OK

OK Cancel

Thank you

Close

Masz napiętą skórę twarzy, odczuwasz dyskomfort? Sprawdź jakie mogą być jego przyczyny!

Wyraźne uczucie ściągnięcia i napięcia skóry twarzy to codzienny problem osób, które zmagają się na z wrażliwą i suchą skórą twarzy. Dyskomfort ten staje się szczególnie odczuwalny po wykonanym demakijażu - nieprawidłowo wykonany zabieg oczyszczania twarzy, jak również niewłaściwie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne, sprawiają, że skóra twarzy staje się szorstka, piekąca i zaczerwieniona. Z czego dokładnie wynika ten dyskomfort? I jak możemy mu zapobiec? Podpowiadamy, jak uniknąć problemu ściągniętej i napiętej skóry twarzy!

Sucha i napięta skóra twarzy - przyczyny

Zewnętrzną barierę ochronną naszej skóry tworzy naskórek, którego zadaniem jest ochrona skóry przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Naskórek u człowieka jest bardzo cienki (jego grubość jest porównywalna do grubości kartki papieru), dlatego pokryty jest dodatkowo płaszczem ochronnym zbudowanym z tłuszczów powstających w gruczołach łojowych oraz ceramidów i kwasów tłuszczowych produkowanych przez naskórek. Zaburzenia w produkcji kwasów tłuszczowych i ceramidów, a także ich zbyt szybkie “zużycie” np. w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji, mogą spowodować, że skóra twarzy będzie zmagała się z nadwrażliwością i odwodnieniem, a tym samym z problemem ściągniętej, przesuszonej i napiętej skóry twarzy.

Sucha skóra twarzy - co wpływa na nią niekorzystnie?

Dlaczego uczucie ściągnięcia i napięcia skóry jest najbardziej odczuwalne na twarzy? Dzieje się tak, ponieważ twarz jest najmocniej unerwioną częścią naszego ciała. Ten dyskomfort oraz różnice pomiędzy stanem skóry twarzy a pozostałą powierzchnią ciała można najbardziej odczuć w zimę, gdy wszystkie części naszego ciała szczelnie ukrywamy pod ubraniem, podczas gdy twarz praktycznie cały czas pozostaje odkryta i narażona na szkodliwe działanie niskich temperatur.

Na suchą skórę twarzy niekorzystnie wpływają jednak nie tylko mróz czy wiatr, ale też wiele innych czynników np. suche powietrze w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach czy kosmetyki, które nie zostały przez nas odpowiednio dostosowane do potrzeb skóry oraz aktualnej pory roku. Najczęściej problem napiętej skóry twarzy wywołują nieodpowiednio dobrane przez nas produkty myjące, które naruszają i osłabiają naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry. Produkty te wraz z oczyszczaniem twarzy mogą doprowadzić do uszkodzenia warstwy ochronnej, która chroni skórę przed przesuszeniem. Na niekorzyść suchej skóry działa też twarda woda, która wzmaga problem przesuszenia i odwodnienia naskórka.

Jak nawodnić skórę?

Przy problemie napiętej i suchej skóry twarzy musimy przede wszystkim zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia naskórka. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku zarówno prawidłowy sposób oczyszczania twarzy, jak i jej nawilżanie przy pomocy odpowiedniego kremu nawilżającego.

*Do oczyszczania twarzy i demakijażu należy wybierać w tym przypadku kosmetyki, które nie posiadają zasadowego odczynu i nie zawierają w swoim składzie zbyt dużej ilości detergentów np. SLS i SLES. Demakijaż najlepiej wykonywać przy pomocy łagodnego mleczka o właściwościach delikatnie natłuszczających.
*Po usunięciu ze skóry zanieczyszczeń należy przywrócić jej prawidłowe pH przy pomocy odpowiedniego toniku, płynu micelarnego, wody termalnej lub różanej. Bardzo ważne, aby dany produkt nie zawierał w składzie alkoholu.
*Na koniec czynności pielęgnacyjnych należy aplikować na twarz odpowiedni krem nawilżający. Jeżeli mamy do czynienia z bardzo suchą, odwodnioną i napiętą skórą twarzy, krem powinien być bogaty w lipidy, które odbudują osłabioną warstwę lipidową naskórka. Natłuszczający i ochronny krem do twarzy bogaty w lipidy powinien też znaleźć się w naszym posiadaniu w zimę, gdyż w tym czasie skóra twarzy jest najbardziej narażona na ich utratę.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Pielęgnacja twarzy

Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Kwas laktobionowy czym jest?

Pielęgnacja twarzy

Kwas laktobionowy czym jest?

Znany od lat, ale dopiero od niedawna bardzo popularny - kwas laktobionowy, podbił serca osób, które walczą z podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry. Jednak kwas ten ma też inne zastosowania i właściwości, które sprawiają, że zdecydowanie warto się z nim zapoznać!

Przeczytaj artykuł

go to top