OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak poprawnie oczyszczać twarz?

 • favoris

Oczyszczanie twarzy to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który każda kobieta powinna wykonywać codziennie. W domowym oczyszczaniu twarzy bardzo ważna jest regularność, dobór odpowiednich kosmetyków, jak również właściwa kolejność działań. Podpowiadamy zatem, jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany zabieg oczyszczania skóry twarzy w domu!

Oczyszczanie twarzy rano i wieczorem - dlaczego to takie ważne?

Na naszej twarzy każdego dnia zbierają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. W ciągu dnia i nocy mogą znaleźć się na niej szkodliwe zanieczyszczenia środowiska, kurz, nadmiar sebum, pot, bakterie czy resztki makijażu, które posiadają bardzo niekorzystny wpływ na jej kondycję. To przez te czynniki skóra  traci swój promienny wygląd, a na jej powierzchni pojawiają się niedoskonałości. Co więcej, jeśli zabieg oczyszczania twarzy nie zostanie przez nas prawidłowo i dokładnie wykonany, pozostające na powierzchni skóry twarzy zanieczyszczenia będą stanowiły silną barierę dla składników aktywnych zawartych w pozostałych kosmetykach pielęgnacyjnych, np. kremach, serum czy maseczkach do twarzy. Pamiętajmy, że to właśnie codzienne oczyszczanie skóry przygotowuje ją dalszej pielęgnacji, zwiększa skuteczność działania innych kosmetyków i zapewnia jej świeży, młodzieńczy oraz zadbany wygląd.

Manualne oczyszczanie twarzy - jakie kosmetyki?

Kosmetyki do mycia twarzy, tak samo jak pozostałe kosmetyki do pielęgnacji twarzy, powinny być przede wszystkim odpowiednio dostosowane do indywidualnych potrzeb naszej skóry - to znaczy rodzaju naszej skóry oraz towarzyszących jej niedoskonałości. Preparaty do oczyszczania skóry suchej i wrażliwej powinny odznaczać się właściwościami nawilżającymi i łagodzącymi, podczas gdy do skóry tłustej i trądzikowej zawierać odpowiednie substancje matujące i przeciwdziałające zmianom trądzikowym czy rozszerzonym porom. Przy skórze mieszanej i normalnej najlepiej stosować kosmetyki, które będą w stanie zarówno nawilżać, jak i delikatnie matowić skórę. To bardzo ważne, abyśmy posiadały odpowiednie dla swojej skóry preparaty do oczyszczania twarzy - tylko w ten sposób mamy szansę na utrzymanie jej w prawidłowej kondycji.

Mycie twarzy i demakijaż oczu - krok 1

W początkowym etapie oczyszczania twarzy należy zmyć z powierzchni skóry większość znajdujących się na niej zanieczyszczeń przy pomocy wybranego żelu lub pianki oczyszczającej oraz wody.
W tym kroku zdecydowanie nie należy polegać wyłącznie na działaniu samej wody - nie jest ona w stanie samodzielnie zmyć z powierzchni twarzy wszelkich zanieczyszczeń.
Jeżeli mamy do czynienia ze skórą suchą i wrażliwą, możemy użyć wybranego mleczka do demakijażu i wykonać ten etap bez użycia wody, która w tym przypadku może pogłębić problem przesuszania i podrażnień na skórze.
Pamiętajmy też o dokładnym usunięciu resztek makijażu z okolicy oczu przy pomocy specjalnego preparatu do demakijażu oczu - skóra wokół oczu jest bardzo cienka, delikatna i podatna na podrażnienia, dlatego należy ostrożnie dobierać kosmetyki do jej pielęgnacji.
Po wykonaniu tego etapu przy użyciu wody należy delikatnie osuszyć twarz przy pomocy ręcznika lub chusteczki, a następnie przejść do następnego kroku.

Tonizowanie skóry - krok 2

Tonizowanie skóry przy pomocy odpowiedniego toniku do twarzy to doskonały sposób na zebranie wszystkich tych zanieczyszczeń, których nie udało się usunąć w pierwszym etapie, a także odświeżenie skóry, przywrócenie jej prawidłowego pH oraz przygotowanie skóry na działanie kremu pielęgnacyjnego. W tym przypadku pamiętajmy przede wszystkim o tym, by wybierać toniki lub płyny micelarne bez dodatku alkoholu i mydła np. tonik oczyszczający Vichy Normaderm - alkohol i mydło to składniki, które mocno wysuszają i podrażniają skórę. Po tonizowaniu skóry można przejść bezpośrednio do apliakcji wybranego kremu kremu pielęgnacyjnego.

Peelingi i maski oczyszczające - krok 3

Jeżeli mamy na co dzień do czynienia ze skórą tłustą, mieszaną lub trądzikową, kilka razy w tygodniu warto zdecydować się na dodatkowe oczyszczanie twarzy przy pomocy peelingu lub maski oczyszczającej. Jest to doskonały sposób na usunięcie martwych komórek naskórka blokujących ujścia gruczołów łojowych, jak również odżywienie i poprawę kolorytu skóry twarzy. Osoby, które na co dzień zmagają się ze skórą suchą lub wrażliwą powinny unikać stosowania peelingów, które mogą dodatkowo podrażnić ich skórę, zaś maski oczyszczające zastąpić regularnym stosowaniem odżywczych maseczek do twarzy.

Rekomendowane produkty

 • Tonik oczyszczający VICHY NORMADERM
 • Najczęściej czytane

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Pielęgnacja twarzy

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top