OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Jak pielęgnować skórę głowy, aby zapobiegać łupieżowi?

PORADA 1

Stosuj delikatne szampony przeciwłupieżowe dopasowane do potrzeb skóry głowy i rodzaju włosów

Unikaj silnych szamponów na łupież, mogą one powodować zaburzenia mikrobiomu skóry głowy i w efekcie nasilać objawy, zamiast je łagodzić. Szampon przeciwłupieżowy zawsze dopasuj do potrzeb skóry głowy oraz rodzaju włosów – jeśli masz problem z określeniem, która formuła jest dla ciebie najlepsza, poradź się farmaceuty, trychologa bądź dermatologa. Dercos ma w swojej ofercie kilka rodzajów szamponów przeciwłupieżowych – do włosów suchych, do włosów normalnych i przetłuszczających się, do wrażliwej skóry głowy i szampon peelingujący na ciężki, tłusty łupież, więc bez problemu dobierzesz najlepszy dla siebie.

PORADA 2

Szampon przeciwłupieżowy stosuj zgodnie z zaleceniami producenta

Szampon należy dokładnie wmasować w skórę głowy i pozostawić na niej tyle czasu, ile zaleca producent – zwykle 3-5 minut, a następnie dokładnie spłukać. Dzięki temu zawarte w nim składniki aktywne (przede wszystkim o działaniu przeciwgrzybiczym i keratolitycznym) skutecznie zadziałają, likwidując łupież. Nie nakładaj szamponu bezpośrednio na skórę głowy – najpierw rozmasuje go w wilgotnych dłoniach do wytworzenia piany. Aby kuracja była skuteczna, szampon przeciwłupieżowy należy stosować 2-3 razy w tygodniu (lub codziennie w przypadku nasilonych objawów, zwłaszcza w przebiegu łupieżu tłustego).

PORADA 3

Stosuj szampon przeciwłupieżowy profilaktycznie

Dobre szampony przeciwłupieżowe, takie jak te z gamy Dercos, hamują łupież i zapobiegają jego nawrotom nawet do 6 tygodni. Ponieważ jednak łupieżu nie da się całkowicie wyleczyć, bardzo ważna jest profilaktyczne stosowanie produktów tego typu na co dzień– np. raz w tygodniu, naprzemiennie z delikatnym szamponem do skóry wrażliwej, aby podtrzymać efekty uzyskane dzięki kuracji.

PORADA 4

Nie drap swędzącej głowy

Kiedy pojawia się świąd, odruchowo zaczynamy się drapać, by odczuć ulgę, jednak to może tylko nasilić problemy skóry głowy. Drapanie prowadzi bowiem do uszkodzenia bariery ochronnej naskórka, zwiększając ryzyko infekcji i stanu zapalnego. W przypadku świądu zastosuj delikatny, łagodzący szampon, który przyniesie ukojenie. Jeśli świąd jest bardzo intensywny, skontaktuj się z dermatologiem lub trychologiem. Objaw ten może towarzyszyć wielu chorobom skóry, np. łupieżowi, łuszczycy, łojotokowemu zapaleniu skóry, ale może też być objawem podrażnienia wywołanego np. zastosowaniem nieodpowiednich kosmetyków (to tzw. łupież kosmetyczny).

Dowiedz się więcej o przyczynach swędzenia skóry głowy

PORADA 5

Unikaj wysokich temperatur

Idealnym środowiskiem dla rozwoju łupieżu (jest nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy (stanowi ono pożywkę dla grzybów Malassezia, które są odpowiedzialne za powstanie łupieżu). Wysuszanie skóry głowy gorącymi kąpielami może nasilać podrażnienie i swędzenie skóry głowy, a także przyczyniać się do nawrotów łupieżu. Dlatego po umyciu głowy i włosów szamponem spłucz je letnią, a najlepiej chłodną wodą, aby ją ukoić i uspokoić. Z tego samego powodu powinno się też unikać wystawiania skóry głowy na działanie promieni UV czy gorące powietrze podczas suszenia włosów, a także stylizacji z użyciem prostownicy czy lokówki.

PORADA 6

Masuj skórę głowy

Masaż jest tak samo pomocny dla skóry głowy jak dla ciała. Nałóż naturalny olej, taki jak olej kokosowy, migdałowy lub jojoba za pomocą kroplomierza lub aplikatora bezpośrednio na skórę głowy i delikatnie ją masuj opuszkami palców. Masaż również poprawi mikrokrążenie, przez co mieszki włosowe będą lepiej odżywione. Staraj się robić to delikatnie, bez drapania czy mocnego pocierania. Nie przesadź z ilością oleju, aby nie doszło do zatkania ujść gruczołów łojowych, co mogłoby nasilić łojotok skóry głowy. W przypadku łupieżu szczególnie polecany jest olejek z drzewa herbacianego.

PORADA 7

Regularnie szczotkuj włosy

To pomaga w prawidłowym złuszczaniu się  warstwy rogowej naskórka i minimalizuje ryzyko nawrotu łupieżu. W normalnych warunkach proces ten zachodzi w cyklu 28-dniowym – wymiana martwych komórek naskórka na nowe odbywa się więc w sposób niewidoczny gołym okiem. W przypadku łupieżu proces ten jest przyspieszony (skraca się nawet do kilku dni) – to dlatego we włosach i na ubraniu pojawiają się wtedy wyraźnie widoczne białe płatki bądź łuski, charakterystyczny objaw łupieżu. Szczotkowanie włosów pomaga regulować ten cykl.

PORADA 8

Nie przesadzaj ze stylizacją i koloryzacją

Odżywka bez spłukiwania, pianka, nabłyszczacz, żel i lakier – taki zestaw to stanowczo za dużo dla włosów narażonych na łupież! Resztki kosmetyków stylizacyjnych osadzają się w mieszkach włosowych i zatykają ujścia gruczołów łojowych, co może nasilać łojotok i sprzyjać nawrotom łupieżu. Na co dzień wskazany jest minimalizm, a jeśli już musisz użyć tego typu środków do stylizacji, pamiętaj, aby przed myciem głowy dokładnie je wyczesać z włosów. Uważaj też na koloryzację, zwłaszcza rozjaśnianie włosów – może prowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry głowy, co w efekcie nasili problem łupieżu.

PORADA 9

Uwolnij swoje włosy!

Czapki, opaski, chusty noszone na głowie mogą ją przegrzewać, powodując, że skóra się nadmiernie poci, a gruczoły łojowe są stymulowane do nadprodukcji sebum – co stanowi idealne środowisko dla rozwoju łupieżu.

PORADA 10

Pilnuj diety przeciwgrzybiczej

Potraktuj to jako rodzaj „pielęgnacji skóry głowy od środka”. To, co jesz, ma bowiem wpływ na skórę – zarówno korzystny, jak i negatywny. W przypadku łupieżu szkodliwy jest przede wszystkim cukier, który stanowi pożywkę dla grzybów drożdżopodobnych, odpowiedzialnych za jego powstawanie. Pomocne może również być stosowanie probiotyków, które wzmacniają aktywność komórek odpornościowych w walce z łupieżem.

Poznaj zasady diety przeciwłupieżowej

Łupież jest najczęstszym schorzeniem skóry głowy, które dosyć łatwo jest wyleczyć stosując dobry szampon przeciwłupieżowy. Niestety, ma charakter nawracający i jeśli masz do niego tendencję, wcześniej czy później objawy wystąpią ponownie. Aby temu zapobiec, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy.

HUB_CONTENT_DHSC_CONTENT_25_HAIR_AND_SCALP_ADVICE.jpg