OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Starzenie się skóry głowy

Skóra głowy starzeje się cicho i niewidocznie – zwykle tego nie zauważamy, ponieważ pokryta jest włosami. Starzenie się ludzkiej skóry głowy przebiega zupełnie inaczej niż na twarzy. Zmarszczki, utrata elastyczności (wiotkość) na skórze głowy nie występują, podczas gdy inne objawy, takie jak przebarwienia, pozostają niewidoczne. Ten nieuchronny proces jest jak do tej pory przedmiotem niewielu badań, w tym imponującej pracy przeprowadzonej przez L'Oréal R&I oraz Pr Piérard (Uniwersytet Liège, Belgia), podczas której przeanalizowano 650 biopsji skóry głowy mężczyzn i kobiet rasy białej, w różnym wieku, z łysieniem lub bez problemu wypadania włosów.

Poznaj też różnice etniczne w budowie skóry głowy i strukturze włosów.

Markery immunohistologiczne ujawniły radykalne różnice w zależności od płci – starzenie się męskiej skóry głowy zachodziło wcześniej i miało większą intensywność niż u kobiet. U wszystkich badanych zmiany skóry głowy zachodzące z wiekiem dotyczyły prawie wszystkich warstw skóry, cieńszego naskórka, mniej gęstej sieci naczyń krwionośnych, a także elastozy posłonecznej w skórze właściwej.

Podsumowując, starzenie się skóry głowy obejmuje powolne, niewidoczne i subtelne procesy, których nie zauważamy tak jak na skórze twarzy. Siwienie włosów, wypadanie włosów, przerzedzanie włosów są niewątpliwie najważniejszymi wskaźnikami starzenia się skóry głowy u większości ludzi, chociaż wrażliwość skóry i towarzyszący jej świąd stopniowo maleją wraz z wiekiem.

Starzenie się skóry głowy następuje po globalnym starzeniu się ciała, co jest odczuwane indywidualnie. Na przykład osoby w podeszłym wieku często zgłaszają większe trudności w zwykłych czynnościach związanych z pielęgnacją włosów, takich jak mycie skóry głowy lub układanie fryzury, ponieważ podnoszenie rąk stało się bardziej problematyczne niż wcześniej, a czasami nawet bolesne. Dlatego opracowywanie produktów w kierunku starzenia się skóry głowy, oprócz racjonalnych wskazań biologicznych, powinno uwzględniać podstawowe potrzeby fizyczne starszych konsumentów.

Jak starzeją się włosy?

Ponieważ starzenie się skóry głowy obejmuje niewidoczne zmiany biologiczne, to powiązane z tym objawy (przede wszystkim grubość, kolor i ilość włosów) są czynnikami branymi obecnie pod uwagę przy tworzeniu produktów przeznaczonych do starzejącej się skóry głowy. Wraz z wiekiem zachodzą przede wszystkim takie procesy, jak:

  • siwienie włosów – związane z zatrzymaniem produkcji melaniny we włosie (włos pozbawiony pigmentów staje się biały),
  • przerzedzenie włosów – związane jest nie tylko z mniejszą ilością włosów wyrastających z mieszka, ale również z ich widocznym ścieńczeniem (zanikiem objętości i grubości),
  • utrata włosów, łysienie – wskutek zmian hormonalnych, zwłaszcza w okresie menopauzy, dochodzi do skrócenia fazy wzrostu (anagenu) oraz wydłużenia fazy spoczynkowej (telogenu) włosów, co powoduje ich wzmożone wypadanie.

Ponieważ skóra głowy wytwarza z wiekiem coraz mniej sebum, włosy stają się suche i mniej podatne na układanie, tracą też naturalny połysk. W pielęgnacji przeciwstarzeniowej stosowane są więc przede wszystkim preparaty regenerujące, nawilżające, dodające objętości i zapobiegające wypadaniu włosów.

Skóra głowy, podobnie jak skóra całego ciała, też podlega procesom starzenia. Czym się to objawia? I na czym powinno polegać odmładzanie skóry głowy?

HUB_CONTENT_DHSC_CONTENT_56_THE_AGEING_SCALP.jpg