanie, ponieważ wydziela większą ilość formaldehydu (substancja ta jest bezpieczna tylko w umiarkowanych ilościach).

DMDM Hydantoin w składzie kosmetyków - właściwości i zastosowanie

DMDM Hydantoina znajduje się w składzie kosmetyków pełni funkcję konserwantu. Co to jednak oznacza i na jakie właściwości oraz zastosowanie tej substancji wskazuje?

Otóż DMDM Hydantoina pełni funkcję składnika konserwującego dany kosmetyk. Uniemożliwia rozwój oraz przetrwanie szkodliwych mikroorganizmów i różnego rodzaju bakterii, które mogą się namnożyć z powodu zwykłego stosowania danego produktu. Wystarczy, że kosmetyk nie jest wyposażony np. w pompkę sprzyjającą higienicznemu pobieraniu preparatu i musimy go nabierać palcami prosto z opakowania. Wówczas w łatwy sposób można przenieść mikroorganizmy ze środowiska zewnętrznego do środka kosmetyku. DMDM Hydantoina skutecznie przeciwdziała takim następstwom, co nazywa się ochroną przed nadkażeniem bakteryjnym.

Dodatkowo, DMDM Hydantoina odpowiada za higieniczność kosmetyku podczas jego przechowywania. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet higieniczne stosowanie produktu nie jest całkowitym zabezpieczeniem przed rozwojem w nim szkodliwych mikroorganizmów. W środowisku zewnętrznym jest tak dużo różnego rodzaju bakterii, że nie sposób całkowicie zapobiec ich przedostaniu się do preparatu. Za tę funkcję odpowiada również DMDM Hydantoina, dzięki której rozwój i przetrwanie mikroorganizmów jest uniemożliwione.

Czy DMDM Hydantoina jest substancją niebezpieczną?

Jeśli DMDM Hydantoina jest stosowana według zaleceń i regulacji prawnych, nie należy obawiać się jej szkodliwego wpływu. Wręcz przeciwnie, można być spokojnym, że stosowanie kosmetyku zawierającego ten składnik będzie jak najbardziej higieniczne. Wówczas DMDM Hydantoina powinna występować w stężeniu nie większym jak 0.6% w gotowym produkcie. Przekroczenie tej granicy może natomiast nieść ze sobą pewne szkodliwe konsekwencje. Spowodowane są one tym, że DMDM Hydantoina jest pochodną formaldehydu i im większe jej stężenie, tym aldehyd mrówkowy jest wydzielany w większej ilości. Wpływa to na pogorszenie stanu zdrowia oraz kondycji skóry, a także ma właściwości rakotwórcze. Jeśli DMDM Hydantoina jest stosowana w odpowiednim stężeniu, nie należy bać się o jej niebezpieczne działanie

W jakich kosmetykach jest DMDM Hydantoina?

DMDM Hydantoinę można znaleźć głównie w kosmetykach spłukiwalnych, czyli takich, których nie pozostawiamy na skórze, ale są przeznaczone do spłukiwania. To różnego rodzaju szampony i odżywki do włosów, płyny pod prysznic i mydła. Bardzo często DMDM Hydantoinę można znaleźć w lakierach i odżywkach do paznokci, wówczas jest ona umieszczona jako łagodniejsza forma aldehydu mrówkowego (formaldehydu).

Zespół Vichy

Rekomendowane produkty

ENERGY+ WZMACNIAJĄCA ODŻYWKA DO WŁOSÓW

ENERGY+ WZMACNIAJĄCA ODŻYWKA DO WŁOSÓW

Ogranicza łamanie się i wypadanie włosów.

go to top