OK

OK Cancel

Thank you

Close

Włosy

Włosy

Włosy to zrogowaciały wytwór naskórka występujący tylko u ssaków i znajdujący się na powierzchni ich skóry. Jego głównym składnikiem jest białko - keratyna. Znajdują się one na powierzchni prawie całego ciała, jednak różnią się kolorem, długością, grubością oraz głębokością osadzenia. Nie rosną jedynie na ustach, wewnętrznej skórze dłoni oraz podeszwach.

Budowa włosa wyróżnia dwie podstawowe części: łodygę oraz korzeń. Oprócz keratyny znajduje się w nim także pigment (melanina) odpowiadająca za jego barwę. Włosy wraz z gruczołami łojowymi tworzą mieszki włosowe, do których przyczepione są mięśnie przywłosowe. Główną funkcją owłosienia jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami, ponadto biorą one udział w procesie termoregulacji. Funkcję ochronną pełnią między innymi rzęsy i brwi, zapobiegając przedostaniu się do oka wody, potu oraz innych zanieczyszczeń.

poil_GP

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

poil_LP_box

Indeks dermatologiczny