OK

OK Cancel

Thank you

Close

Worki pod oczami oraz metody, jak się ich pozbyć

Worki pod oczami są objawem zatrzymywania wody w organizmie

Worki pod oczami u młodszych osób to nic innego jak obrzęki powstające np. wskutek niewyspania i zmęczenia. U starszych – są objawem starzenia się i utratą jędrności skóry. Często współwystępują z cieniami pod oczami. Czy można się ich skutecznie pozbyć?

  • Worki pod oczami najczęściej są skutkiem zmęczenia, stresu i niewyspania. Obrzękom sprzyja też śmieciowa dieta i brak odpowiedniego nawodnienia organizmu (gdy pijesz za mało wody).
  • Najszybciej można się ich pozbyć stosując żele z chłodzącym aplikatorem, płatki pod oczy lub zimne kompresy.
  • Bardzo ważna jest też codzienna pielęgnacja – szczególnie polecane są kremy z kofeiną, która usprawnia drenaż w okolicy oczu i zapobiega obrzękom. Aplikując je warto też robić masaż okolicy oczu.
  • U starszych osób worki pod oczami mogą być objawem tzw. przepuklin tłuszczowych, które można usunąć tylko chirurgicznie.

Skóra wokół oczu starzeje się bardzo szybko, ponieważ jest bardzo cienka (ma zaledwie 0,5 mm grubości) i prawie całkowicie pozbawiona gruczołów łojowych. A to oznacza, że szybko się przesusza i łatwo ulega podrażnieniom wskutek działania czynników zewnętrznych, takich jak promienie UV czy zanieczyszczenia. Charakterystyczne jest też dla niej inne rozmieszczenie kolagenu i elastyny. Poza tym cały czas „pracuje” – a im bogatsza mimika, tym szybciej pojawiają się zmarszczki mimiczne wokół oczu. Proces starzenia się skóry zaczyna się już ok. 25. roku życia – wtedy bowiem zaczyna stopniowo ubywać w niej kolagenu i elastyny, a więc tzw. białek podporowych odpowiedzialnych za jej jędrność, gęstość i napięcie. Zmniejsza się też naturalna ilość kwasu hialuronowego mającego wpływ na gładkość i nawilżenie tkanek, a narażenie na czynniki zewnętrzne osłabia barierę ochronną naskórka i powoduje szybsze przesuszenie i zwiększoną wrażliwość tej okolicy. Najpierw pojawiają się drobne zmarszczki w kącikach oczu (tzw. kurze łapki), potem cienie pod oczami, opadanie powiek i kącików (twarz nabiera smutnego wyglądu), powieki stają się wiotkie i pomarszczone, pogłębiają się cienie i worki pod oczami. U niektórych osób może dojść do powstania tzw. przepuklin tłuszczu oczodołowego, których skutecznie można pozbyć się wyłącznie za pomocą metod chirurgicznych.


skóra dojrzała?

Odkryj innowacyjną pielęgnację Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

Neovadiol dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Neovadiol - skuteczność
Sprawdź

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.

2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

Neovadiol

skóra dojrzała?

ptma

Worki pod oczami – skąd się biorą?

Najczęściej worki pod oczami, zwłaszcza u osób do 40. roku życia, są związane z trybem życia. Przewlekły stres, niewysypianie się, zarywanie nocy – to wszystko powoduje, że rano budzimy się z obrzękami pod dolnąpowieką, nazywanymi powszechnie workami pod oczami. Wpływ na ich powstawanie w dużym stopniu ma też dieta bogata w produkty wysoko przetworzone, z dużą ilością cukru i soli – powoduje ona bowiem zatrzymywanie wody w organizmie, co wywołuje obrzęki. Podobnie działa nadmiar kawy, alkoholu, palenie papierosów. Problem ten częściej też mają osoby, które piją mało wody – organizm próbuje wtedy „oszczędzać” swoje zasoby wody na później, magazynując je w tkankach. W wielu przypadkach więc prosta zmiana stylu życia i jedzenia może zmniejszyć tendencję do powstawania worków pod oczami. Obrzęki mogą też być związane z różnymi schorzeniami, np. układu krążenia, nerek, cukrzycy czy niedoczynności tarczycy, a także ze stosowaniem niektórych leków, np. hormonalnych. Zwykle są widoczne rano, po przebudzeniu, a potem – zwłaszcza gdy zastosujesz odpowiedni krem do oczu i delikatny masaż – ustępują, ponieważ twój organizm zaczyna pracować, uruchamiając „pompę” limfatyczną.

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni styl życia i higienę codziennego życia:

  • Staraj się wysypiać – według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dorosła osoba powinna spać 7-9 godzin na dobę. Najlepiej kłaść się przed północą. Nie leż w nocy zupełnie na płasko – głowa powinna być lekko podwyższona, bo to zapobiega gromadzeniu limfy wokół oczu.
  • Nie przejadaj się przed snem. Najlepiej spożyć lekką kolację najpóźniej na 2-3 godziny przed snem. Unikaj ciężkostrawnych potraw i owoców, bo organizm zamiast się nocą regenerować, będzie musiał wydatkować energię na trawienie. A pamiętaj, że twój metabolizm z wiekiem spowalnia – młodej osobie na sucho ujdzie pizza zjedzona późnym wieczorem, ale już po 35-40. roku życia – odczujesz skutki takiej uczy źle śpiąc i rano budząc się z obrzękami pod oczami.
  • Unikaj potraw wysokoprzetworzonych i z dużą zawartością soli i cukru. Czytaj etykiety, bo często składniki te są stosowane dla wzmocnienia smaku potraw, których nawet nie podejrzewasz o zawartość soli czy cukru.
  • Staraj się codziennie wypijać min. 2 litry płynów, najlepiej wody i ziołowych herbat. Unikaj słodzonych soków i napojów. Szybko zobaczysz, jak ten nawyk zmieni twój wygląd – tendencja do worków zmniejszy się, a nawodniona od środka skóra będzie gładka i promienna. Jeśli nie lubisz smaku czystej wody, wrzuć do niej plasterek cytryny, mięty bądź imbiru (bez cukru!), aby wzbogacić jej smak.
  • Pamiętaj, aby wieczorem zawsze zrobić dokładny demakijaż twarzy i oczu. To podstawa ładnego wyglądu skóry i profilaktyki przeciwstarzeniowej. Ma też wpływ na wygląd po przebudzeniu. Nie trzyj mocno skóry powiek podczas oczyszczania, delikatnie przykładaj do nich wacik nasączony płynem do demakijażu.
  • Worki pod oczami mogą też być wynikiem reakcji alergicznej bądź podrażnienia – w takiej sytuacji wyeliminuj czynnik sprawczy, a jeśli objawy się powtarzają, skonsultuj się z dermatologiem bądź alergologiem. W przypadku reakcji alergicznej pomocne będzie zażycie leku antyhistaminowego.
  • Jeśli masz tendencję do pojawiania się worków pod oczami, stosuj do codziennej pielęgnacji tej okolicy kremy bądź żele przeciwko obrzękom. Szukaj w nich takich składników, jak kofeina (doskonale usprawnia drenaż, przeciwdziała obrzękom), aloes, ogórek, bławatek, miłorząb japoński. Dobrze, aby krem miał jednocześnie silne właściwości nawilżające (np. z kwasem hialuronowym).

Co zrobić, gdy chcesz szybko pozbyć się worków pod oczami?

  • Najszybsze działanie przeciwobrzękowe ma niska temperatura. Możesz zastosować kompres chłodzący, kostki lodu (zawinięte w czystą ściereczkę, nie bezpośrednio na skórę!), a najlepiej – krem pod oczy z chłodzącym aplikatorem. Warto też trzymać krem pod oczy w lodówce, aby zawsze był schłodzony i gotowy do użycia.
  • Tradycyjną metodą są okłady np. z plastrów świeżego ogórka – pamiętaj jednak, że wiele kupowanych warzyw i owoców jest sztucznie nawożonych, dlatego robiąc taki kompres możesz zafundować swojej skórze dawkę „chemii” i podrażnienie zamiast ukojenia. Zamiast tego możesz przyłożyć do skóry schłodzoną czystą łyżkę. Metodą stosowaną przez modelki są też schłodzone okłady z torebek czarnej herbaty – możesz je zastosować, jeśli nie masz pod ręką kremu.
  • Bardzo dobrze sprawdzi się też maseczka pod oczy w formie płatków nasączonych składnikami aktywnymi. Płatki hialuronowe na noc Vichy są wyposażone w mikrostożki z czystego kwasu hialuronowego, który uwalnia się do skóry w czasie nocy, dzięki czemu rano skóra jest nawilżona, odświeżona i gładka, bez obrzęków i sińców.
  • Warto wykonać też masaż drenujący wokół oczu. Skórę można lekko masować i oklepywać – to usprawni usuwanie nadmiaru wody z tkanek. Masaż najlepiej połączyć z aplikacją kremu bądź serum. Połóż środkowy palec przy zewnętrznym kąciku oka i przesuń delikatnie pod dolną powieką w kierunku wewnętrznego kącika. Następnie zwiększając nacisk przesuń palcem po górnej powiece w kierunku skroni.

Vichy Płatki na worki pod oczami

Worki pod oczami a cienie pod oczami

Obrzęki pod oczami często występują razem z sińcami i cieniami widocznymi pod dolną powieką. Ciemny kolor jest objawem prześwitywania płytko położonych naczyń krwionośnych lub skutkiem nagromadzenia pigmentu. Może być uwarunkowany anatomią, a także pojawia się wraz z wiekiem – ponieważ skóra staje siębardziej sucha i cienka. Cienie pod oczami mogą teżbyć wynikiem niewyspania i zmęczenia.

Makijaż maskujący worki pod oczami

To też metoda, która pozwoli szybko pozbyć się worków pod oczami. Pamiętaj, aby wybrać do tego korektor bądź podkład, który ma dobre właściwości maskujące (np. z gamy Dermablend) – wtedy wystarczy dosłownie odrobina kosmetyku, aby zniwelować widocznośćobrzęków. Użyj odcienia odrobinę ciemniejszego i matowego. Możesz też zastosować trik stosowany przez makijażystów – na sam obrzęk nakładając podkład lub korektor w odcieniu skóry, a poniżej, tam gdzie widać zagłębienia, o ton jaśniejszy, aby je lekko unieść. Wszystko opiera się na sztuce iluzji optycznej – pamiętaj, że to, co jasne i świetliste, dodaje objętości, a więc uwypukla obrzęki, a odcienie ciemniejsze i matowe – spłaszczają je. Warto popróbować!

Worki „tłuszczowe” pod oczami

U osób dojrzałych wraz z wiekiem mogą pojawić się chrakterystyczne, czasami dosłownie wiszące pod dolnąpowieką, wypukłe worki pod oczami, które trudno usunąć domowymi metodami. Są one objawem wiotczenia tkanek podskórnych – przede wszystkim tzw. przegrody oczodołowej, a więc tkanki łącznej stanowiącej barierę dla tłuszczu obecnego w oczodole. Na skutek wiotczenia włókien, z których jest zbudowana przegroda, dochodzi do jej rozsunięcia, a tkanka tłuszczowa, która normalnie znajduje się w oczodole, zaczyna „wychodzić” i opadać, tworząc nieestetyczne worki pod oczami. Jest to mechanizm podobny do mechanizmu przemieszczania się tkanki tłuszczowej w przypadku tworzenia cellulitu. Niektóre osoby mają większą tendencję do takich zmian, wpływ na nie ma też tryb życia i ekspozycja na czynniki przyspieszające starzenie się skóry i degradację kolagenu (np. na promienie UV czy zanieczyszczenia), istotne są również czynniki hormonalne. W takim wypadku konieczna jest operacja plastyczna powiek dolnych i przegrody oczodołowej. Oczywiście, niezbędna jest też odpowiednia pielęgnacja, aby wzmacniać strukturę skóry wokół oczu, która szczególnie problematyczna jest w okresie menopauzy – wskutek spadku poziomu estrogenów dochodzi wtedy bowiem do szybkiego wiotczenia i opadania tkanek. Pomocne będą również zabiegi medycyny estetycznej, np. mezoterapia ze składnikami usprawniającymi drenaż i działającymi przeciwobrzękowo.

Zobacz też, jak starzeje się skóra w okresie menopauzy


skóra dojrzała?

Odkryj innowacyjną pielęgnację Neovadiol
dla skóry przed i po menopauzie

Neovadiol dla skóry przed i po menopauzie

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Neovadiol - skuteczność
Sprawdź

1 Neovadiol przed menopauzą krem na dzień: ocena kliniczna 220 kobiet po 3 miesiącach.

2 Neovadiol po menopauzie krem na dzień: ocena kliniczna 219 kobiet po 3 miesiącach.

Neovadiol

skóra dojrzała?

ptma

go to top