OK

OK Cancel

Thank you

Close

Gruczoły łojowe

Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za produkcję sebum, które tworzy na skórze warstwę ochronną przed przesuszeniem, bakteriami i czynnikami zewnętrznymi.

Gruczoły łojowe to tzw. przydatki skóry. Występują w skórze przede wszystkim w najbliższym otoczeniu włosów – tuż obok mieszka włosowego, razem tworząc jednostkę włosowo-łojową. Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za wydzielanie łoju, w skład którego wchodzą wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol i woski – sebum dostaje się do mieszka włosowego i stąd jest rozprowadzane na powierzchni skóry i włosów, tworząc tzw. kwaśny płaszcz ochronny skóry przed czynnikam mechanicznymi, chemicznymi i bakteriami. Rozwój i czynności wydzielnicze gruczołów łojowych reguluje między innymi poziom hormonów płciowych (to dlatego skóra najbardziej się przetłuszcza w okresie dojrzewania). Gruczoły łojowe najliczniej występują na skórze twarzy (szczególnie nosa, brody, czoła), głowy, klatki piersiowej oraz okolic intymnych. Ich średnia ilość to ok. 50-100 na 1 cm2 skóry, a w miejscach najbardziej się przetłuszczających – nawet do 400 na 1 cm2. Gruczołów łojowych pozbawione są natomiast dłonie i podeszwy. W temperaturze ciała łój jest płynny i produkowany w ilości ok. 1-2 gr na dobę. Jeśli mocno wysuszymy skórę, np. poprzez stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków na bazie alkoholu, gruczoły łojowe otrzymają sygnał, że trzeba nasilić produkcję łoju – skutek będzie więc odwrotny od zamierzonego.

Budowa skóry sprawia, że jest ona narażona na nadmierne wysuszenie oraz urazy mechaniczne. Łój produkowany przez gruczoły łojowe pozwala na skuteczną, częściową ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Istotna jest tu również rola gruczołów potowych, które biorą udział w procesie termoregulacji oraz w oczyszczaniu organizmu. Pot wraz z łojem tworzy barierę ochronną, która zapobiega wnikaniu do skóry drobnoustrojów oraz oddziela ją od środowiska zewnętrznego (tzw. płaszcz hydrolipidowy). Pot i łój mają charakterystyczny zapach, wyczuwalny pod wpływem aktywności bakterii, dla których stanowią pożywkę. Na bazie wzmożonej produkcji łoju rozwijają się też niektóre choroby skóry, takie jak trądzik, łojotokowe zapalenie skóry czy łupież.

Gruczoły łojowe są częścią skóry właściwej.

Nadmierne wydzielanie sebum w przypadku skóry tłustej i trądzikowej można zahamować stosując odpowiednie kosmetyki. Takie działanie ma Phytosolution krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej z gamy Normaderm

Dowiedz się więcej o produkcji sebum w skórze

Gruczoły łojowe są położone tuż przy mieszku włosowym

Indeks dermatologiczny