OK

OK Cancel

Thank you

Close

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pomimo dokładnej pielęgnacji włosów masz suche końcówki, które łatwo się rozdwajają i negatywnie wpływają na wygląd Twojej fryzury? Być może winna jest twarda woda, w której je myjesz. Osad z „kranówki” niestety bardzo negatywnie wpływa na włosy, dosłownie je oblepia, przez co stają się matowe i szorstkie. Rozwiązaniem jest chelatowanie, czyli wypłukiwanie z nich osadzających się składników mineralnych, jakie znajdują się w twardej wodzie. Zobacz jak uratować zniszczone końcówki włosów.

Twarda woda a włosy

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Przesuszone i matowe włosy to problem wielu z nas. Inwestujemy w drogie szampony, odżywki, sera i maski nawilżająco-odżywcze, a efektów zazwyczaj nie ma. W czym tkwi problem? Bardzo często okazuje się, że winowajcą jest twarda woda, w której myjemy głowę. Na stopień twardości wody wpływają obecne w niej jony wapnia, magnezu i innych metali. Twarda woda pozbawia włosy ich warstwy ochronnej, dlatego pod jej wpływem szybko stają się przesuszone (możemy mieć także uczucie ściągnięcia i swędzenie skóry głowy). W takiej wodzie gorzej rozpuszczają się i spłukują produkty pielęgnacyjne, m.in. szampon czy odżywka. Włosy po umyciu w twardej wodzie z trudem się układają, są pozbawione blasku i miękkości. Mogą zacząć także nadmiernie wypadać. Niestety nie mamy wpływu na to, jaką wodę oferuje nam nasza miejscowość, ale na szczęście istnieją sposoby na jej zmiękczenie. W przypadku problemów z włosami i skórą, spowodowanymi jakością wody, warto zaopatrzyć się w specjalne filtry do kranów zmiękczające wodę. Powinniśmy zadbać również o odpowiednią pielęgnację włosów - tutaj zbawienne może okazać się ich chelatowanie.

Na czym polega chelatowanie włosów?

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Chelatowanie to oczyszczanie włosów z osadów przy pomocy szamponu (lub odżywki), który ma w swoim składzie Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA. Składniki te wiążą osady mineralne i pozwalają skutecznie pozbyć się ich z naszych kosmyków podczas spłukiwania. Eksperci, dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, przed chelatowaniem włosów zalecają nałożenie na nie olejku kokosowego (na 2-3 godziny, a najlepiej na całą noc).

Efekty po chelatowaniu włosów

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

* włosy i skóra głowy są dokłądnie oczyszczone,
* kosmyki stają się miękkie w dotyku i pełne blasku,
* włosy nie plączą się,
* końcówki nie rozdwajają się i nie puszą.

Jaki szampon do chelatowania włosów?

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Preparaty do chelatowania włosów to szampony oczyszczające lub głęboko oczyszczające. Najlepiej jednak po prostu czytać skład produktów i szukać w nich Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA. Takiego szamponu nie musimy jednak stosować codziennie, ale np. raz w tygodniu.

Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Suche włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Mycie ich w odpowiednim szamponie jest oczywiście podstawą, ale nie wystarczy. Doskonałym uzupełnieniem będzie nakładanie na nie odżywek i masek. Wybierajmy produkty o właściwościach nawilżających oraz odżywczych. Takie produkty zapewnią nam nie tylko działanie doraźne (maskowanie zniszczeń, zmiękczanie włosów), ale także długofalowe (ochrona włosów, wpływanie na ich strukturę). Odżywkę powinniśmy nakładać po każdym umyciu włosów, a maskę regenerującą przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu kosmyki będą się lepiej układały, a także poprawi się ich wytrzymałość mechaniczna. Warto również pamiętać o domowych sposobach na suche włosy, doskonale sprawdzi się np. maseczka z żółtka i oliwy. Wystarczy wymieszać jedno żółtko z łyżką oliwy z oliwek i kilkoma kroplami witaminy A. Mieszankę nakładamy na włosy na około 20 minut, po czym dokładnie spłukujemy wodą. Kompleksowe dbanie o włosy pozwoli cieszyć się ich dobrą kondycją i pięknym wyglądem niezależnie od szkodliwych czynników zewnętrznych.

Najczęściej czytane

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

Witaminy na porost włosów - czyli co jeść, żeby zachwycać bujnymi włosami?

Pielęgnacja włosów

Witaminy na porost włosów - czyli co jeść, żeby zachwycać bujnymi włosami?


Kobiety pragnące cieszyć się zachwycającymi, gęstymi włosami, zadają sobie jedno podstawowe pytanie - co przyspieszy porost włosów?  W poszukiwaniu odpowiedzi można natknąć się na bardzo wiele porad i środków, wykorzystywanych na różne sposoby. Wcierki, preparaty, kosmetyki, tabletki, pigułki, diety.
Istnieje wiele różnych metod na porost włosów. Co jednak zrobić, by nasze starania stały się skuteczne? Jak przyspieszyć porost włosów? Czy witaminy na porost włosów są efektywne? A jeśli tak, to jakie? Poznaj sprawdzone sposoby na porost włosów.

Przeczytaj artykuł

go to top