OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sposoby na łupież - jak sobie z nim radzić?

 • favoris

Sposoby na łupież

Najłatwiej i najszybciej można pozbyć się łupieżu za pomocą szamponu przeciwłupieżowego z czynną substancją przeciwgrzybiczą. Możesz też sięgnąć po inne metody. Gdy łupież zniknie, bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, aby nie doszło do jego nawrotu.

 • Najszybszym sposobem na pozbycie się łupieżu jest stosowanie szamponu o działaniu przeciwgrzybiczym.
 • Bardzo ważna jest potem profilaktyka, aby nie dopuścić do nawrotu przykrych objawów.

Szampon na łupież

Szampony przeciwłupieżowe działają przede wszystkim przeciwgrzybiczo (redukują namnażanie się grzyba z gatunku Malassezia, odpowiedzialnego za powstawanie łupieżu), keratolitycznie (pomagają złuszczać łuski nawarstwiającego się naskórka), przeciwzapalnie, antybaktryjnie i regulująco – im bardziej bowiem skóra głowy się przetłuszcza, tym większe ryzyko, że powstanie łupież (łój jest pożywką dla grzybów). Zawierają takie substancje czynne, jak siarczek selenu, pirytonian cynku, ketokonazol czy kwas salicylowy. Warto szukać też produktów ze składnikami pomocniczymi, które łagodzą świąd towarzyszący nadmiernemu złuszczaniu się naskórka, nawilżają i koją uwrażliwioną skórę głowy. Kuracja lecznicza trwa zwykle ok. 3-4 tygodni. Jeśli po tym czasie nie widać poprawy, trzeba udać się do dermatologa – być może to nie „zwykły” łupież, ale np. łojotokowe zapalenie skóry, które wymaga wprowadzenia odpowiedniej kuracji i leków.

Dowiedz się, jak wybrać i stosować szampon na łupież

Jak zapobiec nawrotom łupieżu?

Łupież dosyć łatwo jest wyleczyć, ale niestety choroba ta ma tendencję do nawracania. Dlatego niezależnie od wybranej metody warto stosować ją profilaktycznie, np. 1-2 razy w miesiącu, aby do tego nie doszło.

Sposoby na łupież – o czym jeszcze warto pamiętać?

Stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych to podstawa leczenia łupieżu. Warto jednak pamiętać także o kilku innych zasadach i zmianie codziennych nawyków, aby zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia i nawrotu.

 • Codziennie wyczesuj dokładnie włosy i używaj szamponu przeciwłupieżowego co najmniej 3 razy w tygodniu – jako kurację. Profilaktycznie rzadziej, np. 1-2 razy w miesiącu.
 • Unikaj stosowania agresywnych środków chemicznych na skórę głowy (np. podczas koloryzacji). Negatywnie wpływają na pH skóry i równowagę mikrobiomu, co sprzyja łupieżowi.
 • Ostrożnie z używaniem produktów stylizacyjnych, zwłaszcza takich jak lakiery i żele, które mogą zatykać ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych, nasilając łojotok, który jest pożywką dla grzybów odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu.
 • Niektóre czynniki zewnętrzne mogą nasilać łupież, takie jak promienie UV. Latem chroń przed nimi skórę głowy.
 • Stres nasila łojotok i też sprzyja łupieżowi. Dlatego relaksacja i nauka radzenia sobie ze stresem może przyczynić się do poprawy kondycji skóry głowy.
 • Warto też zmienić dietę – pożywką dla rozwoju bakterii jest przede wszystkim cukier.
 • Pomocne może też być doustne stosowanie probiotyków – wzmacniają one aktywność komórek odpornościowych i tym samym umożliwiają zwalczanie drożdżaków. W badaniach prowadzonych przez dermatologów z Francji, Włoch, Hiszpanii, Czech, Niemiec i Polski (jednym z inicjatorów był prof. Sławomir Majewski) części osób z uciążliwym łupieżem podawano suplementy z probiotykiem ST11 (pałeczek kwasu mlekowego). W tej grupie nie odnotowano żadnego przypadku nawrotu łupieżu, podczas gdy w grupie niesuplementowanej – problem ten dotknął ponad połowę.1

1 https://wirtualnaklinika.pl/masz-lupiez-lecz-jelita/

Rekomendowane produkty

 • Dercos Micro Peel - Szampon peelingujący na ciężki, tłusty łupież

  DERCOS

  Dercos Micro Peel - Szampon peelingujący na ciężki, tłusty łupież

  Mycie włosów

  Szampon peelingujący o działaniu przeciwłupieżowym, eliminuje łupież oraz głęboko oczyszcza włosy i skórę głowy.

 • stamp-sticker_PL.png
  Dercos DS - Szampon przeciwłupieżowy, włosy suche

  DERCOS

  Dercos DS - Szampon przeciwłupieżowy, włosy suche

  Mycie włosów

  Szampon o zaawansowanym działaniu przeciwłupieżowym, który eliminuje do 100% widocznego łupieżu*.

 • stamp-sticker_PL.png
  Dercos DS - Szampon przeciwłupieżowy, włosy normalne i przetłuszczające się

  DERCOS

  Dercos DS - Szampon przeciwłupieżowy, włosy normalne i przetłuszczające się

  Mycie włosów

  Szampon o zaawansowanym działaniu przeciwłupieżowym, który eliminuje do 100% widocznego łupieżu*.

 • Najczęściej czytane

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Pielęgnacja ciała

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Pielęgnacja ciała

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Pielęgnacja ciała

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  go to top