OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Wpływ stylu życia na łupież

Łupież jest najczęstszą chorobą skóry głowy, zależną od wielu czynników, co sprawia, że choć łatwo i szybko można się go pozbyć za pomocą skutecznych kuracji i szamponów przeciwłupieżowych, to lubi nawracać czasami w najmniej oczekiwanych momentach. Wśród czynników sprzyjających łupieżowi można wymienić przede wszystkim:

  • wzmożoną aktywność gruczołów łojowych i zmieniony skład sebum na skórze głowy – łupież zwykle pojawia się u osób z przetłuszczającą się skórą głowy, często w okresie dojrzewania i zmian hormonalnych,
  • nieprawidłową nieprawidłową odnowę komórek warstwy rogowej, co prowadzi do obfitego, łuskowatego złuszczania się naskórka,
  • zaburzenie równowagi naturalnego mikrobiomu (plik: Mikrobiom n 25 w tabelce) skóry głowy, w tym nadmierną kolonizację grzybów z gatunku Malassezia, które są odpowiedzialne za pojawienie się łupieżu. Grzyby te są lipofilne – skóra głowy stanowi więc dla nich idealne środowisko do rozwoju. Co ciekawe, łupież nie występuje o osób łysych – dla kolonizacji Malassezia niezbędny jest więc mieszek włosowy, choć jego rola nie do końca jeszcze została poznana. Organizmy te żywią się sebum, a wydzielane przez nie enzymy rozkładają trójglicerydy do wolnych kwasów tłuszczowych, które przenikając do warstwy rogowej naskórka zaburzają funkcję barierową skóry, a w efekcie prowadzą do stanu zapalnego i nadmiernego łuszczenia się skóry.

Łupieżowi – oprócz czynników genetycznych – sprzyjają nadmierny stres, obniżona odporność, nieprawidłowa dieta (np. bogata w cukier) czy pielęgnacja (skutkująca np. nasileniem łojotoku), a więc to wszystko, co ogólnie można nazwać stylem życia.

Poznaj wszystkie przyczyny powstawania łupieżu

PORADA 1

Staraj się prowadzić zdrowy styl życia

To przede wszystkim: odpowiednio zbilansowana dieta (bogata w witaminy z grupy B, bez cukru i produktów wysoko przetworzonych, bez wartości odżywczych), regularny umiarkowany wysiłek fizyczny, odpoczynek, wysypianie się, unikanie stresu i nauka radzenia sobie z nim np. poprzez techniki relaksacyjne, ograniczenie alkoholu i papierosów, pozytywne nastawienie do świata. Wszystko to sprawia, że cały organizm – w tym skóra głowy – funkcjonuje lepiej.

Dowiedz się więcej o diecie przeciwłupieżowej

PORADA 2

UNIKAJ STRESU

Wiele dermatoz i problemów dermatologicznych jest stymulowanych przez stres, który nasila stany zapalne, przetłuszczanie się skóry, łupież, a nawet wypadanie włosów (mówimy wtedy o łysieniu psychogennym). Związane to jest też z osłabieniem układu immunologicznego oraz wyrzutem kortyzolu – tzw. hormonu stresu, który może prowadzić do osłabienia mieszków włosowych (w nich znajdują się receptory hormonów). U niektórych osób może pod wpływem silnego stresu dojść do wystąpienia objawów łysienia plackowatego. Kortyzol nasila też wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe (a więc stwarza warunki idealnego do rozwoju drożdżaków wywołujących łupież) i osłabia barierę ochronną skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Dochodzi wtedy do powstania błędnego koła – negatywne emocje nasilają swędzenie skóry głowy i łupież, a sypiące się z głowy płatki – powodują jeszcze większe napięcie i frustrację związaną z wyglądem. Dlatego „oswojenie” stresu, wyciszenie, relaksacja – są tak ważne w profilaktyce zdrowej skóry, także głowy.

PORADA 3

UNIKAJ GWAŁTOWNYCH ZMIAN TEMPERATUR

Skóra reaguje na zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza m.in. nasilonym przetłuszczaniem się bądź przesuszeniem. Dlatego staraj się dbać o jej komfort na co dzień. Gdy umyjesz włosy, osusz je delikatnie ręcznikiem i najlepiej pozwól im wyschnąć samodzielnie. Jeśli musisz już zastosować suszarkę, ustaw strumień powietrza na umiarkowaną temperaturę, aby nie przegrzewać włosów i skóry.

Dowiedz się więcej o odpowiedniej pielęgnacji włosów

PORADA 4

NOŚ JASNE UBRANIA

Na ciemnych ubraniach łupież jest bardziej widoczny. Jeśli masz do niego skłonność, wybieraj jasne okrycia, które pozwolą zamaskować objawy, zanim skutecznie pozbędziesz się problemu.

Zobacz też, jak pozbyć się łupieżu

Stres, brak snu, zanieczyszczenia powietrza, a nawet zmiany klimatu mogą wpływać na pojawienie się łupieżu i utrudniać jego leczenie. Jak dbać o styl życia, aby do tego nie doszło?

HUB_CONTENT_DHSC_CONTENT_24_LIFESTYLE_ADVICE.jpg