OK

OK Cancel

Thank you

Close

Tonizacja skóry - wybierz tonik oczyszczający dopasowany do Twoich potrzeb

Czym jest ph skóry?

PH to miara stopnia kwasowości skóry, która, jeśli oscyluje między 4,5 a 6, zapewnia bardzo dobrą ochronę przed bakteriami i innymi drobnoustrojami. PH można zbadać w gabinecie kosmetycznym przy użyciu pehametru. Jeśli poziom pH jest zbyt niski, stan skóry pogarsza się i pojawia się nadmiar sebum. Jeśli jest zbyt wysoki, cera może pokryć się wypryskami i być podatna na zakażenia.

Jak pielęgnować twarz, by mieć odpowiednie pH?

Podstawą jest oczywiście tonizacja skóry. Dobry tonik do twarzy, użyty po odpowiednim kosmetyku do mycia twarzy, skutecznie przywraca skórze równowagę. Na rynku znajdują się preparaty, które mają odczyn 5 - 5,5, ale zdarzają się również takie o odczynie równym 4, które sprzyjają działaniu bakteriostatycznemu i mają działanie lekko keratolityczne. Dzięki temu usprawnia się proces oczyszczania gruczołów łojowych a tonizacja skóry ułatwia cerze wrócenie do stanu równowagi oraz odzyskanie kwaśnego odczynu, który chronią ją przed drobnoustrojami.

Rodzaje toników

Na rynku kosmetycznym można spotkać dwa główne rodzaje toników:

  • Toniki alkoholowe przeznaczone dla tłustszej cery, które mają lekkie działanie ściągające.
  • Toniki bezalkoholowe przeznaczone dla cery wrażliwej i naczyniowej.

Tonik oczyszczający alkoholowy przeznaczony dla cery tłustej, oprócz alkoholu, który zwęża pory skóry, powinien również zawierać substancje, które zmatowią twarz, a przez to zapewnią jej ładny wygląd. Takim tonikiem jest np. NORMADERM Tonik oczyszczający do codziennej pielęgnacji, który precyzyjnie oczyszcza, wygładza nierówności i doprowadza ph skóry do stanu równowagi.

Tonik oczyszczający bezalkoholowy do cery szczególnie wrażliwej powinien zawierać więcej substancji kojących i nie posiadać składników złuszczających, czy też właśnie drażniącego twarz alkoholu. Tonizacja skóry takim tonikiem sprawia, że pielęgnacja skóry staje się łatwiejsza, gdyż odpowiednie pH skóry pozwala na dostatecznie głębokie wnikanie w nią składników kremów odżywczych oraz nawilżających.

Kosmetyki, których musisz unikać

Pielęgnacja skóry twarzy to nie tylko tonizacja twarzy, ale również zadbanie o to, by unikać tych preparatów, które ewidentnie szkodzą skórze i zaburzają równowagę pH. Do takich kosmetyków zaliczyć można standardowe mydło, które ma odczyn silnie zasadowy (pH=10). Umycie nim dłoni czy twarzy powoduje, że pH skóry może wzrosnąć nawet o 3 jednostki. Efekt utrzymuje się około 90 minut. Niby niedługo, ale biorąc pod uwagę, że zastosujesz je przynajmniej raz dziennie, możesz osłabiać sukcesywnie barierę ochronną naskórka. Im częściej więc sięgasz po środki z odczynem zasadowym, tym bardziej szkodzisz swojej skórze. Z tego też powodu osoby o tłustej cerze, które myją twarz niezwykle często, gdyż łudzą się, iż w ten sposób zmyją nadmiar sebum, naruszają nieustannie warstwę ochronną naskórka i powodują zaburzenia w funkcjonowaniu skóry. Dużym błędem jest też sięganie po płyny do higieny intymnej i wykorzystywanie ich do mycia twarzy. Wiele osób sądzi, że są delikatniejsze niż zwykłe żele i dzięki temu łagodniej podziałają na cerę. To absurd. Jeśli będziesz obniżać pH skóry twarzy poprzez mycie jej tego typu płynami spowodujesz, że będzie ona nadwrażliwa i bardziej skłonna do podrażnień.

Zespół Vichy

go to top