OK

OK Cancel

Thank you

Close

Intensywna pielęgnacja włosów - czyli jak odbudować włosy suche i zniszczone?

Włosy suche i zniszczone, czyli nieposkromione, puszące się siano, to problem nie tylko estetyczny. Przesuszające się włosy stają się matowe, bardziej podatne na łamliwość i działanie szkodliwych czynników. Jest to dość kłopotliwe, ale nie nieuleczalne. Odpowiednia intensywna pielęgnacja włosów suchych może przynieść zadowalające efekty.

Włosy suche i zniszczone? Czyli kilka słów o ich kondycji!

Za suche włosy w pewnym stopniu odpowiada genetyka. Jeśli nasi rodzice, dziadkowie borykali się z niesfornym sianem na głowie, prawdopodobnie i my możemy odziedziczyć ten problem. Jednak włosy przesuszają się nie tylko dlatego, że tak zostało zapisane to w naszym kodzie genetycznym. Suche i zniszczone włosy mogą być efektem niewłaściwej pielęgnacji, nieodpowiedniej diety, czy na przykład zmian w gospodarce hormonalnej.
Za włosy suche w trychologii uznaje się owłosienie, które w jakimś stopniu utraciło tłuszcze i wodę. Główną przyczyną obniżenia poziomu nawilżenia jest unoszenie się łusek włosów, co bezpośrednio przekłada się na utratę lipidów (tłuszczy) odpowiedzialnych za nawodnienie włosa. Pasma, których łuski są otwarte stają się nieprzyjemne w dotyku, chropowate i matowe. Bardzo często włosy zniszczone elektryzują się, a ponieważ brakuje im elastyczności stają się niełatwe do ułożenia.
Najwięcej lipidów tracimy za sprawą gorącego powietrza, czyli przez stosowanie suszarki, lokówki, prostownicy. Nie sprzyja im także gorąca woda i powietrze. Łuski włosa unoszą się i tracą substancje odżywcze również w wyniku reakcji chemicznych - farbowania, rozjaśniania - oraz na skutek drażniących czynników środowiskowych. Niezależnie jednak od przyczyny uraty nawilżenia, w stosunkowo prostu sposób można sprawić, aby włosy suche odzyskały miękkość, dały się łatwo rozczesywać i znów zaczęły wyglądać zdrowo, a więc pięknie. Dowiedz się, jak wzmocnić włosy?

Co na suche włosy? Czyli kilka słów o ich pielęgnacji!

Intensywna pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych powinna przebiegać dwutorowo. Po pierwsze, znaczące jest tu ograniczenie szkodliwych zabiegów stylizacyjnych (suszenia, farbowania, etc.), które zmniejszają ilość lipidów i wartości odżywczych w pasmach. Po drugie, bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które korzystnie wpływają na kondycję włosa. Odpowiednich, czyli takich, które są bogate w substancje nawilżające wspomagające odbudowę włosów.

*Szampon do suchych włosów powinien mieć prosty skład, oparty na lekkich detergentach. Ważnym składnikiem tego kosmetyku są substancje hydrofilowe o silnym działaniu nawilżającym. Może być to m. in: gliceryna, aminokwasy, alantoina, mocznik. Dobrze, jeśli taki szampon zawiera sylikony, które wygładzają strukturę włosa, ułatwiając jego rozczesywanie.
*Odżywka do suchych włosów to kosmetyk obowiązkowy w przypadku przesuszonych włosów. Właściwie dobrana odżywka doskonale nawilża włos od środka, przyspieszając jego regenerację. Ponadto jest potrzeba do wygładzenia pasem, szczególnie w przypadku plączących się włosów. Właściwa odżywka musi mieć lekki, nietłusty skład z odżywczym olejkiem migdałowym, kokosowym, czy na przykład arganowym. Warto przypomnieć, że nie należy nakładać odżywki od czubka głowy ani spłukiwać jej gorącą wodą! Pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie: jak wzmocnić włosy?
*Maska do włosów suchych i zniszczonych dobrze jeśli jest stosowana przynajmniej raz w tygodniu. Jest to preparat, który najlepiej, aby zawierał hydrolizowaną keratynę. Jest to składnik, który jako naturalny budulec włosa odgrywa bardzo ważną rolę w uzupełnianiu jego braków i ubytków. Często polecanym przez trychologów preparatem tego typu jest maska odżywczo-regenerująca Dercos.

Regeneracja włosów suchych i zniszczonych, oparta na stosowaniu odpowiednich kosmetyków oraz ograniczaniu szkodliwych dla włosów rytuałów stylizacyjnych może przynieść długotrwałe poprawienie ich kondycji. Znaczące jest, aby w doborze preparatów nie kierować się jedynie maskowaniem niedoskonałości, co da wyłącznie doraźny efekt, ale skupić się na odbudowie zniszczonej struktury pasem. Tak intensywna pielęgnacja włosów z pewnością przywróci im zdrowy wygląd.

go to top