OK

OK Cancel

Thank you

Close

Nadpotliwość - jak zniwelować krępujący problem?

  • favoris

Nadpotliwość to bardzo dokuczliwy i krępujący problem, z którym mogą zmagać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jakie są przyczyny nadmiernego pocenia? I w jaki sposób można je zniwelować?

Kiedy to nadpotliowść, a kiedy po prostu pocenie się?

Trzeba na wstępie zaznaczyć, że pocenie się jest jak najbardziej naturalną rzeczą, z którą mamy do czynienia wszyscy. Na skórze każdego człowieka znajduje się około 3 milionów gruczołów potowych, które produkują dziennie ok. 800ml potu - jest to ilość, która pozwala organizmowi na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Naturalne jest też to, że pocenie nasila się podczas intensywnych ćwiczeń, stresujących sytuacji czy upalnego dnia. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy nadmierną ilość potu zauważamy u siebie również w zimną pogodę, przy dobrym samopoczuciu oraz braku aktywności fizycznej. W tym przypadku możemy mieć do czynienia z nadpotliwością, która niekiedy wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia pod kontrolą lekarza.

Nadmierne pocenie się - przyczyny

Przyczyn nadmiernego pocenia się może być wiele. Wpływ na tę sytuację może mieć nasza nadpobudliwość nerwowa, przewlekły stres, zaburzenia w pracy gospodarki hormonalnej, menopauza, okres dojrzewania czy po prostu nasze predyspozycje genetyczne. Nadpotliwość może też być efektem ubocznym przyjmowania przez nas niektórych środków farmaceutycznych lub objawem poważniejszej choroby np. nadczynności tarczycy lub cukrzycy. Trzeba jednak zaznaczyć, że problem nadmiernego pocenia może dotyczyć nie tylko skóry pod pachami, ale też skóry dłoni, stóp czy czoła. W takich przypadkach, poza dbaniem o codzienną pielęgnację skóry - chodzi tutaj najbardziej o higienę ciała, warto zwrócić się o pomoc do odpowiedniego specjalisty, który zleci podstawowe badania i pomoże nam dobrać skuteczną metodę leczenia tego problemu.

Nadmierne pocenie się pod pachami - dezodorant czy antyperspirant?

Choć problem nadpotliowści może pojawić się w różnych częściach naszego ciała, to prawda jest taka, że najczęściej doskwiera on nam na skórze pod pachami. Dlatego pierwszym krokiem w walce z nadmiernym poceniem powinien być wybór odpowiedniego preparatu przeciw poceniu, który skutecznie ograniczy nadmierną produkcję potu przez gruczoły potowe. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w tej sytuacji antyperspirant, który w odróżnieniu od dezodorantu, nie zatuszuje problemu pocenia na kilka godzin, ale skutecznie zahamuje wydzielanie potu oraz rozwój bakterii przez cały dzień. Przykładem takiego produktu jest antyperspirant w kremie Vichy - specjalna kuracja, która zmniejsza problem pocenia z tygodnia na tydzień. Zaletą produktu w kremie jest to, że ma rzadszą konsystencję i lepiej rozprowadza się na skórze, a po jego użyciu skóra jest miękka, dobrze nawilżona i odświeżona.

Przykry zapach przy nadpotliwości? To nie wina potu, lecz bakterii

Nadmiernej potliwości bardzo często towarzyszy problem przykrego zapachu, szczególnie jeśli nadmierne pocenie zauważyliśmy u siebie na skórze pod pachami. Warto jednak uświadomić sobie, że sam pot jest bezwonny i nie stanowi bezpośredniej przyczyny nieprzyjemnego zapachu. Przykry zapach to przede wszystkim wynik zetknięcia się potu z bakteriami, które naturalnie żyją na naszej skórze. Dla bakterii idealnym środowiskiem do rozwoju są nasze włosy pod pachami, dlatego przy problemie nadpotliwości należy pamiętać o regularnej depilacji.

Jak zniwelować nadmierne pocenie? Higiena ciała

Poza stosowaniem dobrego antyperspirantu nie możemy jednak zapomnieć o utrzymywaniu właściwej higieny ciała, w czym z pewnością pomogą nam preparaty oczyszczające o właściwościach bakteriobójczych. Przy nadmiernej potliwości warto też rozważyć spożywanie specjalnych naparów ziołowych np. z szałwi, które mogą stanowić alternatywę dla doustnych leków przeciw poceniu. Ograniczą one nadmierne pocenie od wewnątrz, ale nie będą miały negatywnych skutków na inne nasze organy.

Najczęściej czytane

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

go to top