OK

OK Cancel

Thank you

Close

Oczyszczanie twarzy – jak robić to prawidłowo?

Oczyszczanie twarzy krok po kroku

Oczyszczanie twarzy to podstawa pielęgnacji skóry. Jeśli zaniedbujesz ten etap, na skórze pojawiają się niedoskonałości, zaskórniki, szybciej się też starzeje. Wystarczy raz położyć się spać w makijażu, aby rano zobaczyć na skórze skutki tego zaniedbania w postaci szarego, matowego kolorytu, a nawet wyprysków. Jak prawidłowo oczyszczać twarz rano i wieczorem? Jakich kosmetyków najlepiej do tego używać?

• Dokładne oczyszczanie twarzy jest uważane za podstawę pielęgnacji skóry. Jeśli zaniedbujesz ten etap, na twarzy szybko pojawią się objawy zmęczenia, przyspieszonego starzenia i niedoskonałości.
• Twarz można oczyszczać na sucho i na mokro (z użyciem wody). Ważne, aby robić to dokładnie, systematycznie i nie podrażniać przy tym skóry.
• Pierwszym krokiem do dokładnego oczyszczania jest zmycie makijażu, ostatnim nałożenie toniku, który przywraca skórze prawidłowe pH i przygotowuje ją do przyjęcia kremu.
• Skóra tłusta i trądzikowa wymaga głębokiego oczyszczania, którego celem jest odblokowanie ujść gruczołów łojowych z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń.

W ciągu dnia na naszej twarzy osadzają się zanieczyszczenia i toksyny, które przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry i pogorszenia jej wyglądu. Zanieczyszczona skóra szybciej traci wiotkość i jędrność (to skutek uszkodzenia kolagenu), staje przesuszona i matowa, łatwiej ulega podrażnieniom. Poza tym zbierany na skórze w ciągu dnia brud, zmieszany z potem,  łojem i resztkami kosmetyków do makijażu, zatyka pory, nasilając stany zapalne skóry, przyczyniając się do pojawienia się zaskórników i wykwitów. Dlatego zdaniem dermatologów to właśnie oczyszczanie skóry jest podstawą pielęgnacji przeciwstarzeniowej – nawykiem, który ma ogromy wpływ na kondycję i młodość skóry. Azjatki od wieków stosując wieloetapowe rytuały oczyszczania skóry, dzięki czemu słyną z idealnie gładkiej, promiennej, jednolitej, świeżej i wypielęgnowanej cery. Tutaj nie ma półśrodków – nie da się „oszukać” dokładnego demakijażu i mycia twarzy np. przetarciem jej chusteczką oczyszczającą. Takie rozwiązania są pomocne awaryjnie, np. w podroży, natomiast na co dzień powinnaś podejść do tego etapu bardzo rzetelnie (a to wcale nie jest trudne) – skóra szybko się za to odwdzięczy. Czasami już drobna zmiana nawyku – np. włączenie do oczyszczania żelu stosowanego na mokro bądź dokładne mycie skóry nie tylko wieczorem, ale też rano może przynieść znaczącą poprawę skóry.

Dowiedz się więcej, w jaki sposób miejskie zanieczyszczenia wpływają na skórę:

Miejski styl życia powoduje szybsze starzenie się skóry. Najbardziej szkodliwe dla naszej skóry są pyły zawieszone PM 2.5 (ich średnica nie przekracza 2,5 mikrometra, są nawet 20-krotnie mniejsze niż średnica włosa!), które ze względu na swój mikroskopijny rozmiar z łatwością w nią wnikają, prowadząc do przesuszenia, podrażnienia, wiotkości, zmarszczek, przebarwień.


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skutecznośćNormaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

Fot. Dokładne oczyszczanie skóry to podstawa pielęgnacji

Dlaczego skórę należy myć nie tylko wieczorem, ale też rano?

Mimo że nie chodzisz spać w makijażu, wieczorem nakładasz na skórę krem – zwykle o bogatszej konsystencji niż ten dzienny. Nocą gruczoły łojowe produkują też sebum (co prawda mniej niż w ciągu dnia, ale jednak), możesz się też pocić. Ponadto skóra twarzy ma kontakt z poduszką i pościelą – żyją na nich roztocza i mikroorganizmy, obecne są też zanieczyszczenia i kurz osadzające się z powietrza. To wszystko może zatykać pory, więc zanim nałożysz kolejną warstwę dziennej pielęgnacji – koniecznie powinnaś zmyć warstwę nocnych „zabrudzeń”.

Jak oczyszczać skórę – na sucho czy na mokro?

To zależy od twoich preferencji, choć wielu dermatologów uważa, że nie da się porządnie oczyścić twarzy bez użycia wody i żelu do mycia. Z drugiej strony osobom z bardzo wrażliwą czy alergiczną skórą często polecane jest stosowanie płynów micelarnych, które są łagodniejsze dla skóry i nie wymagają stosowania wody (chlorowana woda z kranu może nasilać podrażnienia). Dlatego wybierz sposób oczyszczania najlepszy dla siebie – tak aby mieć pewność, że dokładnie pozbywasz się wszystkich zanieczyszczeń ze skóry. Na pewno nie powinnaś stosować zbyt agresywnych środków, np. na bazie alkoholu czy zwykłego mydła, które ma odczyn zasadowy i może podrażniać oraz przesuszać skórę.

Oczyszczanie twarzy z wodą:

  • przemyj twarzy żelem/pianką/kremem dostosowanym do rodzaju cery,
  • zmyj kosmetyk wodą (dodatkowo możesz użyć specjalnej szczoteczki do oczyszczania, pamiętaj jednak, że wymaga ona potem dokładnego umycia i osuszenia, aby nie stać się siedliskiem bakterii i grzybów),
  • osusz twarz czystym ręcznikiem,
  • za pomocą wacika nałóż na skórę tonik, który przywróci jej prawidłowe pH,
  • zastosuj krem na dzień / na noc.

Oczyszczanie twarzy bez wody:

  • nasącz wacik płynem micelarnym,
  • przemyj nim twarz – zmieniaj wacik, aż do momentu, gdy będzie zupełnie czysty,
  • za pomocą wacika nałóż na skórę tonik, który przywróci jej prawidłowe pH,
  • zastosuj krem na dzień / na noc.

Jaki kosmetyk do oczyszczania wybrać?

Do wyboru masz wiele różnych preparatów do oczyszczania skóry: mleczka, płyny micelarne, żele, pianki, kremy. Ich wybór powinien być podyktowany nie tylko tym, w jaki sposób najbardziej lubisz myć twarz, ale także rodzajem skóry:

  • Skóra wrażliwa, alergiczna, naczynkowa – płyny miceralne, żele, pianki ze składnikami łagodzącymi, przeznaczone do takiej skóry, np. Vichy Mineralny Płyn Micelarny do skóry wrażliwej Pureté Thermale,
  • Skóra mieszana, tłusta, trądzikowa – najlepiej zadziałają żele głęboko oczyszczające, pod warunkiem że są one łagodne dla skóry i nie naruszają bariery hydrolipidowej, np. Vichy Phytosolution z minerałami i kompleksem probiotycznym, który nie narusza fizjologicznego pH skóry,
  • Skóra sucha – tutaj świetnie sprawdzą się żele do mycia skóry, kremy do oczyszczania o bogatej konsystencji, a także mleczka, np. Mineralne Mleczko Micelarne dla skóry suchej Pureté Thermale.

Skórę wrażliwą najlepiej oczyszczać bez użycia wody, za pomocą wacika i płynu micelarnego

Jeśli czujesz, że po umyciu skóra piecze bądź jest ściągnięta, oznacza to, że powinnaś zmienić kosmetyk do jej oczyszczania. W drogeriach i aptekach dostępne są też produkty wielofunkcyjne do oczyszczania skóry, które jednocześnie „rozpuszczają” nawet mocny makijaż, usuwają wszystkie zanieczyszczenia i sebum, a także tonizują skórę. Do takich preparatów – przydatnych np. w podróży lub polecanych osobom, które chcą jak najszybciej wykonać dokładny demakijaż i oczyszczanie skóry – należy nasz lubiany preparat do demakijażu twarzy i oczu 3 w 1 Pureté Thermale.

Jak oczyszczać okolicę oczu?

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatne, prawie zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego trzeba się z nią obchodzić bardzo delikatnie. Nie każdy produkt nadaje się do stosowania w tym miejscu, np. żele głęboko oczyszczające do skóry tłustej mogą podrażnić skórę wokół oczu. Jeśli się malujesz, dokładnie usuń makijaż za pomocą mleczka, śmietanki, olejku, płynu do demakijażu bądź płynu micelarnego. Jeśli stosujesz do malowania kosmetyki wodoodporne, świetnie sprawdzi się płyn dwufazowy.

  • Odrobiną preparatu nasącz wacik i przyłóż go delikatnie do zamkniętych oczu – odczekaj kilka sekund, aby kosmetyk rozpuścił pigment cieni czy tuszu do rzęs.
  • Następnie delikatnie, bez gwałtowanego pocierania skóry, zmyj makijaż ze skóry – najlepiej łagodnymi, starannymi ruchami z góry na dół.
  • Wymień brudny wacik na czysty i powtarzaj tę czynność do momentu, aż po przetarciu skóry płatek będzie zupełnie lub prawie zupełnie czysty.
  • Jeśli pod linią rzęs została odrobina rozmazanego tuszu, zmyj ją patyczkiem higienicznym nasączonym płynem micelarnym. Pomoże też umycie w kolejnym kroku twarzy na mokro za pomocą łagodnego żelu, który może też być stosowany na okolicę oczu.

Idealnie oczyszczona skóra

Trzy kroki do dokładnego oczyszczania skóry

Krok 1 – demakijaż
Jeśli się malujesz, zanim użyjesz pianki bądź żelu do mycia, zrób dokładny demakijaż oczu. Zmyj też nasączonym wacikiem kredkę z brwi i przetrzyj skórę twarzy płynem micelarnym bądź mleczkiem, aby usunąć z niej warstwę podkładu i pudru. Jeśli używasz gęstych bądź oleistych fludiów, mogą one zatykać pory – to pomoże je dokładnie usunąć ze skóry. 
Krok 2 – mycie twarzy z użyciem żelu
Stosując żel, piankę, krem bądź olejek oczyszczający, nałóż odrobinę kosmetyku na wilgotną dłoń i wmasuj w twarz kolistymi ruchami. Jeśli produkt jest łagodny dla skóry, możesz też „wymasować” delikatnie okolicę wokół oczu. Jeśli jest przeznaczony do głębokiego oczyszczania skóry tłustej i trądzikowej – lepiej ominąć okolice oczu, aby uniknąć podrażnienia. Pamiętaj też, że w pielęgnacji twarz nie kończy się na brodzie – warto też dokładnie oczyścić szyję. Na koniec dokładnie opłucz skórę ciepłą wodą. Jeśli jeszcze zauważysz gdzieś resztki makijażu (np. rozmazany tusz pod okiem), domyj je wacikiem nasączonym odrobiną płynu micelarnego.
Krok 3 – tonizacja
Po osuszeniu skóry nałóż na skórę tonik. Możesz wmasować go za pomocą wacika bądź delikatnie wklepać czystymi dłońmi. To ważny etap – ten szybki gest przywraca skórze równowagę kwasowo-zasadową (zdrowa skóra ma lekko kwaśny odczyn ok. 5,5 pH). Jeśli skóra jest zbyt kwaśna, łatwo ulega podrażnieniom i przetłuszcza się, jeśli zbyt zasadowa – staje się sucha i ściągnięta. Koreanki nazywają tonik „serum aktywującym” – przygotowuje bowiem skórę do przyjęcia kremu.

Oczyszczanie skóry zaskórnikowej i tłustej

Skóra mieszana i tłusta ma tendencję do zatykania się porów i powstawania zaskórników. Może się więc okazać, że nawet staranne, regularne mycie twarzy żelami czy płynami micelarnymi nie wystarczy do tego, aby dogłębnie ją oczyścić. Na szczęście są dostępne kosmetyki, które pomogą ci pozbyć się nieestetycznych wągrów i głęboko osadzonych zanieczyszczeń ze skóry:

  • Żele głęboko oczyszczające – pomagają „otworzyć” zapchane ujścia gruczołów łojowych i usunąć z nich zalegającą masę łojowo-rogową. Zwykle zawierają kwasy – przede wszystkim kwas salicylowy, który wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych, usuwając nadmiar tłuszczu i zanieczyszczenia. Ma właściwości keratolityczne i hamuje wydzielanie sebum. Polecamy wyjątkowy żel głęboko oczyszczający Vichy Phytosolution, którego baza oczyszczająca oparta jest o składniki naturalne i wzbogacona o minerały oraz ekstrakt probiotyczny.
  • Żele oczyszczające 2w1 –  żele tego typu zawierają oprócz substancji myjących drobinki peelingujące, które pomagają pozbyć się głęboko osadzonych zanieczyszczeń. Nie zaleca się jednak ich codziennego stosowania, bo zbyt częste „opróżnianie” ujść gruczołów łojowych może nasilić ich aktywność.
  • Płyny micelarne – dzięki swojej budowie płyn micelarny skutecznie zmywa ze skóry nadmiar sebum, makijaż i zanieczyszczenia wszelkiego rodzaju, zapewniając bardzo dokładne i jednocześnie łagodne oczyszczanie.
  • Preparaty z kwasami AHA / BHA – np. kremy złuszczające bądź toniki z kwasami (np. glikolowym, migdałowym, salicylowym) pomagają oczyścić skórę, złuszczając martwe komórki naskórka i regulując wydzielanie sebum. Toniki oczyszczające możesz stosować jako ostatni etap oczyszczania skóry, przygotowujący ją do przyjęcia składników zawartych w kremie.
  • Maseczki oczyszczające – zawierają w składzie naturalne glinki, które pochłaniają sebum i zanieczyszczenia, odblokowując pory i oczyszczając skórę z zaskórników; zasychają na skórze –  razem z nimi zmywasz z niej cały brud.
  • Peelingi – kosmetyki złuszczające wykorzystują mechaniczne działanie mikrodrobinek (najlepiej naturalnego pochodzenia, które nie zanieczyszczają środowiska), chemiczne kwasów (np. AHA) bądź enzymatyczne kwasów owocowych – zawarte w nich enzymy rozpuszczają spoiwo międzykomórkowe i ułatwiają usunięcie warstwy zrogowaciałych komórek naskórka. W przypadku skóry zaskórnikowej zaleca się wykonywanie peelingu raz w tygodniu. Nie powinny być stosowane na aktywne zmiany trądzikowe.

W przypadku skóry problematycznej bardzo istotne jest zachowanie równowagi w usuwaniu nadmiernie wydzielanego sebum, tak aby nie drażnić i nie stymulować w ten sposób gruczołów łojowych do reakcji obronnej w postaci wzmożonej aktywności. Do oczyszczania skóry łojotokowej należy używać łagodnych preparatów do mycia bez mydła, które nie niszczą płaszcza hydrolipidowego i pomagają zachować skórze prawidłowe pH (przed aplikacją kremu zastosuj też tonik). Najlepiej stosować więc żele bez dodatków olejów, które nie zostawiają na powierzchni tłustego filmu, albo łagodne dla skóry płyny micelarne, natomiast unikać silnych detergentów, zwłaszcza na bazie alkoholu, które zbyt intensywnie ingerują w naskórek, uszkadzają go i nadmiernie wysuszają – w ten sposób paradoksalnie nasilając wydzielanie sebum.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry trądzikowej

  • Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą skóry o przewlekłym charakterze. Głównie dotyka osoby młode, ale  jego powodu cierpi też coraz więcej dorosłych – mówimy wtedy o tzw. trądziku wieku dorosłego, który trwa dłużej i jest mniej przewidywalny w rozwoju niż trądzik młodzieńczy, pozostawiając na skórze trudne do usunięcia blizny i przebarwienia.

Manualne oczyszczanie twarzy

Zabieg ten jest pomocny w przypadku mocno zanieczyszczonej, zaskórnikowej, tłustej skóry. Najlepiej, jeśli wykonuje go profesjonalistka – doświadczona kosmetyczka wie bowiem, jak wykonać go bezpiecznie, higienicznie i ostrożnie, tak aby nie uszkodzić skóry (samodzielne wyciskanie zaskórników może skutkować powstaniem na skórze blizenek i stanami zapalnymi). Ma też do tego niezbędne akcesoria i kosmetyki, np. wapozon (wydziela chłodną parę oraz ozon, który działa antybakteryjnie), urządzenie do mikrodermabrazji, profesjonalne maski rozpulchniające – aby przygotować skórę do oczyszczania, specjalny przyrząd ze stali nierdzewnej do „wyciskania” wągrów, a także maski chłodzące, ściągające i kojące, aplikowane na koniec zabiegu. Na zabieg taki warto się wybrać raz na 2-3 miesiące, a w przypadku mocno zanieczyszczonej skóry – częściej, np. raz w miesiącu. Jeśli musisz oczyścić skórę w ten sposób w domu, rób to tylko okazyjnie, zachowując maksymalną ostrożność – dokładnie myjąc, a najlepiej dezynfekując wcześniej ręce, w jednorazowych rękawiczkach, przez chusteczkę higieniczną, jak najbardziej delikatnie. Nie wyciskaj zaskórników paznokciami i nie przekłuwaj ich igłą! Unikaj też gorących parówek rozpulchniających skórę, wcześniej możesz wykonać łagodny peeling lub zastosować domowe urządzenie do wapozonu.

Oczyszczanie twarzy w gabinecie

Oprócz oczyszczania manualnego coraz więcej gabinetów oferuje zabiegi wykonywane za pomocą specjalnych urządzeń oczyszczająco-złuszczających. Są to przede wszystkim:
Mikrodermabrazja – zabieg polega na kontrolowanym ścieraniu rogowej warstwy naskórka za pomocą specjalnych głowic lub substancji ściernych. Istnieje kilka rodzajów mikrodermabrazji:

  • Mikrodemabrazja diamentowa – ścieranie warstwy rogowej naskórka przy użyciu głowic diamentowych o różnym stopniu ścieralności,
  • Mikrodermabrazja korundowa – stosuje się w niej mikronizowane kryształy tlenku glinu wyrzucane z głowicy pod ciśnieniem,
  • Oksybrazja – polega na złuszczaniu warstwy rogowej naskórka za pomocą soli fizjologicznej pod ciśnieniem i tlenu. Jest bardziej delikatna od mikrodermabrazji diamentowej czy korundowej i polecana osobom ze skórą cienką, wrażliwą i naczyniową.
  • Hydrabrazja – tzw. wodna mikrodermabrazja, w której wykorzystuje się wodę pod wysokim ciśnieniem. Zabieg często jest połączony z aplikacją na skórę składników aktywnych, np. rozjaśniających, normalizujących, przeciwstarzeniowych.

Peeling kawitacyjny – wykorzystuje ultradźwięki, które w środowisku wodnym (wilgotna skóra) wywołują zjawisko kawitacji. Polega ono na wytworzeniu w cieczy pęcherzyków z gazem, które pękając prowadzą do odrywania się martwych komórek naskórka. W ten sposób dochodzi do głębokiego oczyszczenia skóry.
Oczyszczanie twarzy kwasami – czyli popularne peelingi chemiczne. W zależności od rodzaju skóry dobierany jest odpowiedni rodzaj kwasów, zwykle AHA (np. glikolowy, mlekowy, migdałowy, pirogronowy) bądź BHA (czyli kwas salicylowy). Nie tylko „rozpuszczają” one zanieczyszczające skórę czopy łojowe-rogowe, ale też mogą działać przeciwstarzeniowo, przeciwtrądzikowo, rozjaśniająco, nawilżająco, a nawet ujędrniająco.


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skutecznośćNormaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

Tag:

go to top