OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

NAJCZĘSTSZE PYTANIA NA TEMAT ŁUPIEŻU

CZY PRZYJMOWANIE TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH MA WPŁYW NA WYSTĘPOWANIE ŁUPIEŻU?

TAK.

Niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać wydzielanie sebum oraz wywoływać lub nasilać łupież i łojotokowe zapalenie skóry głowy. Istnieją rozwiązania tego problemu, które możesz skonsultować ze swoim dermatologiem lub ginekologiem.

CZY MENOPAUZA MA WPŁYW NA WYSTĘPOWANIE ŁOJOTOKOWEGO ZAPALENIA SKÓRY GŁOWY?

TAK.

Obserwuje się występowanie ŁZS (łojotokowego zapalenia skóry) wywołane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety w trakcie menopauzy.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_23_Is_there_a_link_between_hair_loss_and_ssd.jpg

CZY ISTNIEJE ZWIĄZEK MIĘDZY ŁOJOTOKOWYM ZAPALENIEM SKÓRY GŁOWY A WYPADANIEM WŁOSÓW?

NIE.

Nie ma wyraźnego związku między ŁZS a wypadaniem włosów, natomiast przewlekłe drapanie i stany zapalne mogą potencjalnie nasilić wypadanie włosów.

CZY DZIECKO MOŻE MIEĆ ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY GŁOWY?

TAK.

Niektóre dzieci mogą cierpień na ciemieniuchę, która jest łagodną postacią łojotokowego zapalenia skóry. Zwykle z wiekiem dochodzi do ustania dolegliwości.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_04_CAN_HAIR_LOSS BE_HORMONAL.jpg

CZY ŁUPIEŻ MA POCHODZENIE HORMONALNE?

TAK.

Istnieje związek między hormonami a łupieżem, dlatego też łupież często pojawia się w okresie dojrzewania. Jednym z kluczowych czynników wywołujących łupież jest wzrost produkcji sebum kontrolowany przez hormony. Wszystko zaczyna się, gdy sebum ulega rozkładowi do takich substancji jak np. kwas oleinowy, szczególnie przez udziale Malassezia Globosa. Jeśli twoja skóra głowy jest wrażliwa na kwas oleinowy, dochodzi do podrażnienia, a następnie zwiększonego gromadzenia się łusek i wystąpienia łupieżu. Wrażliwość na kwas oleinowy dotyczy ponad 50% populacji na świecie. Prawdopodobieństwo, że łupież wystąpi w Twoim życiu wynosi więc 50%.

JAK ODRÓŻNIĆ WSZY OD ŁUPIEŻU?

Wszy i łupież mają bardzo podobne objawy, m.in. swędzenie i podrażnienie skóry głowy. Wszy produkują jaja, zwane gnidami, których kolor jest zbliżony do łupieżu.
Łupież łatwo zsuwa się z mieszków włosowych, a gnidy zawieszają się na włosach.
Łupież można znaleźć na skórze głowy i włosach. Gnidy są obecne tylko na włosach.
Gnidy mają inny kształt niż łupież, mają kształt kropli. Żywe gnidy są szare i znajdują się u nasady. Martwe gnidy są białe i można je przyrównać do łupieżu.
Jeśli cierpisz na wszawicę, powinnaś / powinieneś stosować produkty dedykowane temu schorzeniu (dostępne w aptekach) oraz regularnie czesać włosy, by pozbyć się martwych gnid.

JAK LECZYĆ ŁUPIEŻ, JEŚLI MAM ALERGIĘ NA SZAMPON PRZECIWŁUPIEŻOWY?

Najpierw musisz dowiedzieć się, na który składnik jesteś uczulony i znaleźć szampon bez jego zawartości w składzie. Możesz także użyć bio szamponów lub delikatnych szamponów z dodatkiem olejków eterycznych.

Oto lista olejków eterycznych, które sprawdzą się przy łupieżu:
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego, Olejek eteryczny z drzewa sandałowego, Olejek eteryczny z bergamotki, Olejek lawendowy, Olejek paczulowy, Olejek rozmarynowy, Olejek eteryczny z liści pomarańczy, Olejek cedrowy.

CZY MOŻNA MIEĆ ŁUPIEŻ NA BRWIACH?

TAK.

Łupież jest stanem przewlekłym, który czasami występuje także w innych częściach ciała niż skóra głowy. Kiedy pojawia się na brwiach najczęściej przybiera postać łojotokowego zapalenia skóry. Jego objawy są bardzo podobne do ogólnych objawów łupieżu: białe lub żółte płatki, swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienie.

CZY MOŻNA MIEĆ ŁUPIEŻ NA BRODZIE?

TAK.

Łupież pod zarostem ma takie samo pochodzenie jak łupież na skórze głowy. Jest on spowodowany wzrostem grzybów Malassezia oraz podatnością na szybszą odnowę skóry i jej złuszczanie. Aby pozbyć się tego problemu, do codziennej pielęgnacji brody warto włączyć szampon przeciwłupieżowy.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_15_Do_men_suffer_more_from_dandruff_than_women.jpg

CZY MĘŻCZYŹNI CZĘŚCIEJ BORYKAJĄ SIĘ Z PROBLEMEM ŁUPIEŻU NIŻ KOBIETY?

TAK.

Na problem łupieżu skarży się zdecydowanie większa liczba mężczyzn niż kobiet. Wspominane przez nich objawy obejmują także suchość, swędzenie i podrażnienie skóry głowy.

CZY Z UPŁYWEM CZASU SZAMPON PRZECIWŁUPIEŻOWY BĘDZIE MNIEJ SKUTECZNY?

NIE.

Szampony przeciwłupieżowe są skuteczne przy każdym użyciu, ponieważ zostały opracowane specjalnie do walki z łupieżem i łojotokowym zapaleniem skóry głowy w perspektywie długoterminowej.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_13_IS_DANDRUFF_CONTAGIOUS.jpg

CZY ŁUPIEŻEM MOŻNA SIĘ ZARAZIĆ?

NIE.

Łupież wiąże się z zaburzoną mikroflorą skóry głowy. Jego przyczyną jest zwiększone występowanie grzybów Malazzesia, modyfikacja składu sebum i zmieniona bariera ochronna skóry głowy.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_12_Do_seasons_or_climate_have_impact_on_dandruff.jpg

CZY PORA ROKU LUB KLIMAT MOGĄ NASILAĆ ŁUPIEŻ?

TAK.

Różnice klimatyczne i sezonowość wpływają na wygląd i nasilenie łupieżu. Dlaczego? Ponieważ niektóre czynniki występujące zimą sprzyjają jego powstawaniu. Pierwszym z nich jest noszenie czapki. Ciepłe środowisko przy skórze głowy sprzyja namnażaniu się mikroorganizmów, a w konsekwencji może przyspieszyć pojawienie się łupieżu. Na kondycję skóry głowy wpływa także zimowy sezon grzewczy. W tym okresie jest ona zdecydowanie bardziej sucha.

CZY ŁUPIEŻ JEST DZIEDZICZONY?

TAK.

Można mieć genetyczne predyspozycje do łupieżu, które dziedziczy się po rodzicach, chociaż nie znamy jeszcze genów odpowiadających za ten mechanizm. Osoby borykające się z problemem łupieżu są na ogół bardziej podatne na zapalenie skóry. Jednym z czynników powodujących łupież jest też łojotokowe zapalenie skóry głowy.

HUB_CONTENT_DHSC_FAQ_10_Can_children_dandruff.jpg

CZY DZIECI MOGĄ MIEĆ ŁUPIEŻ?

NIE.

Jednak noworodek może mieć łojotokowe zapalenie skóry z tłustymi i lepkimi płatkami zlokalizowanymi głównie na skórze głowy, ze względu na wysoką produkcję sebum w tym okresie życia.

CZY ISTNIEJĄ CHOROBY, KTÓRE MOGĄ WYWOŁYWAĆ ŁOJOTOKOWE ZAPALANIE SKÓRY?

TAK.

Niektóre choroby mogą prowadzić do rozwoju łojotokowego zapalenia skóry głowy. Osoby cierpiące na HIV lub choroby neurodegeneracyjne są bardziej podatne na łojotokowe zapalenie skóry głowy.