OK

OK Cancel

Thank you

Close

Gruczoły łojowe

Gruczoły łojowe to gruczoły znajdujące się w skórze, które połączone są z włosem i wraz z nim tworzą jednostkę włosowo-łojową. Jest on odpowiedzialny za wydzielanie łoju. Ich rozwój i czynności reguluje między innymi poziom hormonów płciowych. Wytwarzana przez nie wydzielina, zwana także sebum, natłuszcza włosy i skórę, pełniąc funkcję ochronną oraz antybakteryjną.

Budowa skóry sprawia, że jest ona narażona na nadmierne wysuszenie oraz urazy mechaniczne. Łój produkowany przez gruczoły łojowe pozwala na skuteczną, częściową ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Istotna jest tu również rola gruczołów potowych, które biorą udział w procesie termoregulacji oraz w oczyszczaniu organizmu. Pot wraz z łojem tworzy swoistą barierę, która zapobiega wnikaniu do skóry drobnoustrojów oraz która oddziela ją od środowiska zewnętrznego. Pot i łój mają charakterystyczny zapach.

glande_sebacee_GP

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

glande_sebacee_LP_box

Indeks dermatologiczny