OK

OK Cancel

Thank you

Close

Podkład do skóry tłustej – jakie powinien mieć właściwości?

Skóra przetłuszczająca się ma szczególne wymagania, jeśli chodzi o wybór i aplikację podkładu. W jej przypadku szczególnie sprawdzają się podkłady matujące o przedłużonej trwałości. Jak je stosować?

 • Tłusta skóra wymaga zastosowania podkładu o właściwościach matujących i kryjących.
 • Dobry podkład do niej przeznaczony powinien utrzymywać się przez cały dzień, zapewniając naturalne wykończenie bez efektu maski.
 • Jego trwałość przedłużysz stosując na sam koniec transparentny puder utrwalający.

Podkład do skóry tłustej zapewnia matowe wykończenie na wiele godzin

Czym charakteryzuje się skóra tłusta?

Skóra tłusta i skłonna do przetłuszczania jest objawem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Może to być związane z uwarunkowaniami genetycznymi, zmianami hormonalnymi (np. w okresie dojrzewania), a także wpływem czynników zewnętrznych (np. nieodpowiednią pielęgnacją). Skórę tłustą rozpoznasz po tym, że:

 • jest wilgotna w dotyku,
 • mocno się błyszczy,
 • widoczne są na niej  rozszerzone pory i zaskórniki,
 • często ma nierówną strukturę, wyczuwalną w dotyku, a czasami wręcz widoczną gołym okiem (zwłaszcza gdy nałożysz zbyt dużo warstw podkładu bądź nieodpowiednio go dobierzesz),
 • zwykle przybiera ziemisty, szaro-żółty kolor,
 • ma tendencję do powstawania krost i wyprysków (w kierunku skóry trądzikowej).

Dobra wiadomość jest taka, że skóra tłusta zwykle jest grubsza i ma mniej zmarszczek, wolniej się też starzeje niż skóra sucha. Ze względu na skłonność do błyszczenia wymaga matowania, jeśli chcesz, aby wyglądała nieskazitelnie. W tym przypadku sprawdza się podkład kryjący o takim działaniu.

Jak wybrać dobry podkład do skóry tłustej?

Szukaj formuł przeznaczonych do skóry z tendencją do przetłuszczania o lekkiej formule i działaniu matującym – uważnie czytaj etykiety i sprawdź, czy podkład:

 • ma beztłuszczową formułę (oil-free) – oznacza to, że nie zawiera żadnych składników oleistych (olejów, wosków itp.),
 • nie zatyka porów i nie powoduje powstawania zaskórników – w przeciwnym razie jego aplikacja spowoduje skutek odwrotny od zamierzonego, tj. nasili się produkcja sebum i pojawią się krostki,
 • zapewnia dobre krycie niedoskonałości bez efektu maski – nie trzeba nakładać wiele warstw, aby uzyskać taki rezultat,
 • łatwo się rozprowadza, nie tworzy na skórze „tapety”,
 • wyrównuje powierzchnię skóry, sprawia, że nierówności charakterystyczne dla tłustej skóry są mniej widoczne,
 • nie ściera się, nie wałkuje, nie rozwarstwia się np. w czasie upałów,
 • matuje skórę, zapobiegając jej błyszczeniu się przez wiele godzin.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy podkład ma dodatkowe właściwości (np. działa przeciwzapalnie) oraz wysoki filtr SPF, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV i stresem oksydacyjnym mogącym nasilać tendencję do rozwoju zmian trądzikowych. Dobrym przykładem takiego podkładu – przeznaczonego do skóry tłustej i trądzikowej – jest Dermablend [Korekta 3D] Podkład wyrównujący powierzchnię skóry SPF 25, który poza dużą ilością pigmentów zawiera kwas salicylowy o właściwościach złuszczających i przeciwzapalnych oraz eperulinę o właściwościach kojących. Testy samooceny wśród 60 kobiet z tłustą skórą potwierdziły, że podkład ten nawilża, matuje i koryguje wygląd skóry do 16 godzin. 1

Zobacz też, jak dobrać podkład do rodzaju i koloru skóry

Unikaj dodatkowego połysku

Jeśli masz skórę tłustą, unikaj podkładów i pudrów rozświetlających, które dodatkowo nasilają jej błyszczenie się. Także róż czy bronzer powinien mieć matowe wykończenie.

Jak nakładać podkład do skóry tłustej?

 • Przed aplikacją podkładu dokładnie oczyść twarz i po stonizowaniu nałóż na nią krem – pamiętaj, że dobry krem do skóry tłustej powinien mieć właściwości nawilżające. To ważne, bo odwodniona skóra wcale nie świeci się i nie przetłuszcza mniej – wręcz przeciwnie! „Wysuszone” gruczoły łojowe zaczynają produkować więcej sebum.
 • Podkład aplikuj palcami lub wilgotną gąbeczką – zaczynając od środkowych partii twarzy i delikatnie rozcierając na boki. Możesz też zastosować technikę stemplowania (gąbeczką lub specjalnym pędzlem) – to pozwoli ci uzyskać maksymalne krycie niedoskonałości i wyrównanie jej struktury.
 • Zaczynaj zawsze od cienkiej warstwy – dobry podkład kryjący nie wymaga nakładania w dużych ilościach, aby nadać twarzy nieskazitelny wygląd.
 • Z ilością szczególnie bądź ostrożna w strefie T (czoło, nosa, broda) – tutaj skóra przetłuszcza się najszybciej, lepiej więc zrobić delikatne poprawki w ciągu dnia, niż założyć za dużo fluidu (może to być widoczne).
 • Grubszą warstwą możesz natomiast zamaskować punktowe wypryski, przebarwienia, naczynka czy cienie pod oczami  – jeśli też są twoim problemem.
 • Pamiętaj, aby przeciągnąć aplikację podkładu na szyję, tak aby skóra w tym miejscu nie odcinała się kolorystycznie od twarzy – to wygląda sztucznie.
 • Na koniec warto zastosować puder utrwalający podkład – w gamie Dermablend znajduje się specjalny transprantny puder, który przedłuża trwałość makijażu do 18 godzin, jest odporny na pocenie, kąpiel i wycieranie, został sprawdzony w ekstremalnych warunkach. Nałóż go omiatając okrężnym ruchem całą twarz – puszkiem bądź pędzlem. Niewielka ilość wystarczy, aby utrwalić podkład.
 • Stosując dobry podkład do skóry tłustej nie musisz już używać bazy matującej, co może dodatkowo obciążać skórę. Im mniej warstw, tym lepiej!

Jak poprawić makijaż w ciągu dnia?

Mimo że dobry podkład kryjący utrzymuje się wiele godzin, pod wpływem np. wysiłku fizycznego, stresu czy wysokiej temperatury skóra może zacząć się znowu błyszczeć w ciągu dnia. Co wtedy? Wiele osób sięga po puder – jako najszybszy sposób na zmatowienie skóry. Pamiętaj jednak, że dołożenie kolejnej warstwy zwykle daje odwrotny efekt, dlatego najlepiej jest wcześniej „osuszyć” twarz specjalną bibułką matującą (produkt ten jest uwielbiany przez profesjonalnych makijażystów) bądź zwykłą, czystą chusteczką higieniczną. Wystarczy przycisnąć ją delikatnie do twarzy – zwłaszcza w strefie T, aby pozbyć się nadmiaru sebum. Dopiero wtedy, jeśli to konieczne, możesz dołożyć cienką warstwę podkładu lub omieść twarz pudrem.

1 Test samooceny wśród 60 kobiet.

Zespół Vichy

go to top