OK

OK Cancel

Thank you

Close

Swędzi Cię skóra – to jeden z problemów skóry zimą

Swędzenie skóry - jak bardzo jest dokuczliwe wiedzą te z nas, które przynajmniej raz go doświadczyły. I choć może być objawem poważnej dolegliwości, zwykle związane jest z trybem życia oraz warunkami atmosferycznymi, co oznacza, że możemy skutecznie mu zapobiegać zabezpieczając skórę odpowiednimi preparatami.

Swędzenie skóry - przyczyny

Świąd skóry to odczuwanie nieprzyjemnego odczucia wymuszające częste pocieranie i drapanie, nierzadko powodujące dyskomfort psychiczny i uczucie rozdrażnienia. Może dotyczyć całego ciała lub jego części, np. łydek, dłoni, twarzy, skóry głowy. Swędzenie może być objawem chorób skóry, takich jak świerzb lub kontaktowe zapalenie skóry. Może być również objawem schorzeń ogólnoustrojowych, np. chorób wątroby, nerek, tarczycy, nerwicy lub wynikać po prostu z suchości skóry, czyli z zaburzenia funkcji i składu płaszcza lipidowego. W takich przypadkach wymaga konsultacji z lekarzem, a w przypadku alergii kontaktowych również wyeliminowania czynnika wywołującego podrażnienia.

Co zrobić, gdy wyeliminujemy lub wykluczymy choroby, a mimo to nadal odczuwamy dyskomfort, skóra swędzi, piecze i jest ściągnięta? Zwróćmy uwagę na to, czy cała skóra jest przesuszona, czy tylko pewne jej obszary? Czy dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość wody, minimum to 1,5 litra na dobę. Jaką temperaturę oraz wilgotność mamy w pomieszczeniach, w których przebywamy? Świąd skóry nasila się w okresie grzewczym, dlatego warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub stosować specjalne pojemniki na wodę  instalowane na grzejnikach.

Woda szybciej odparowuje ze skóry w warunkach zimowych chłodów, jeśli naskórek nie jest odpowiednio zabezpieczony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Gdy na dworze temperatury spadają poniżej zera wiele z nas ulega pokusie rozgrzewających kąpieli, a po wejściu do pomieszczeń ogrzewa zmarznięte ręce pod gorącą wodą. Niestety uleganie temu nawykowi szkodzi skórze. Wysoka temperatura wody powoduje wypłukanie ochronnych lipidów z warstwy rogowej naskórka, prowadząc do przesuszenia skóry i pogłębiając przeznaskórkową utratę wody. Podobne działanie ma noszenie syntetycznych ubrań utrudniających swobodną cyrkulacje powietrza, lub z tkanin, których faktura lub włókna mogą drażnić naskórek.

Zapobieganie – najskuteczniejsza terapia

Swędząca skóra jest skórą podrażnioną, a więc szczególnie uwrażliwioną na czynniki atmosferyczne i zmiany temperatury.  Możemy pomóc jej bronić się przed ich niekorzystnym wpływem stosując odpowiednio dobraną zarówno pielęgnację skóry mieszanej, jak i suchej. W okresie zimowym warto zadbać
o stosowania natłuszczających żeli lub oliwek do mycia skóry, a makijaż zmywać delikatnymi płynami micelarnymi, które biorą pod uwagę naturalne pH skóry. Skórę całego ciała należy odżywiać stosując gęste, odżywcze balsamy, które uszczelniając naskórek, ograniczają odparowywanie wody. Skórę dłoni chrońmy rękawiczkami i odpowiednio dobranym kremem ochronnym.

Gdy mróz szczypie w policzki

W okresie jesienno-zimowym twarz jest najbardziej narażona na podrażnienia, których efektem mogą być liczne problemy skóry, jak wysuszenie, swędzenie, łuszczenie, czy widoczne, rozszerzone naczynka. Zaburzeniu ulega ilość NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego, który odpowiada za skuteczną obronę skóry, a mroźne powietrze o niskiej wilgotności sprzyja odparowywaniu wody ze skóry. To czas gdy lekkie kremy pod makijaż powinniśmy zastąpić preparatami o bogatszej konsystencji, a na noc stosować pielęgnację łagodzącą i uzupełniającą poziom lipidów skórze.

Zespół Vichy

go to top