OK

OK Cancel

Thank you

Close

Warstwa rogowa

Warstwa rogowa to najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, której komórki ulegają ciągłemu złuszczaniu.

Warstwę rogową (startum corneum) można traktować jako „skórę skóry”, ponieważ jest to zewnętrzna warstwa naskórka. Składa się z martwych, całkowicie spłaszczonych i ściśle ułożonych komórek bez jądra (korneocytów). Są one nazywane płytkami bądź łuskami rogowymi. Warstwę tę tworzy w 50% keratyna i w 50% związki rozpuszczalne w wodzie (aminokwasy, lipidy). Stanowi ona ostateczną barierę organizmu względem środowiska zewnętrznego, zapewniając ochronę przed szkodliwymi czynnikami i utratą wilgoci. Warstwa rogowa pełni podwójną funkcję w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry:
▪ skeratynizowane komórki warstwy rogowej naskórka tworzą hydrofobową barierę, która uniemożliwia przedostanie się wody przez skórę do środka organizmu,
▪ dzięki zawartości naturalnego czynnika nawilżającego (ang. NMF – Natural Moisturizing Factor) hamuje parowanie wilgoci, zatrzymując je w skórze.
Na powierzchni warstwy rogowej znajduje się płaszcz hydrolipidowy. Komórki warstwy rogowej cały czas ulegają złuszczaniu, robiąc miejsce nowym komórkom, które przemieszczają się od warstwy podstawnej w kierunku powierzchni. Proces ten można wspomóc peeligami.

Dowiedz się więcej o budowie naskórka

Vichy Peelingująca maska rozświetlająca z kamieniem wulkanicznym i AHA przyspieszy proces usuwania martwych komórek naskórka. Zapewnia skórze natychmiastową gładkość, dodaje jej blasku i świeżości.

Warstwa rogowa jest najbardziej zewnętrzną warstwą naskórka zbudowaną ze zrogowaciałych (martwych) komórek

Indeks dermatologiczny