OK

OK Cancel

Thank you

Close

Wągry na nosie – jak się ich pozbyć?

Wągry na nosie

Charakterystyczne czarne kropki na nosie to nic innego jak zaskórniki będące efektem zablokowania ujść gruczołów łojowych. Są mało estetyczne i powodują duży dyskomfort. Trudno zamaskować je makijażem, a źle pielęgnowane mogą przyczyniać się do rozwoju zapalnych zmian trądzikowych. Jak się ich skutecznie pozbyć?

• Czarne wągry na nosie to objaw zatkania gruczołów łojowych – dlatego najczęściej pojawiają się u osób z tłustą bądź mieszaną skórą.
• Nasilają się pod wpływem nieodpowiedniej pielęgnacji. Nie służy im też stosowanie gęstych kryjących podkładów.
• Skóra z wągrami musi być dokładnie oczyszczana. Pomocne też będą maski oczyszczające na bazie glinek i peelingi.
• Samodzielne wyciskanie wągrów zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry i pojawienia się stanów zapalnych oraz blizn.


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skuteczność Normaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

Wągry na nosie można usunąć za pomocą maseczki oczyszczającej z glinką bądź specjalnym plastrów

Jak powstają wągry na nosie?

Skóra człowieka nie jest idealnie gładka. Znajdują się na niej ujścia gruczołów łojowych (w obrębie mieszków włosowych, razem tworzą tzw. mieszki łojowo-włosowe) – u dzieci przed okresem pokwitania są one bardzo małe i praktycznie niewidoczne. Potem to się zmienia – wskutek wzmożonej produkcji sebum (związanej ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w okresie dojrzewania) ujścia gruczołów łojowych ulegają poszerzeniu. Często towarzyszy temu nieprawidłowa keratynizacja – naskórek nie złuszcza tak, jak powinien, i ujścia gruczołów są zapychane przez kleistą masę powstającą z łoju i martwych, niezłuszczonych komórek naskórka. Tak właśnie powstają zaskórniki. Te najbardziej widoczne – czarne – to tzw. zaskórniki otwarte. Ich ciemny kolor bierze się z tego, że keratyna obecna w martwych komórkach naskórka ulega utlenieniu pod wpływem kontaktu z powietrzem. Jeśli nie oczyszczamy z nich skóry, stają się idealną pożywką dla bakterii Propionibacterium acnes odpowiedzialnych za powstawanie trądziku pospolitego. Dlatego często trądzik zaskórnikowy poprzedza rozwój bardziej dokuczliwych, zapalnych form trądziku, objawiających się grudkami, krostkami, a nawet cystami i naciekami ropnymi. Zastanawiasz się, dlaczego wągry powstają właśnie na nosie? Bo tutaj jest najwięcej gruczołów łojowych – podobnie zresztą jak na brodzie czy czole, dlatego te trzy obszary tworzą problematyczną strefę T. Skóra na nosie jest jednak wyjątkowo cienka, a w pielęgnacji traktowana mniej uważnie niż broda czy czoło (często np. myjąc twarz, zapominamy o nosie).

U kogo najczęściej pojawiają się wągry na nosie?

Choć wągry na nosie są charakterystyczne dla młodych osób, mogą też pojawić się w późniejszym wieku u osób – głównie ze skórą tłustą i mieszaną, ale niekoniecznie, bo mogą też wystąpić przy cerze suchej i to w późnym wieku. Sprzyjają im:

 • niedobory witaminy A i witamin z grupy B – ich brak może zaburzać proces rogowacenia naskórka, co prowadzi do gromadzenia się martwych komórek skóry w ujściach mieszków łojowo-włosowych,
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków zatykających pory, np. gęstych podkładów, oleistych pudrów, olejków do twarzy,
 • niewłaściwa higiena skóry, brak nawyku jej dokładnego oczyszczania rano i wieczorem, po podróży, po treningu itp.,
 • spożywanie „śmieciowej” diety bogatej w cukry, węglowodany i żywność przetworzoną – wszystko to może nasilać łojotok i stany zapalne skóry,
 • działanie zanieczyszczeń (smogu, dymu papierosowego), które osadzają się w porach i dodatkowo je zatykają,
 • stres – wyrzut kortyzolu nasila pracę gruczołów łojowych oraz stany zapalne w obrębie mieszków łojowo-włosowych,  uważa się, że to właśnie stres jest jednym z głównych czynników rozwoju trądziku wieku dorosłego,
 • zaskórniki mogą też pojawić się pod wpływem zmian hormonalnych (o podłożu androgenowym), a także po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych,
 • ich powstawaniu sprzyja też wysoka temperatura i wilgotność powietrza – mogą się pojawić zwłaszcza podczas podróży w tropikalne regiony świata.

Dowiedz się więcej o wpływie stresu na skórę:

 • Chroniczny stres uszkadza ochronną barierę hydrolipidową, powodując zwiększoną wrażliwość na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, które powodują przyspieszone starzenie się skóry. Pod wpływem hormonu stresu – kortyzolu – skóra szybciej traci kolagen odpowiedzialny za jej jędrność.

Czy wyciskać wągry na nosie?

Absolutnie nie! Rozpulchnianie skóry tzw. parówkami i potem „majstrowanie” przy niej paznokciami zwiększa ryzyko uszkodzeń – wtedy pozostaną na nosie nieestetyczne małe blizenki, które są jednak bardzo widoczne i trudne do usunięcia. Poza tym wyciskając zaskórniki, łatwo doprowadzić do zainfekowania skóry i rozniesienia zakażenia po całej twarzy. Dyskusyjne są też kąpiele parowe, czyli popularne parówki. Na pewno nie są one wskazane przy cerze naczynkowej, mogą bowiem  powodować rozszerzenie i pękanie naczynek.
Jeśli pojawił się jakiś wyjątkowo uporczywy zaskórnik i czujesz, że musisz go wycisnąć, zrób to bardzo delikatnie i ostrożnie, czystymi, a najlepiej zdezynfekowanymi dłońmi, przez chusteczkę, wcześniej zmiękczając skórę np. peelingiem. Najlepiej jednak udać się na manualne oczyszczanie skóry do kosmetyczki, która wie, jak zrobić to bezpiecznie dla twojej skóry.

Jak pozbyć się wągrów na nosie?

 • Przede wszystkim dokładnie oczyszczając skórę – rano i wieczorem. Stosuj do tego delikatne środki myjące. To ważne, bo potraktowane zbyt agresywnie, przesuszone gruczoły łojowe otrzymają sygnał do wzmożonej produkcji łoju i efekt będzie odwrotny od zamierzonego.
 • Pamiętaj też, aby dokładnie umyć skórę po wysiłku fizycznym i po podróży np. pociągiem lub samolotem. Przebywanie w zamkniętych kabinach sprzyja osadzaniu się zanieczyszczeń w skórze.
 • Po umyciu twarzy nałóż na twarz tonik – przywróci właściwe pH skórze. Toniki w ostatnim czasie stały się mniej popularne i wiele osób zastępuje je płynami micelarnymi, jednak ich działanie jest zupełnie inne. Tonik nie oczyszcza skóry, tylko dba o jej kondycję i przywraca jej optymalne, fizjologiczne warunki do prawidłowego funkcjonowania. Wybieraj toniki przeznaczone do skóry mieszanej, tłustej czy trądzikowej, które pomagają złuszczać martwe komórki naskórka i ściągają poszerzone pory.
 • Raz w tygodniu zastosuj peeling – pozwoli złuszczyć zalegającą masę martwych komórek naskórka i oczyści ujścia gruczołów łojowych z zaskórników. Bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza peelingi na bazie kwasów AHA, które nie tylko rozpuszczają „czopy”, ale też regulują wydzielanie łoju. Jeśli wolisz peeling mechaniczny, wybierz mikroziarnisty, aby nie podrażnić delikatnej skóry na nosie. Osoby z bardzo wrażliwą skórą mogą zdecydować się na peeling enzymatyczny.
 • Stosuj maseczki oczyszczające np. na bazie glinki, która odtyka pory i „wyciąga” z nich zalegającą masę łojowo-rogową. Na rynku są też dostępne specjalne plastry i płatki oczyszczające skórę nosa z wągrów. Stosuj je regularnie, np. raz w tygodniu.
 • Kupując kosmetyki do pielęgnacji czy makijażu, zwróć uwagę na ich skład i formułę. Wybieraj wyłącznie produkty niekomedogenne (a więc takie, które nie zatykają porów), lekkie, żelowe, wodno-żelowe, beztłuszczowe, szybko się wchłaniające. Dermatolodzy szczególną uwagę zwracają na komedogenne działanie niektórych gęstych podkładów do twarzy, które mogą przyczyniać się do powstawania wągrów i nasilenia trądziku. Niekoniecznie każdy mocno kryjący fluid niesie takie ryzyko – Vichy Dermablend to korekcyjny makijaż o pełnym kryciu rekomendowany przez dermatologów, o hipoalergicznej i niekomedogennej formule.
 • Nadmiar pudru na twarzy może podkreślić widoczność wągrów na twarzy. Dlatego staraj się stosować jak najmniej makijażu – wybierając kosmetyki o mocno kryjącej formule. Jeśli musisz poprawić make-up w ciągu dnia, najpierw zbierz nadmiar sebum czystą chusteczką lub bibułką matującą, a dopiero potem delikatnie przypudruj skórę nosa.
 • W przypadku cery zaskórnikowej pomocne też będzie stosowanie w codziennej pielęgnacji kosmetyków z kwasami, zwłaszcza z kwasem salicylowym, który pomaga dogłębnie oczyścić skórę z wągrów, a także kwasem azelainowym, który świetnie zapobiega tworzeniu się zaskórników.
 • Dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry – potrzebuje go także skóra tłusta i mieszana. Zbyt mocne przesuszanie skóry wzmaga produkcję łoju i problemy z rogowaceniem naskórka (to typowy objaw nadmiernej ekspozycji skóry na słońce).
 • Unikaj wystawiania skóry na promienie UV – latem chroń całą twarz (pamiętając o nosie) kremem ochronnym z wysokim filtrem.
 • Warto też wspomóc domową pielęgnację zabiegami profesjonalnymi – oprócz manualnego oczyszczania to m.in. mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny czy profesjonalne peelingi chemiczne. Osoby z tendencją do zaskórników powinny poddawać się im przynajmniej raz na 2-3 miesiące, a czasami nawet raz na miesiąc.
 • Czasami lekarz dermatolog może też zalecić kuracje miejscowe – jeśli codzienna pielęgnacja nie wystarcza do tego, aby skutecznie pozbyć się wągrów. Zwykle są one oparte na retinoidach i nadtlenku benzoilu, czasami na antybiotykach (np. erytromycynie).


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skuteczność Normaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

Zespół Vichy

Tag:

go to top