OK

OK Cancel

Thank you

Close

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pomimo dokładnej pielęgnacji włosów masz suche końcówki, które łatwo się rozdwajają i negatywnie wpływają na wygląd Twojej fryzury? Być może winna jest twarda woda, w której je myjesz. Osad z „kranówki” niestety bardzo negatywnie wpływa na włosy, dosłownie je oblepia, przez co stają się matowe i szorstkie. Rozwiązaniem jest chelatowanie, czyli wypłukiwanie z nich osadzających się składników mineralnych, jakie znajdują się w twardej wodzie. Zobacz jak uratować zniszczone końcówki włosów.

czym jest chelatowanie włosów

Twarda woda a włosy

Przesuszone i matowe włosy to problem wielu z nas. Inwestujemy w drogie szampony, odżywki, sera i maski nawilżająco-odżywcze, a efektów zazwyczaj nie ma. W czym tkwi problem? Bardzo często okazuje się, że winowajcą jest twarda woda, w której myjemy głowę. Na stopień twardości wody wpływają obecne w niej jony wapnia, magnezu i innych metali. Twarda woda pozbawia włosy ich warstwy ochronnej, dlatego pod jej wpływem szybko stają się przesuszone (możemy mieć także uczucie ściągnięcia i swędzenie skóry głowy). W takiej wodzie gorzej rozpuszczają się i spłukują produkty pielęgnacyjne, m.in. szampon czy odżywka. Włosy po umyciu w twardej wodzie z trudem się układają, są pozbawione blasku i miękkości. Mogą zacząć także nadmiernie wypadać. Niestety nie mamy wpływu na to, jaką wodę oferuje nam nasza miejscowość, ale na szczęście istnieją sposoby na jej zmiękczenie. W przypadku problemów z włosami i skórą, spowodowanymi jakością wody, warto zaopatrzyć się w specjalne filtry do kranów zmiękczające wodę. Powinniśmy zadbać również o odpowiednią pielęgnację włosów - tutaj zbawienne może okazać się ich chelatowanie.

Na czym polega chelatowanie włosów?

Chelatowanie to oczyszczanie włosów z osadów przy pomocy szamponu (lub odżywki), który ma w swoim składzie Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA. Składniki te wiążą osady mineralne i pozwalają skutecznie pozbyć się ich z naszych kosmyków podczas spłukiwania. Eksperci, dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, przed chelatowaniem włosów zalecają nałożenie na nie olejku kokosowego (na 2-3 godziny, a najlepiej na całą noc).

Efekty po chelatowaniu włosów

  • włosy i skóra głowy są dokłądnie oczyszczone,
  • kosmyki stają się miękkie w dotyku i pełne blasku,
  • włosy nie plączą się,
  • końcówki nie rozdwajają się i nie puszą.

Jaki szampon do chelatowania włosów?

Preparaty do chelatowania włosów to szampony oczyszczające lub głęboko oczyszczające. Najlepiej jednak po prostu czytać skład produktów i szukać w nich Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA. Takiego szamponu nie musimy jednak stosować codziennie, ale np. raz w tygodniu.

Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych

Suche włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Mycie ich w odpowiednim szamponie jest oczywiście podstawą, ale nie wystarczy. Doskonałym uzupełnieniem będzie nakładanie na nie odżywek i masek. Wybierajmy produkty o właściwościach nawilżających oraz odżywczych. Takie produkty zapewnią nam nie tylko działanie doraźne (maskowanie zniszczeń, zmiękczanie włosów), ale także długofalowe (ochrona włosów, wpływanie na ich strukturę). Odżywkę powinniśmy nakładać po każdym umyciu włosów, a maskę regenerującą przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu kosmyki będą się lepiej układały, a także poprawi się ich wytrzymałość mechaniczna. Warto również pamiętać o domowych sposobach na suche włosy, doskonale sprawdzi się np. maseczka z żółtka i oliwy. Wystarczy wymieszać jedno żółtko z łyżką oliwy z oliwek i kilkoma kroplami witaminy A. Mieszankę nakładamy na włosy na około 20 minut, po czym dokładnie spłukujemy wodą. Kompleksowe dbanie o włosy pozwoli cieszyć się ich dobrą kondycją i pięknym wyglądem niezależnie od szkodliwych czynników zewnętrznych.

Rekomendowane produkty

go to top