OK

OK Cancel

Thank you

Close

Które kosmetyki oczyszczające do twarzy stosować do skóry suchej?

  • favoris


Sucha skóra twarzy jest bardzo problemowa. W wyniku braku odpowiedniego nawilżenia staje się ściągnięta, szorstka i podatna na podrażnienia, a poprzez zaburzenie procesu rogowacenia naskórka nadmiernie się łuszczy. Jednak nawet tak trudna w pielęgnacji skóra nie może obejść się bez demakijażu. Zobacz, jakie kosmetyki oczyszczające do twarzy suchej są zalecane przez dermatologów!

Suchość skóry zaczyna się w naskórku

Które kosmetyki oczyszczające do twarzy stosować do skóry suchej?

Suchość skóry zaczyna się w obrębie naskórka. To właśnie w tam keratynocyty przeistaczają się z żywych komórek budulcowych w komórki martwe, zrogowaciałe. Ta przemiana, zachodząca w najbardziej powierzchniowej warstwie naskórka - warstwie rogowej - kończy się wytworzeniem swoistej koperty, stanowiącej wewnątrzkomórkowy najbardziej zewnętrzny fragment naskórka. Równocześnie, obok owego procesu keratynizacji, odbywa się wytwarzanie bariery hydrolipidowej oraz tak zwanego naturalnego czynnika nawilżającego (NMF), mających wpływ na prawidłowy przebieg rogowacenia. Ponadto NMF wraz z tą swoistą barierą ochronną skóry odpowiadają za zdolność wiązania wody w naskórku oraz za regulację wskaźnika przeznaskórkowej utraty wody. A to właśnie zaburzenia tych parametrów najczęściej przekładają się na przesuszenie. Uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego, zwiększenie odparowywania wilgoci, niezdolność skóry do zatrzymywania wody - to wszystko przekłada się na szorstką, napiętą i podrażnioną skórę.
Jak podają statystyki, suchość skóry jedynie w 20% może być wynikiem choroby dermatologicznej (AZS, łuszczyca, kontaktowe zapalenie skóry, itp.). W większości przypadków jest to jednak efekt zaburzeń mechanicznych naskórka, wywołanych czynnikami atmosferycznymi, środowiskowymi bądź pielęgnacyjnymi

Pielęgnacja suchej skóry to oczyszczanie, nawilżanie i wzmocnienie bariery ochronnej

Które kosmetyki oczyszczające do twarzy stosować do skóry suchej?

Właściwa pielęgnacja suchej skóry musi łączyć trzy elementy:
* OCZYSZCZANIE twarzy nie tylko z codziennych zanieczyszczeń, ale także tych fizjologicznych.
* NAWILŻANIE w celu przywrócenia skórze odpowiedniego poziomu wilgoci.
* WZMACNIANIE uszkodzonej bariery hydrolipidowej, która stanowi dla skóry swoisty mur chroniący i przed drażniącymi czynnikami z zewnątrz, i przed nadmierną utratą wody.
Istotne znaczenie ma rodzaj dobieranych kosmetyków oczyszczających do twarzy. Duży wpływ w przywróceniu skórze dobrej kondycji ma wybór delikatnych syndetów. Tradycyjne mydła okazują się zbyt silne, bowiem ich skład zawiera niewielkie ilości tłuszczów naturalnie produkowanych przez skórę. O wiele większą skutecznością i bezpieczeństwem wykazują się syndety, których formuła oparta jest na hipoalergicznych syntetycznych detergentach, emolientach i co ważne o pH zbliżonym do właściwego pH skóry.

Formuła kosmetyków do skóry suchej powinna łączyć w sobie:

Które kosmetyki oczyszczające do twarzy stosować do skóry suchej?

* substancje okluzyjne, czyli takie, które tworząc na powierzchni skóry specjalną warstewkę (film) redukują poziom przeznaskórkowej utraty wody. Za okluzyjne uznaje się silikony, woski, oleje mineralne,
* humektanty - cząsteczki trwale wiążące wodę w naskórku: kwas hialuronowy, mocznik, mleczany. glikole, gliceryna, aminokwasy,
* składniki wspierające suplementację lipidów (emolienty), czyli głównie trójglicerydy, ceramidy, cholesterol, woski, a także oleje roślinne o wysokim stężeniu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych,
* substancje regulujące proces rogowacenia naskórka - np. kwas laktobionowy.

Kosmetyki oczyszczające do twarzy występują w różnej odsłonie

Które kosmetyki oczyszczające do twarzy stosować do skóry suchej?

Kosmetyki oczyszczające do twarzy ze skórą suchą oferowane są w bardzo dużym wachlarzu produktów. Konsumenci mają do wyboru różnego rodzaju płyny do demakijażu, mleczka oraz żele do skóry suchej i wrażliwej. To, który preparat okaże się najlepszy, jest kwestią indywidualną, uzależnioną zarówno od preferencji danej osoby, jak i rodzaju jej skóry. Zdecydowana większość kosmetyków oczyszczających do twarzy z symptomami przesuszenia zawiera w swoim składzie przynajmniej kilka z wyżej wymienionych substancji, a więc cechuje się odmiennymi mechanizmami działania, które w połączeniu mają przynieść skuteczny efekt terapeutyczny. To dobre rozwiązanie na demakijaż skóry suchej, która ma charakter przejściowy, np. wywołany bodźcami atmosferycznymi. Natomiast kosmetyki do skóry suchej ze zmianami chorobowymi powinny cechować się już silniejszym działaniem. Dlatego też skuteczniejsze się okazują w tym wypadku raczej dermokosmetyki - przykładowo płyn dwufazowy Purete Thermale - zawierające większe stężenie aktywnych biologicznie składników, czyli silniejszych, aczkolwiek także bezpieczniejszych, bo hipoalergicznych.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top