OK

OK Cancel

Thank you

Close

Swędzi Cię skóra – to jeden z problemów skóry zimą

Swędzenie skóry - jak bardzo jest dokuczliwe wiedzą te z nas, które przynajmniej raz go doświadczyły. I choć może być objawem poważnej dolegliwości, zwykle związane jest z trybem życia oraz warunkami atmosferycznymi, co oznacza, że możemy skutecznie mu zapobiegać zabezpieczając skórę odpowiednimi preparatami.

Swędzenie skóry - przyczyny

Świąd skóry to odczuwanie nieprzyjemnego odczucia wymuszające częste pocieranie i drapanie, nierzadko powodujące dyskomfort psychiczny i uczucie rozdrażnienia. Może dotyczyć całego ciała lub jego części, np. łydek, dłoni, twarzy, skóry głowy. Swędzenie może być objawem chorób skóry, takich jak świerzb lub kontaktowe zapalenie skóry. Może być również objawem schorzeń ogólnoustrojowych, np. chorób wątroby, nerek, tarczycy, nerwicy lub wynikać po prostu z suchości skóry, czyli z zaburzenia funkcji i składu płaszcza lipidowego. W takich przypadkach wymaga konsultacji z lekarzem, a w przypadku alergii kontaktowych również wyeliminowania czynnika wywołującego podrażnienia.

Co zrobić, gdy wyeliminujemy lub wykluczymy choroby, a mimo to nadal odczuwamy dyskomfort, skóra swędzi, piecze i jest ściągnięta? Zwróćmy uwagę na to, czy cała skóra jest przesuszona, czy tylko pewne jej obszary? Czy dostarczamy organizmowi odpowiednią ilość wody, minimum to 1,5 litra na dobę. Jaką temperaturę oraz wilgotność mamy w pomieszczeniach, w których przebywamy? Świąd skóry nasila się w okresie grzewczym, dlatego warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub stosować specjalne pojemniki na wodę  instalowane na grzejnikach.

Woda szybciej odparowuje ze skóry w warunkach zimowych chłodów, jeśli naskórek nie jest odpowiednio zabezpieczony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Gdy na dworze temperatury spadają poniżej zera wiele z nas ulega pokusie rozgrzewających kąpieli, a po wejściu do pomieszczeń ogrzewa zmarznięte ręce pod gorącą wodą. Niestety uleganie temu nawykowi szkodzi skórze. Wysoka temperatura wody powoduje wypłukanie ochronnych lipidów z warstwy rogowej naskórka, prowadząc do przesuszenia skóry i pogłębiając przeznaskórkową utratę wody. Podobne działanie ma noszenie syntetycznych ubrań utrudniających swobodną cyrkulacje powietrza, lub z tkanin, których faktura lub włókna mogą drażnić naskórek.

Zapobieganie – najskuteczniejsza terapia

Swędząca skóra jest skórą podrażnioną, a więc szczególnie uwrażliwioną na czynniki atmosferyczne i zmiany temperatury.  Możemy pomóc jej bronić się przed ich niekorzystnym wpływem stosując odpowiednio dobraną zarówno pielęgnację skóry mieszanej, jak i suchej. W okresie zimowym warto zadbać
o stosowania natłuszczających żeli lub oliwek do mycia skóry, a makijaż zmywać delikatnymi płynami micelarnymi, które biorą pod uwagę naturalne pH skóry. Skórę całego ciała należy odżywiać stosując gęste, odżywcze balsamy, które uszczelniając naskórek, ograniczają odparowywanie wody. Skórę dłoni chrońmy rękawiczkami i odpowiednio dobranym kremem ochronnym.

Gdy mróz szczypie w policzki

W okresie jesienno-zimowym twarz jest najbardziej narażona na podrażnienia, których efektem mogą być liczne problemy skóry, jak wysuszenie, swędzenie, łuszczenie, czy widoczne, rozszerzone naczynka. Zaburzeniu ulega ilość NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego, który odpowiada za skuteczną obronę skóry, a mroźne powietrze o niskiej wilgotności sprzyja odparowywaniu wody ze skóry. To czas gdy lekkie kremy pod makijaż powinniśmy zastąpić preparatami o bogatszej konsystencji, a na noc stosować pielęgnację łagodzącą i uzupełniającą poziom lipidów skórze. Laboratoria Vichy stworzyły w tym celu dwustopniowa kurację dla skóry suchej Nutrilogie 1 i bardzo suchej Nutrilogie 2. Zapewniają one natychmiastowe ukojenie, odżywienie skóry oraz całodobowe nawilżenie, eliminując dyskomfort związany z uczuciem swędzenia i ściągnięcia. Innowacyjna formuła kremów zawiera opatentowane sfingolipidy, które nie tylko uzupełniają niedobór lipidów w skórze, odbudowując jej barierę hydrolipidową, ale także mają działanie stymulujące skórę do produkcji jej własnych lipidów. Problemy skóry objawiające się swędzeniem i szorstkością zostają zredukowane, a skóra pozostaje zregenerowana i ukojona.

Rekomendowane produkty

 • Krem na dzień do skóry suchej VICHY NUTRILOGIE
 • Intensywnie pielęgnujący krem ​​do skóry bardzo suchej VICHY NUTRILOGIE
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  Pielęgnacja twarzy

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Pielęgnacja twarzy

  Pieczenie skóry twarzy - przyczyny, sposoby pielęgnacji

  Różnego rodzaju podrażnienia a także przesuszenie, mogą powodować pieczenie skóry twarzy. Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości? Co zrobić, żeby złagodzić pieczenie skóry i natychmiast ją ukoić? Jakie kosmetyki mogą nam pomóc zregenerować podrażnioną skórę twarzy? Czy można zabezpieczyć skórę przed takimi dolegliwościami?

  Przeczytaj artykuł

  go to top